Rośliny

Pielęgnacja róż: Sadzenie, podlewanie, nawożenie, przycinanie

Róże to być może najbardziej ukochane, wypielęgnowane i wypieszczone rośliny i kwiaty w całym ogrodniczym królestwie. Dostępne w setkach kolorów, rozmiarów i zapachów, żaden ogród nie jest kompletny bez róży krzewiastej lub pnącej. Albo dwóch.

Jednym z powodów, dla których my, ludzie, tak bardzo kochamy róże, może być fakt, że towarzyszą nam one od zarania ludzkiej cywilizacji. Róże pochodzą sprzed około 35 milionów lat, a ich uprawa w ogrodach rozpoczęła się około 5 000 lat temu. Róże nadal rosną dziko, ale większość róż uprawianych w ogrodach przydomowych - takich, które kwitną wielokrotnie w ciągu sezonu - pochodzi z Chin. Większość współczesnych róż wyhodowano właśnie z tej odmiany, pochodzącej z końca XIX wieku.

Róże potrafią być bardzo wybredne. Inne chcą być pozostawione w spokoju. Większość z nich jest podatna na szkodniki i choroby, zwłaszcza na strasznego chrząszcza japońskiego i niektóre infekcje grzybicze. Jeśli zamierzasz zająć się uprawą róż, dobrze jest najpierw zdobyć informacje na temat ich pielęgnacji. Proszę wziąć przykład ze mnie: Zanim się przełamałem i kupiłem książkę, zabiłem dwa krzewy róż (wiedza = sukces). Róża pnąca i róża krzewiasta, które posadziłem od tego czasu, rozkwitły. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących zakładania i pielęgnacji róż.

Rodzaje róż

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem w dziedzinie róż, pierwszą rzeczą, która może Cię zaskoczyć, jest to, że nie wszystkie róże są pachnące. Nie należy jednak rezygnować z tych, które są pachnące, nawet jeśli są one delikatniejsze. W tym celu należy wybrać odpowiedni rodzaj róży, w zależności od miejsca, w którym ma być posadzona, oraz od tego, jak bardzo chcemy ją pielęgnować.

Stare róże ogrodowe to gatunki uprawiane w XIX wieku i wcześniej. Istnieje około 13 klas róż ogrodowych, w tym Bourbon, Tea, Damask i Centifolia. Większość z nich kwitnie tylko raz w sezonie, wczesnym latem.

Floribundy, Grandiflory i herbaty hybrydowe. Herbaciane odmiany mieszańcowe o wysoko osadzonych kwiatach, długich łodygach i szerokiej gamie kolorów pochodzą z połowy XIX wieku. Floribundy i Grandiflory są nowszymi odmianami.

Róże pnące i gałązkowe można przyuczać do uprawy na kratach, altanach, budynkach lub innych pionowych elementach. Można je także sadzić pojedynczo, tworząc kopce.

Róże miniaturowe są bardzo małe, zazwyczaj o wysokości 8-24″. Kwiaty, liście i kolce są również miniaturowe, aby dopasować się do kwiatów.

Jak dbać o róże?

Sadzenie róż

Większość róż rozwija się przy co najmniej 6 godzinach bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia, ale niektóre z nich korzystają z cienia późnym popołudniem. Przed zakupem należy sprawdzić etykietę rośliny, aby określić jej wymagania świetlne. Róże z odkrytym korzeniem należy sadzić, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 40-60°C (zwykle wczesną wiosną). Róże w pojemnikach można sadzić o każdej porze roku, z wyjątkiem okresu suszy lub gdy ziemia jest zamarznięta albo zalana wodą.

W przypadku róż, zarówno z gołym korzeniem, jak i w pojemniku, korzystne jest obmycie korzeni przed sadzeniem. Najpierw należy usunąć z korzeni całe podłoże, uważając, aby ich nie uszkodzić. Następnie należy przepłukać korzenie wężem ogrodowym, aby usunąć z nich resztki podłoża. Następnie należy namoczyć gołe korzenie w wodzie na kilka godzin przed posadzeniem.

Related Post Zapachy i rośliny jadalne: Nie zapomnij o kwiatach warzyw, ziół i jagód.

Podczas sadzenia wykop dół o szerokości i głębokości 2 stóp. Dodaj 1/3 kompostu do gleby - jeśli jest to ciężka glina, dodaj więcej kompostu, aby uzyskać bogatą glinę, która dobrze odprowadza wodę. W środku dołka należy usypać niewielki kopiec, a następnie umieścić w nim różę, kierując korzenie w dół. Linia gleby powinna znajdować się na tej samej głębokości, na której róża była w pojemniku. W tym celu należy wypełnić otwór mieszanką gleby i kompostu, a następnie delikatnie docisnąć go dłońmi. Strefę korzeniową należy przykryć 2″ warstwą kompostu. Należy przyciąć martwe drewno, ale do zimy lub wczesnej wiosny nie należy ponownie przeprowadzać radykalnego przycinania.

Ile wody potrzebują róże?

Róże potrzebują znacznej ilości wody każdego tygodnia. W przypadku braku opadów należy podlewać róże krzewiaste i doniczkowe 1-3 galonami wody tygodniowo. Róże pnące, gałązkowe i standardowe potrzebują 3-6 galonów wody tygodniowo.

  • Należy zawsze koncentrować wodę w strefie korzeniowej, ponieważ mokre liście mogą powodować problemy z chorobami.
  • Wiosną nowo posadzone róże należy podlewać co 2-3 dni, a róże zadomowione - raz w tygodniu.
  • Wlecie róże należy podlewać na tyle często, aby ziemia wokół nich była wilgotna, ale nie mokra. Jeśli zauważysz, że kwiaty więdną, jest to dobry znak, że roślina potrzebuje więcej wody.
  • Jesienią róże należy podlewać w miarę potrzeby, dopóki roślina nie przejdzie w stan spoczynku w niskich temperaturach.

Nawożenie róż

Róże to wymagające rośliny. Aby zapewnić im obfite kwitnienie i silny wzrost, róże należy nawozić wczesną wiosną, zaraz po przycięciu, w okresie pierwszego kwitnienia i ponownie pod koniec lipca. Nie należy ich nawozić po tym terminie, ponieważ nowe przyrosty mogą nie zdążyć wystarczająco się zahartować przed zimą. Doskonałym pożywieniem dla róż jest kompostowany nawóz koński, zwykle wystarcza też uniwersalny nawóz ogrodowy do kwiatów. Nawóz należy delikatnie wkropić w glebę, uważając, aby nie uszkodzić korzeni, i dokładnie podlać wodą po każdym zastosowaniu.

Moja piękna róża pnąca.

Róża pnąca to roślina, której kwiaty nie zdążą

się rozwinąć. Pomaga to zachować energię rośliny i zachęca do dalszych kwitnień. Usuwanie głogu powinno być wykonywane tylko na silnych, zdrowych roślinach. Nie należy nigdy usuwać kwiatostanów z róż, które mają problemy lub wykazują oznaki choroby.

Jeśli róża wytwarza biodra, nie ma potrzeby obcinania jej kwiatów. W takim przypadku należy po prostu zetrzeć ręką obumarłe płatki i pozwolić róży wytworzyć się owocom. Stanowią one piękną zimową dekorację i są doskonałym źródłem pożywienia dla dzikich zwierząt.

Owoce dzikiej różymożna również wysuszyć i zmielić, a następnie przyrządzić z nich herbatę ziołową (zawierają dużo witaminy C).

W przypadku nowo posadzonej róży należy usuwać wyblakłe kwiaty tylko powyżej najwyższego, 3-listkowego liścia, aby zachować zdolność rośliny do produkcji żywności - usuwanie większej ilości może osłabić młodą roślinę. W przypadku róż o ugruntowanej pozycji, łodygę można skrócić do 5 listków, ale na każdym pędzie należy zachować co najmniej dwa 5 listki. Należy przycinać 1/4 cala powyżej skierowanego na zewnątrz pąka i listka, tnąc równolegle do kąta listka. Nie należy przycinać liści po 1 października, ponieważ nie chcemy pobudzać świeżego wzrostu w miarę zbliżania się zimy - roślina musi się zahartować przed nastaniem mrozów. W tym celu należy zahartować rośliny przed nadejściem mrozów.

Przycinanie wiosenne i letnie

: Rodzaj posiadanej róży i pora roku, w której ona kwitnie, decydują o rodzaju i ilości przycinania. Ogólne zasady przycinania odnoszą się do wszystkich róż, ale istnieją różnice między poszczególnymi klasami (patrz linki na końcu tego postu).

Oto podstawowe wytyczne dotyczące wiosennego przycinania dla każdego rodzaju róż.

Większość przycinania róż wykonuje się wczesną wiosną, przed pojawieniem się znacznego nowego przyrostu. Dobrą zasadą jest przycinanie tuż po rozpoczęciu kwitnienia forsycji w danym regionie. Celem przycinania jest stworzenie otwartej, wyśrodkowanej rośliny. W tym celu usuwa się martwe, uszkodzone lub chore drewno, aby zwiększyć cyrkulację powietrza, nie dopuścić do splątania krzewu, ukształtować roślinę i pobudzić wzrost kwitnących drzew.

  • Użyj czystego, ostrego nożyc, przycinarki lub noża do przycinania.
  • Przycinaj pędy i łodygi róży pod kątem 45 stopni, około 1/4 cala powyżej skierowanego na zewnątrz pąka. Cięcie powinno przebiegać skośnie w kierunku przeciwnym do pąka.
  • Wszystkie martwe lub obumierające pędy należy całkowicie usunąć. Można je poznać po wyglądzie: uschnięte, ciemnobrązowe lub czarne.
  • Usuń wszystkie cienkie, słabe pędy, które mają średnicę mniejszą niż ołówek.
  • Jeśli róże szczepione wytwarzają odrosty, należy je usunąć u nasady. W przypadku róż szczepionych należy usuwać odrosty u korzenia. Przycinanie przyssawek na poziomie gruntu powoduje jedynie wzrost kilku przyssawek w miejscu poprzedniej.

Zobacz również