Rośliny

Oto najpopularniejsze byliny na sezon 2021

Za byliny można uznać gatunki roślin wieloletnich, które będą kwitły w ogrodzie jeszcze przez wiele lat. Po posadzeniu będą powracać każdej wiosny. Popularne rabaty bylinowe są wynikiem zamiłowania do bylin przez znanych projektantów, takich jak Gertrude Jekyll (tworząca wyjątkowe, kolorowe rabaty bylinowe) czy Piete Oudolf (tworząca urokliwe ogrody bylinowe imitujące naturalne siedliska). Rabaty bylinowe mogą być stosowane w każdym ogrodzie. Byliny mają wiele zalet, m.in. wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż gatunki jednoroczne, są tańsze niż gatunki jednoroczne i są znacznie bardziej atrakcyjne niż rośliny jednoroczne. Byliny mogą być również stosowane w różnych miejscach. Byliny mogą być stosowane w różnych ogrodach, np. w postaci jeżówek, szałwii i traw ozdobnych. Na rabatach bylinowych popularne są jeżówki, szałwie i trawy ozdobne.

Jemioła gałązkowa - białe świece do rozjaśniania ciemnych zakamarków

Jemioła gałązkowa, zwana też świecową, to bylina, która świetnie sprawdza się w miejscach półcienistych. Jest to gatunek ozdobny i miododajny. Jej ozdobą są kwiaty i liście. Może dorastać nawet do 200 cm wysokości. Gęste kępy silnie klapowanych liści tworzących łodygi są lekko skręcone pod ciężarem kwiatów. Kwiatostany to drobne, pachnące i białe kwiaty, które wyrastają w wąskich stożkach. Wyglądają one jak białe płomyki, które rozjaśniają te zakątki w miejscach zacienionych. Kwitnie od późnego lata do października. Wymaga gleby lekko wilgotnej, ale najlepiej żyznej. Nie jest wrażliwy na mróz i dobrze radzi sobie w niskich temperaturach. Może być sadzona pod koronami drzew, gdyż jest tolerancyjna na konkurencję korzeniową. Doskonale prezentuje się w parkach i ogrodach naturalistycznych. Można ją łączyć z hostami i tulipanami, a także z pigwowcem. Purpurea to fascynująca odmiana, której pędy i liście przebarwiają się na piękny bordowy kolor. Świetnie kontrastuje to z białymi kwiatami i sprawia, że jest mocnym akcentem dekoracyjnym rabaty. Bedbug to bugbear z motylem na głowie. Bugloss ma kwiatostany, które przybierają formę szyszek. Kwiaty te są białe, pachnące i miododajne. Pluskwica i jej rośliny Pluskwica i jej kwiaty Pluskwica jest purpurową odmianą pluskwicy, która ma kolorowe łodygi. Roślina bulwiasta Bylina bulwiasta to oryginalna i rzadko spotykana bylina, która ma piękny wygląd i minimalne wymagania. Może osiągać wysokość do 150 cm. Ma sztywne łodygi, które pokryte są fioletowo-różowymi kwiatami. Są one ułożone warstwowo i ułożone w okółkach. Łodygi są bordowo czarne, dzięki czemu stanowią wspaniałe tło dla kwiatów. Jest to bardzo łagodna roślina. Liście są ząbkowane i mają sezonowy wygląd. Kwiaty po przekwitnięciu tworzą piękny widok. Jesienią i zimą nasiona, które pozostają na roślinach zdobią ją własnymi nasionami. Może być uprawiana w każdej glebie i na każdym stanowisku.

Kwiaty żmijowca

Żmijowiec bulwiasty ma piękne fioletowe kwiaty. Jednak u innych gatunków możemy spotkać również żółte kwiaty. Topinambur jesień Topinambur zima Topinambur zima Żółtonoga jest bardzo atrakcyjna zimą. Jej brązowe główki wyłaniają się spod śniegu i zaskakują. Można go łączyć z trawami, lilakami i szałwiami, a także jeżówkami. Gatunek ten doskonale nadaje się do kompozycji kwiatowych i suszonych dekoracji. Larkspur macedoński Larkspur macedoński to zaskakujący gatunek rośliny. Mimo, że kwitnie jak większość roślin, nadal rośnie w pełni. Jego bordowo-różowe akcenty kwiatowe dodają intensywnego koloru. Drobne kwiaty są osadzone na giętkich, wzniesionych łodygach i kołyszą się na wietrze, dodając ogrodowi ruchu, dynamiki i koloru. Półpełne, podwójne kwiaty pojawiają się już w czerwcu i kwitną do późnego lata. Występują również kwiaty obupłciowe. Pojedynczy kwiat może kwitnąć nawet przez 2 tygodnie. Przez cały ten okres roślina wytwarza nowe pąki, dzięki czemu nie przestaje kwitnąć. Liście parcha jabłoni mają niską rozetę, a poszczególne liście są wydłużone, przypominając liście szczawiu. Nie traci on swojego uroku, gdy jesienią obumiera. Zaschnięte kwiatostany pozostają jeszcze przez jakiś czas na łodygach. W wietrzne lub bezśnieżne zimy może przemarzać, ale nie stanowi to problemu, gdyż roślina łatwo rozprzestrzenia się w ogrodzie. Świerzbnica macedońska wymaga dobrze zdrenowanej gleby. Dobrze rozwija się na stanowiskach słonecznych. Warto dodać, że nazwa rośliny wywodzi się od soku z łodygi świerzbowca. Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i rozchodnikami, a także z bylinami takimi jak jeżówki i trawy ozdobne. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach. Jej kwiaty widoczne są z daleka jak różowa chmurka nad rabatą.

 

 

Zobacz również