Rośliny

Jak uprawiać ogórki na grządkach lub w pojemnikach?

Ogórki są jednym z najbardziej popularnych, beztroski, i najłatwiejsze warzywa do uprawy w ogrodzie. Można je uprawiać na grządkach, w pojemnikach lub w workach do uprawy i świetnie rozwijają się na słonecznych balkonach i tarasach. Letni ogród i talerz z sałatką nie są kompletne bez pysznych ogórków świeżo zerwanych z winorośli.

Czy wiesz, że ogórki to tak naprawdę owoce?

Mimo że ogórek nazywamy warzywem, z botanicznego punktu widzenia jest on owocem. Owoc to dojrzała zalążnia rośliny, rozwijająca się po zapłodnieniu kwiatu i zawierająca nasiona rośliny. Ogórki są tak samo jak kantalupy, pomidory, kabaczki, papryka, jabłka, gruszki i bakłażany (wszystkie są technicznie owocami).

Warzywa to jadalne części roślin, takie jak liście (sałata i jarmuż), łodygi (seler i rabarbar), korzenie (marchew i buraki), bulwy (ziemniaki i bataty), cebule (cebula i czosnek) oraz kwiaty (brokuły i kalafior). Nasiona, takie jak fasola i groch, są również uważane za warzywa.

Rodzaje ogórków

Ogórki występują w dwóch rodzajach: kiszone (do produkcji pikli i konserw) i krojone (do spożycia na surowo).

Oba rodzaje mogą być uprawiane jako pnącza lub krzewy.

Ogórki typu winoroślowego mają duże liście i silne pnącza, które można puszczać po ogrodzie lub przycinać na kratkach, klatkach lub płotach. Ogórki krzaczaste tworzą mocne, zwarte rośliny, które są łatwiejsze do przechowywania i preferowane do małych ogrodów i uprawy w pojemnikach.

Uprawa ogórków w pojemnikach

Ogórki pnące to duże rośliny, które muszą się rozrastać, więc jeśli uprawiasz jeden z tych typów, wybierz duży pojemnik, aby roślina miała dużo miejsca. Jeśli pojemnik jest zbyt mały, wzrost korzeni zostanie ograniczony do połowy lata, a roślina może stać się bardziej podatna na choroby z powodu stresu, co spowoduje spadek plonów. Każda roślina wymaga co najmniej 2,5 galonów gleby, więc w 5-galonowej doniczce można posadzić maksymalnie 2 ogórki. Możesz użyć klatki na pomidory przymocowanej do pojemnika jako kraty.

Najlepsze rezultaty uzyskasz w pojemnikach z ogórkiem typu krzaczastego (który może być również określany jako "kompaktowy". Odmiany krzaczaste oferują dobrą odporność na choroby i produkują wysokiej jakości owoce na znacznie mniejszej przestrzeni. Jak można podejrzewać, odmiany te mają krzaczasty, okrągły kształt zamiast pnącza. Ogórki krzaczaste mają mniej miejsca między liśćmi, szybciej się rozgałęziają, a owoce zawiązują się wcześniej i bliżej podstawy rośliny. Niektóre odmiany krzaczaste dają nawet plony porównywalne z pnączami o standardowych rozmiarach.

Jeśli mieszkasz w chłodnym klimacie, ustaw pojemniki w miarę możliwości w miejscu skierowanym na południe. Taka orientacja daje im maksymalne nasłonecznienie przez cały dzień i zapewnia im ciepło w razie ochłodzenia. W rejonach, gdzie panują wysokie temperatury - powyżej 90 stopni - należy unikać czarnych plastikowych pojemników i zapewnić im cień późnym popołudniem, aby uchronić je przed najgorętszą częścią dnia. Pojemniki narażone na wysokie temperatury powinny być podniesione co najmniej cztery cale od ziemi, zwłaszcza na powierzchniach betonowych i ceglanych.

Do uprawy w pojemnikach nie należy używać gleby ogrodowej, zarówno workowanej, jak i rodzimej. Jest ona zbyt gęsta, nie zapewnia korzeniom wystarczającej ilości powietrza i może zamarzać. Stosuj tylko wysokiej jakości ziemię doniczkową, która jest luźniejsza, umożliwia wzrost korzeni oraz cyrkulację powietrza i wody. Pamiętaj też, że pojemnik musi mieć otwory w dnie, aby umożliwić odpływ wody. Typy pojemników bez otworów są zazwyczaj przeznaczone do przechowywania mniej dekoracyjnych, funkcjonalnych pojemników. Preferowanym typem dla ogórków są te z 4 otworami na krawędziach pojemnika, a nie z jednym centralnym otworem.

Ukryj swoją kupę kompostową!

Czy wiesz, że możesz uprawiać ogórki na szczycie kompostownika? Zasadź nasiona na szczycie i pozwól pnączom spłynąć w dół stosu, aby go ukryć!

Sadzonki ogórka cytrynowego posadzone wzdłuż domowej roboty kratki.

Jak sadzić ogórki

W ogrodzie ogórki wymagają obfitej ilości materiału organicznego w glebie, która musi dobrze odpływać i nigdy nie może być podmokła. Jeśli w twoim ogrodzie jest ciężka, gliniasta gleba, przed posadzeniem ogórków użyj 2-3 cali kompostu.

Po wykiełkowaniu roślin należy dodać 2-3 cale kompostu wokół strefy korzeniowej, aby odżywić rośliny przez cały sezon

Nasiona ogórków można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na 2-4 tygodnie przed ostatnim mrozem. Rosną one szybko, więc nie należy ich wysiewać wcześniej, bo szybko przerosną doniczkę startową.

Wysiewaj nasiona lub sadzonki nie wcześniej niż 2 tygodnie po ostatnich przymrozkach w twoim regionie. Ogórki są roślinami tropikalnymi i są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego nie należy ryzykować ich wcześniejszego sadzenia. Późne wiosenne mrozy mogą je zabić.

Nasiona ogórków nie kiełkują w zimnej glebie, więc nie ma sensu wysadzać ich wcześniej. Gdy gleba rozgrzeje się do temperatury co najmniej 65 stopni (zazwyczaj, gdy temperatura powietrza wynosi od 70 stopni w ciągu dnia do 50 stopni w nocy), wysiewaj nasiona co 5 cali i sadzić na głębokość około 1″. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie namoczoną, dopóki nie pojawią się siewki. Nasiona będą kiełkować w 3-10 dni, w zależności od temperatury gleby. Gdy siewki osiągną wysokość 5″, rozrzedź je, aby stały w odległości 12″ od siebie. Jeśli ogórek jest odmianą krzaczastą, można rozstawić rośliny w odległości 12-18″ od siebie.

Ten ogórek został rozpoczęty w domu zbyt wcześnie i 8 tygodni później jest w rozpaczliwej potrzebie sadzenia. Jednak pogoda jest nadal zbyt zimna i przeniesienie go do większej doniczki zaledwie 2 tygodnie przed sadzeniem może spowodować zbyt duży stres dla rośliny. Ogórki powinny być wysadzane nie wcześniej niż 3 tygodnie przed ostatnimi przymrozkami.

Podobnie jak melony, ogórki można również sadzić w "pagórki". Należy utworzyć kopce o wysokości około 6-8″ i odległości 5 stóp od siebie. W każdym kopcu należy zasadzić 2-3 nasiona. Gdy rośliny osiągną 4 cale wysokości, rozrzedź je do jednej rośliny na kopiec.

Utrzymuj ogórki w wilgoci, ale nie podlewaj

Po pojawieniu się roślin podlewaj głęboko przynajmniej raz w tygodniu, utrzymując glebę wilgotną, ale nie zalaną.

Nie dopuść do wyschnięcia korzeni, ponieważ produkcja owoców szybko spowolni się, rozwój kwiatów spowolni się lub ustanie, a liście będą się zwijać, aby zachować wilgoć.

Podwiązywanie ogórków i ściółkowanie

Jeśli wybrałeś odmianę pnącą i masz dużo miejsca, możesz pozwolić roślinie na swobodne poruszanie się po ogrodzie. Jeśli jednak przestrzeń jest ograniczona lub aby ułatwić zbiory i ograniczyć możliwość wystąpienia chorób, należy uprawiać ogórki na kratce. W uprawie ogórka na treliażu najważniejsza jest lepsza cyrkulacja powietrza i dostęp do bezpośredniego światła słonecznego, co znacznie poprawia plon owoców.

Wokół ogórków należy stosować mulcz, taki jak słoma, kora lub wióry drzewne, aby stłumić chwasty, odizolować glebę i zachować wilgoć. Jeśli pnącza są pozostawione w ogrodzie, owoce powinny być umieszczone na wierzchu mulczu, aby utrzymać je w suchości i z dala od szkodników i chorób.

 

Ogórki można zbierać tak szybko, jak tylko owoce osiągnęły dojrzałą długość, co zależy od odmiany, którą zasadziłeś. Wczesne zbiory, około 1 tygodnia wcześniej, to najlepszy czas na zbiory, ponieważ owoce są najsłodsze i wykształciły mniej nasion.

Późne zbiory powodują, że owoce stają się miękkie i gorzkie.

Wskazówki dotyczące uprawy ogórków

 • Gdy ogórek ma 7 liści, należy uszczykiwać jego końcówkę. W ten sposób powstają pędy boczne, które można pozostawić nad ziemią lub ułożyć na kratce.
 • Ogórki są roślinami subtropikalnymi i potrzebują dużo światła, ciepłych, ale nie gorących temperatur oraz niewielkiej ilości wody, ale nigdy mokrych stóp.
 • Podlewaj ogórki wokół korzeni, a nie liści, aby uniknąć chorób grzybiczych. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności konsekwentnie poprawia smak, ale niespójna wilgotność może powodować gorzkie owoce.
 • Ogórki potrzebują 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać. Wczesne światło słoneczne jest idealne, aby szybko wysuszyć liście rośliny po deszczowych nocach.
 • Jeśli ogórki rosną na ziemi, należy umieścić pod nimi ściółkę z kartonu lub słomy, aby chronić je przed szkodnikami i chorobami.
 • Częstymi szkodnikami są pluskwiaki i chrząszcze ogórkowe - monitoruj je i łap za pomocą żółtych pułapek lepowych, aby uniknąć stosowania chemicznych środków owadobójczych.
 • Ogórki lubią lekko kwaśną glebę o pH 6,0-6,5.
 • Utrzymuj glebę wokół sadzonek ogórków wolną od chwastów, ale uważaj, aby nie naruszyć korzeni, które rosną blisko gleby. Gdy rośliny są dojrzałe, liście zacieniają większość chwastów. Organiczna ściółka lub słoma ogranicza zachwaszczenie i izoluje glebę.
 • Ogórki dojrzewają w ciągu 45-70 dni w zależności od odmiany.
 • Należy stosować płodozmian i nie sadzić ogórków w miejscach, gdzie były sadzone w ciągu ostatnich 2 lat - są bardzo podatne na choroby.
 • Nasiona ogórków można sadzić w odstępie 2-3 tygodni, aby zapewnić sobie stałe dostawy owoców przez cały sezon.

Zobacz również