Rośliny

Plan ogrodu, który pozwoli przetrwać fale upałów

Fale upałów i susza to już codzienność każdego lata, niemal na całym świecie. Każdy ogrodnik doświadczył na własnej skórze, jak niszczycielski wpływ na ukochane rośliny mogą mieć dłuższe okresy upałów. Ale przy odrobinie starannego planowania w projekcie ogrodu można mieć piękny, bujny ogród, który przetrwa suszę i upały stosunkowo bez szwanku.

Wskazówki dotyczące planowania ogrodu ozdobnego lub wieloletniego, które pozwolą przetrwać fale upałów

Na liściach różanecznika pojawiły się czarne plamy spowodowane stresem cieplnym.

Większość ogrodów ozdobnych zaczyna się na obrzeżach domu, a budynki wpływają na światło słoneczne w niezwykły i nieoczekiwany sposób. Aby zminimalizować oparzenia słoneczne i stres cieplny, należy dobrać odpowiednią roślinę do odpowiedniej ilości światła.

  • Przed posadzeniem czegokolwiek należy najpierw sprawdzić, gdzie i o jakiej porze słońce oświetla poszczególne obszary ogrodu. Rośliny rosnące w pełnym słońcu, takie jak lilaki i słoneczniki, potrzebują co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Jeśli dany obszar otrzymuje mniej, wówczas ta część ogrodu jest uważana za jeden z różnych stopni cienia i powinna być odpowiednio obsadzona. I odwrotnie - hosty posadzone w miejscach zacienionych będą bardzo narażone na działanie promieni słonecznych w lipcu i sierpniu.
  • Warto rozważyć posadzenie drzewa po południowo-zachodniej stronie posesji i zbudować wokół niego ogród cienisty. Zrezygnuj z mulczowania i zamiast tego posadź hosty, bugleweed, vinca vine i inne lubiące cień rośliny okrywowe. Rośliny u podstawy drzewa będą izolować glebę wokół niego, podobnie jak mulcz.
  • Krzewy i kwiaty, które korzystają z lekkiego cienia, należy sadzić po wschodniej stronie drzew, aby późnym popołudniem zapewnić im cień, który ochłodzi je podczas fal upałów. Ten cień może zadecydować o tym, czy rośliny umrą, czy przetrwają falę upałów, ponieważ każdego dnia, gdy upał jest najokrutniejszy, odczują znaczną ulgę.
  • Zaprojektuj swój ogród tak, aby rośliny wrażliwe na ciepło i słońce, takie jak hortensja, otrzymały cień od wysokich roślin, krzewów lub drzew. Zasadź bratki i inne kwiaty, które nie lubią intensywnego światła słonecznego i ciepła u podstawy krzewów, które rzucają popołudniowe cienie, aby dać kwiatom ulgę.
  • W ogrodzie ozdobnym zawsze używaj roślin rodzimych, ponieważ przystosowały się one do lokalnych warunków pogodowych. 

Wskazówki dotyczące planowania ogrodu owocowo-warzywnego, który przetrwa fale upałów

W tym celu należy użyć tkaniny cieniującej, aby osłonić każdy ogród przed intensywnym światłem słonecznym i gorącem.

W każdym sezonie mamy tylko jeden strzał, aby dobrze zagospodarować ogród warzywny, ponieważ uprawy żywności poddane wczesnosezonowym falom upałów mogą szybko zostać całkowicie utracone. Z drugiej strony, większość roślin spożywczych potrzebuje dużo słońca, aby produkować rzeczy, które uwielbiamy jeść. Trudne.

  • Wiele z opisanych powyżej koncepcji dotyczących planowania i ochrony ogrodu ozdobnego odnosi się również do ogrodu warzywnego. Wysokie rośliny, takie jak kukurydza i pomidory, należy sadzić tak, aby dawały cień zielonym roślinom liściastym, kapuście, brokułom i lubiącym cień ziołom, takim jak pietruszka i kolendra. Jest to tak zwane sadzenie towarzyszące, które pomaga także w walce ze szkodnikami.
  • Drzewo cieniujące po zachodniej stronie ogrodu warzywnego może zapewnić krytyczną popołudniową ulgę podczas fali upałów, ale pamiętaj, aby sadzić owoce i warzywa, które tolerują lub lubią intensywne słońce, jak najdalej od drzewa.
  • Stosuj przenośne lub tymczasowe zacienienie. Pozostaw wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie słupków do powieszenia tkaniny cieniującej (dostępnej online lub w sklepach z narzędziami). Tkanina cieniująca to skuteczny sposób, aby uchronić wrażliwe rośliny przed poparzeniem słonecznym i nieco obniżyć ich temperaturę. Duże, sadzone w pojemnikach drzewa mogą służyć temu samemu celowi, zwłaszcza jeśli są mobilne.
  • Pozostaw miejsce na zainstalowanie osłon rzędowych lub tuneli do uprawy wrażliwych roślin. Tradycyjnie stosuje się je jako przedłużacze sezonu, aby rośliny i gleba były cieplejsze wczesną wiosną i jesienią. Ale mogą one również służyć jako cień dla nisko rosnących roślin. Osłony rzędowe mogą obniżyć temperaturę powietrza wokół roślin nawet o dziesięć stopni.

Najlepszą obroną przed falą upałów jest wczesne działanie i wiedza o tym, co nadchodzi. Sprawdzaj swoje rośliny co najmniej raz dziennie i obserwuj oznaki stresu cieplnego, jak opisano w pierwszej części tej serii.

Zobacz również