Rośliny

Jak fale upałów wpływają na rośliny ogrodowe

Fale upałów i okresy suszy na początku sezonu stają się normą, a nie wyjątkiem, a jeśli ogrodnik nie przygotuje się na nie, może skończyć się niczym więcej niż ogrodem pełnym martwych roślin.

Przez co najmniej kilka tygodni każdego lata, w moim ogrodzie w Pensylwanii, czuję się jak w dżungli w Ameryce Środkowej. Wilgotność jest poza wykresami i temperatury toczą się powyżej 100 stopni.

Drugi dzień lipcowej fali upałów w Pensylwanii. Mój termometr osiągnął 105 stopni zanim się skończył.

Fale upałów mogą wyrządzić niesamowite szkody nawet najbardziej odpornym na ciepło krzewom i kwiatom, ale szczególnie szkodliwe są dla warzyw i owoców. Niestety, szkody te nie zawsze są tak łatwe do wykrycia, jak w przypadku mrozu, który natychmiast zabija wiele roślin.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Ogrodniczego "Uszkodzenia spowodowane upałem mogą najpierw pojawić się w wielu różnych częściach rośliny: Pąki kwiatowe mogą zwiędnąć, liście mogą opadać lub stać się bardziej atrakcyjne dla owadów, chlorofil może zniknąć tak, że liście wydają się białe lub brązowe, lub korzenie mogą przestać rosnąć ... Kiedy wysuszenie osiągnie wystarczająco wysoki poziom, enzymy, które kontrolują wzrost są dezaktywowane i roślina umiera."

Brzmi jak tortury dla roślin. To zdecydowanie tortury dla ogrodnika, który musi być świadkiem tej powolnej śmierci swoich ulubionych roślin.

To, jak zareagujesz, gdy odkryjesz swoje ukochane pomidory więdnące w palącym słońcu lub tulipany dyszące do ostatniego tchu, zadecyduje o tym, czy uda im się przetrwać, czy oddadzą ducha.

Jak nagłe, ekstremalne fale upałów wpływają na rośliny

Fale upałów wpływają na każdy gatunek roślin w inny sposób, w zależności od pochodzenia rośliny - czy jej geny rozwinęły się najpierw w zimnym rejonie świata (kapusta, tulipany), czy w gorącym (kukurydza, kaktus). Na przykład, brokuły szybko reagują na upał w temperaturze 86 stopni (30 C), ale kukurydza toleruje upał do 100 stopni (38 C). Większość roślin spożywczych może przetrwać długotrwałe wysokie temperatury tylko w bardzo wąskim zakresie, a niewiele z nich przetrwa temperatury przekraczające 113 stopni Fahrenheita (45 C).

Rośliny faktycznie dostosowują się do wyższych temperatur w miarę postępu sezonu, i dlatego tak wiele szkód wyrządzają wczesnosezonowe fale upałów, ponieważ roślina nie jest na nie w żaden sposób przygotowana. Jeśli dodamy do tego piekące, intensywne słońce, rośliny doznają oparzeń słonecznych, a na niektórych liściach pojawiają się plamy lub przypalenia.

Moment wystąpienia fali upałów ma znaczenie

Rodzaj uszkodzeń, jakich doznają rośliny podczas fali upałów, zależy od ich stadium rozwoju.

Na początku sezonu, gdy rośliny są najbardziej wrażliwe, siewki mogą szybko obumrzeć, kwiaty opadną, owoce nie zawiążą się, wzrost spowolni się lub zatrzyma, a nowo zasadzone nasiona mogą nie wykiełkować. Jeśli upały wystąpią wystarczająco wcześnie, pyłek nie zdąży się rozwinąć.

W późniejszym okresie sezonu kwiaty i strąki opadają, produkcja warzyw i owoców zatrzymuje się lub ewentualnie przyspiesza, półdojrzałe owoce mogą się przebarwiać i nie rozwijać się dalej. Ponadto liście mogą opadać, rozwój korzeni może zostać zatrzymany, kwiaty mogą zostać zdeformowane, zdrowy zielony kolor zblednie, a roślina może stać się bezpłodna.

Każdy z tych urazów będzie miał negatywny wpływ na liczbę kwiatów, liści, owoców i warzyw, które roślina produkuje w ciągu sezonu, ponieważ jej cykl wzrostu zostaje przerwany. W przypadku roślin ozdobnych, jeśli liście opadną lub obumrą, ale roślina przeżyje, może nie mieć wystarczająco dużo zmagazynowanej energii, aby zakwitnąć w następnym sezonie.

A potem przychodzą szkodniki

Fale upałów mogą także wpłynąć na równowagę w życiu owadów w ogrodzie. Ponieważ dzikie zwierzęta starają się utrzymać chłód i rzadziej żerują, populacje owadów mogą nagle eksplodować. Może to być dobre lub złe, w zależności od tego, jakie gatunki są obecne w czasie fali upałów. W większości przypadków jest to jednak katastrofalne w skutkach dla roślin już zestresowanych upałem. Na szczycie tej dobrej wiadomości jest to, że zestresowana roślina staje się bardziej podatna na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli odpowiednio zaplanujesz ogród i dowiesz się, jak pielęgnować rośliny podczas fal upałów, straty zostaną zminimalizowane, a wzrost powróci do normy, gdy upały się skończą.

Zobacz również