Rośliny

Nicienie pożyteczne - przyjaciele czy wrogowie ogrodu?

Niektóre nicienie niszczą rośliny. Inne, znane jako nicienie pożyteczne, niszczą owady, które niszczą rośliny. Skąd wiadomo, który z nich jest który?

Nicienie pożyteczne mogą być stosowane w celu zmniejszenia populacji nicieni szkodników, takich jak mątwik sojowy, który niszczy rośliny soi. Agricultural Research Service [Public domain], via Wikimedia Commons

Nicienie są bardzo małymi, mikroskopijnymi "robakami", które żyją głównie w glebie, chociaż nicienie "dolistne" żyją w liściach. Podczas gdy niektóre gatunki szkodzą roślinom atakując korzenie, inne są pożytecznymi nicieniami, atakującymi i zabijającymi szkodniki takie jak karczowniki w naszych trawnikach i ogrodach oraz niechciane dorosłe owady. Nicienie można łatwo zastosować, ale aby były skuteczne, potrzebny jest odpowiedni czas i warunki.

Nicienie pożyteczne są bardzo skuteczne w zwalczaniu szkodników glebowych. Żywiąc się ponad 200 owadami z około 100 rodzin, nicienie są bezpieczne dla ludzi, dzieci i zwierząt domowych i nie szkodzą organizmom nie docelowym, takim jak pszczoły czy inne zapylacze. Są łatwe do zastosowania (nie wymagają żadnej odzieży ochronnej), szybko działają (często w ciągu kilku dni) i są opłacalne - za mniej niż 20 dolarów powinieneś otrzymać około 5 milionów nicieni, które wystarczą na 1500 stóp kwadratowych.

W jaki sposób pożyteczne nicienie zabijają owady?

Sposób działania" pożytecznych nicieni przypomina coś z horroru, przynajmniej w przypadku szkodników docelowych. Jeden z gatunków (Steinernema) stosuje strategię zasadzki, czekając aż ofiara zbliży się do niego, zanim zaatakuje. Inny nicień (Heterorhabdtis) stosuje strategię "krążenia", poszukując i niszcząc szkodniki. Nicienie te albo podążają za śladami odchodów szkodnika, albo szukają go poprzez zmiany temperatury i poziomu dwutlenku węgla.

Po znalezieniu pożyteczne nicienie dostają się do karczownika lub dorosłego szkodnika przez otwory w ciele, takie jak otwór gębowy lub otwory w rurkach oddechowych ("spiracles"). Nicienie przenoszą bakterię, która jest nieszkodliwa dla roślin, ludzi i środowiska, a kiedy ta bakteria dostanie się do ciała szkodnika, bakterie namnażają się, zabijając go w ciągu dwóch dni lub krócej i przekształcając tkanki gospodarza w pożywienie dla nicieni. Ponieważ bakterie te pracują, aby pomóc swojemu gospodarzowi - nicieniom - są one nazywane "symbiotycznymi".

Zainfekowane karczowniki zmieniają kolor z beżowo-białego na czerwono-brązowy, obumierają i stają się oślizgłe. Nicienie następnie żywią się martwym szkodnikiem od wewnątrz (stąd nazywane są "entomopatogenicznymi"), i mogą przejść przez kilka pokoleń dorosłych w ciągu kilku tygodni. Gdy ich źródło pożywienia zniknie, opuszczają je i przenoszą się na nowe ofiary.

Które pożyteczne nicienie powinny być dodawane do ogrodu?

Każdy gatunek nicieni zwalcza określone szkodniki. Na przykład, jeden gatunek (S. carpocapsae) jest skuteczny w zwalczaniu larwalnych stadiów mączniaka, chwastów, takich jak czarny winniczek, gąsienic, mączlika i pajęczaka darniowego. Inny gatunek (S. feltiae) jest skuteczny w zwalczaniu larw czernidlaka kapustnika, czernidlaka cebulowca, omacnicy prosowianki i wciornastków. Oba gatunki są skuteczne w zwalczaniu larw motyli dorszowych, omacnicy prosowianki i stonki ogórkowej. Na larwy omacnicy prosowianki, omacnicy prosowianki, stonki ziemniaczanej, kukurydzianej stonki korzeniowej, pchełek i chrząszczy, w tym chrząszczy stonki japońskiej, należy wybrać jeden gatunek (H. bacteriophora) drugiego nicienia.

Heterorhabditis bacteriophora, pożyteczny nicień. Peggy Greb, USDA Agricultural Research Service, Bugwood.org [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Twoje lokalne centrum ogrodnicze, programy dla mistrzów ogrodnictwa, zasoby internetowe, książki i państwowe kliniki diagnostyczne (www.nepdn.org) są dobrymi źródłami do identyfikacji szkodników. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego szkodnika masz, być może będziesz musiał zastosować kilka różnych produktów do zwalczania nicieni.

Rodzaj gleby może mieć wpływ na nicienie. Niektóre z nich działają najlepiej w glebie uprawnej (Steinernema), podczas gdy inne działają najlepiej w glebie niezakłóconej (Heterorhabdtis). Inne gatunki działają najlepiej w glinie lub mule (S. feltiae), a jeszcze inne w glebach piaszczystych (S. carpocapsae). Rodzaj gleby nie jest kluczowy dla innego głównego pożytecznego nicienia (Heterorhabdtis).

Jak stosować nicienie pożyteczne na roślinach i w glebie

Gdy już wiesz, który gatunek nicienia pożytecznego jest odpowiedni, aby był skuteczny, musi być odpowiednio zastosowany. Ważny jest czas, ponieważ stadia rozwojowe szkodników muszą być obecne w glebie, aby nicienie mogły je zwalczać. Późne lato i wczesna jesień to dobry czas na zwalczanie wielu karczowników roślin, upraw i trawników, ponieważ są one zazwyczaj małe, żerują na korzeniach traw blisko powierzchni gleby i mają cienką skórę, przez którą nicienie mogą łatwo przeniknąć. Jest to również czas, kiedy mrówki spadają na ziemię, aby zmienić stadia rozwojowe (poczwarki)

nematodes są żywe organizmy, więc powinny być stosowane bardzo szybko po uzyskaniu ich. Lubią wilgoć, więc jeśli nie padało, należy dokładnie podlać zarówno przed, jak i po aplikacji, lub zastosować podczas deszczu. Jeśli nicienie dotarły do Ciebie na mokrej gąbce, wypłucz je z gąbki w chłodnej wodzie, a następnie spryskaj rośliny zgodnie z instrukcją na etykiecie. Gleby muszą być utrzymywane w stanie wilgotnym przez tydzień do 10 dni po aplikacji.

Deszczowa, pochmurna pogoda jest dobra z innego powodu - dobroczynne nicienie są dość wrażliwe na ultrafioletowe światło słoneczne i mogą zostać zabite w ciągu minuty lub dwóch, jeśli zostaną wystawione na jego działanie. Dlatego też często można spotkać się z zaleceniami, aby oprysk przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Są one również wrażliwe na temperaturę, a ich idealna temperatura wynosi od 45 do 100 stopni (F).

W celu zapobiegania szkodnikom można stosować korzystne nicienie 2 do 3 razy w roku, na przykład wiosną, latem lub jesienią. Aby zwalczyć istniejące szkodniki, stosuj preparat co 2 tygodnie, aż do momentu, gdy infestacja zmniejszy się lub zniknie.

Zobacz również