Ogród

Płukanie korzeni: co to jest i dlaczego trzeba je wykonać przy sadzeniu bylin

Lata temu, powszechną radą przy sadzeniu drzew i krzewów było wyjęcie rośliny z pojemnika szkółkarskiego i wrzucenie jej do dziury o szerokości 2x z nienaruszonym podłożem. Następnie zasypać kompostem i ziemią i gotowe. Uważano, że nie naruszając korzenie pozwoli im rozwinąć się energicznie do sąsiedniej gleby.

Niestety, ostatnie badania (a nawet moje doświadczenie ogrodnicze) wykazały, że ta technika sadzenia może spowodować, że krzewy i drzewa nie będą się dobrze rozwijać, a nawet może doprowadzić do ich obumarcia. Niejednokrotnie zdarzało mi się usuwać z ogrodu rośliny, których korzenie nawet po latach nie wychodziły poza otwór, w którym zostały posadzone. Dotyczy to zwłaszcza drzew, które pozostały owinięte w folię. Ograniczenie rozwoju korzeni w ten sposób nie tylko pozbawia roślinę składników odżywczych, ale także powoduje słabe zakotwiczenie, przez co krzew lub drzewo są narażone na działanie wiatru i czynników atmosferycznych.

Co to jest płukanie korzeni?

Podmywanie korzeni polega na usunięciu z bryły korzeniowej drzewa lub krzewu całego podłoża przed ich posadzeniem, a następnie przycięciu obumarłych lub uszkodzonych korzeni. Aby zapewnić sukces, ogrodnicy powinni także przestrzegać aktualnych technik sadzenia. Dzięki temu byliny będą miały najlepsze warunki do rozwoju w ogrodzie. Założenie zdrowego systemu korzeniowego powoduje, że roślina jest zdrowsza, wymaga mniej nawozów i pestycydów.

Usunięcie podłoża doniczkowego pozwala roślinie wykorzystać zgromadzone zasoby do rozrostu korzeni w sąsiedniej glebie. Dzięki temu roślina szybko się zakotwicza i ma możliwość pobierania składników odżywczych z otaczającego ją krajobrazu. Choć początkowo wzrost wierzchołka może wydawać się powolny, pod ziemią dzieje się mnóstwo pracy.

Gdy roślina jest sadzona z nienaruszoną bryłą korzeniową, początkowo wypuszcza nowe liście i kwiaty. Dzieje się tak dlatego, że korzenie nie zostały naruszone, a zasoby zgromadzone w roślinie są przeznaczane na wzrost i reprodukcję. Ale gdy zasoby są wydawane na górny wzrost, mniej jest dostępnych dla wzrostu korzeni, co pogarsza zdrowie rośliny poniżej linii gleby. I w końcu powyżej. Rezultatem jest roślina, która nie może się rozwijać i ostatecznie umiera. To może trwać lata, aby się zdarzyć, ale to jest nieuniknione.

Dlaczego rośliny zakorzeniają się w pojemnikach?

Korzenie roślin wolą rosnąć równomiernie na zewnątrz i wokół pnia drzewa lub krzewu, a nie w dół do ziemi. Jest to oczywiste, jeśli kiedykolwiek sadziłeś sadzonkę byliny w otwartej glebie - system korzeniowy rozrasta się na zewnątrz jak szprychy w kole. Jeśli rośliny nie są prawidłowo przesadzane przez hodowców, korzenie wyrastają z boku pojemnika, gdzie uderzają w ścianę i zaczynają krążyć w poszukiwaniu otwartej gleby. Nie znajdując jej, kontynuują okrężną drogę lub rosną pionowo. Jeśli taka sytuacja trwa zbyt długo, korzenie przerastają jeden nad drugim, powodując zakorzenienie bryły korzeniowej.

To sprawia, że pozostają one przytwierdzone w pozycji okrężnej. Bez korekty, będą one nadal krążyć, nawet po posadzeniu. W końcu roślina staje się "opasana" - korzenie tak ciasno owijają się wokół siebie, że skutecznie odcinają roślinę od jej zasobów. Związane i opasane systemy korzeniowe mają mniejsze szanse na przyjęcie się i nie będą się dobrze rozwijać w ogrodzie. Większość opasanych roślin przedwcześnie umiera. Badania wykazały, że gdy korzenie roślin zaczynają rosnąć w okrężny sposób, zazwyczaj nie zmieniają swojego wzrostu po posadzeniu, chyba że zostaną skorygowane przez ogrodnika. Dlatego najlepszą praktyką jest mycie korzeni i korygowanie problemów z korzeniami w momencie sadzenia.

Jak myć korzenie roślin

Mycie korzeni krzewów i drzew (bylin) ułatwia ich szybkie wprowadzenie do ogrodu i pozwala zidentyfikować ewentualne problemy z systemem korzeniowym.

Najlepiej jest przeprowadzać płukanie korzeni, gdy roślina jest w stanie spoczynku, podobnie jak w przypadku sadzenia lub przesadzania. Podmywanie korzeni lub sadzenie podczas sezonu wegetacyjnego powoduje dodatkowy stres dla rośliny, ale może się udać, jeśli zastosuje się najlepsze praktyki.

Należy pamiętać, że ta rada dotyczy roślin w pojemnikach lub przesadzonych.

 1. Pracuj w zacienionym miejscu, aby zminimalizować stres dla rośliny. Potrzebny będzie dostęp do wody, najlepiej z węża ogrodowego. Gdy zaczniesz, korzenie będą musiały być stale wilgotne.
 2. Usuń roślinę z pojemnika i usunąć wszelkie druty, sznurek, lub burlap. Delikatnie wytrząsnąć jak najwięcej mediów roślinnych, jak to możliwe.
 3. Umieść roślinę w dużym wiadrze, taczki, lub podobny pojemnik i przykryć bryłę korzeniową z wodą do moczenia. To może potrwać 15 minut lub do kilku godzin, w zależności od tego, jak gęsta jest bryła korzeniowa. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej w żadnym momencie. Chodzi o to, aby nasycić środki do sadzenia przyklejone do korzeni, aby można je było łatwo usunąć. To także nawilża system korzeniowy przed sadzeniem.
 4. Wyjmij roślinę z pojemnika i skieruj delikatny strumień wody na bryłę korzeniową za pomocą węża ogrodowego. Użyj palców, aby delikatnie poluzować korzenie i podłoże. Jeśli jest to trudne, włóż bryłę korzeniową z powrotem do pojemnika, aby namoczyć ją jeszcze trochę. Kontynuuj pracę z bryłą korzeniową za pomocą wiadra, węża ogrodowego i palców, aż media zostaną usunięte.
 5. Gdy już zobaczysz korzenie, zidentyfikuj ewentualne problemy. Czy wiją się one wokół siebie? Czy są nadmiernie zdrewniałe? Idealna struktura korzeniowa rozciąga się jak szprychy w kole. Delikatnie rozluźnij system korzeniowy tak, aby jak najbardziej zbliżył się do tego kształtu. Wycinaj grube, zdrewniałe korzenie. Jeśli to możliwe, należy wyrwać splątane korzenie. Włókniste, delikatne korzenie należy zachować w całości i rozłożyć ręcznie w dołku do sadzenia. Często zdarza się, że korzenie rosną wzdłuż pnia drzewa lub krzewu, który został zbyt głęboko posadzony w pojemniku. Należy je usunąć aż do miejsca, w którym rozcięcie korzeniowe przechodzi w najwyższe korzenie.
 • Pierwsze przeczesanie bryły korzeniowej za pomocą węża ogrodowego wykazało, że korzenie są zbyt gęste, aby usunąć nośnik.
 • Namocz bryłę korzeniową w wiadrze na 15 minut do 2 godzin.
 • Wyciąganie korzeni.
 • Prawdopodobnie jeszcze jeden przejazd z wężem ogrodowym i będzie gotowy do sadzenia.

Prawidłowe sadzenie jest kluczem do zdrowia rośliny

 • Wykopać dół dwa razy tak szeroki, ale tylko tak głęboki jak bryła korzeniowa.
 • Prawidłowa głębokość dla rośliny to taka, w której korzeń znajduje się tuż nad linią gleby (w tym miejscu pień spotyka się z korzeniami).
 • Rozłóż korzenie w dołku tak szeroko, jak to możliwe.
 • Zasypuj glebę rodzimą, nie kompostem ani glebą przetworzoną. Nie należy naciskać na glebę rękami lub stopami.
 • Po wypełnieniu otworu należy obficie nasączyć go wodą. Jeśli zauważysz powstawanie kieszeni powietrznych lub jeśli gleba się zapadnie, uzupełnij ją większą ilością rodzimej gleby.
 • Przykryj powierzchnię mulczem z wiórów drzewnych, aby zaizolować glebę. Ściółka powinna być głęboka na 2-4 cale.
 • Raz w tygodniu, daj roślinie poruszyć. Jak korzenie ustanowić i rosną w otaczającej glebie, będzie miał mniej "dać".
 • Nawożenie nie jest konieczne w przypadku bylin w momencie sadzenia.

Zobacz również