Ogród

Rototilling w Twoim organicznym ogrodzie: Więcej szkody niż pożytku?

Prawda jest taka, że frezowanie nie przynosi żadnych korzyści ogrodowi ekologicznemu - odsłania nasiona chwastów i niszczy strukturę gleby, co wymaga miesięcy, aby to odwrócić.

Trudno jest zerwać z uzależnieniem od elektronarzędzi, prawda? Każdej wiosny muszę ugryźć się w język, gdy słyszę, jak kolejny właściciel domu mówi o spulchnianiu swojego ogrodu, aby przygotować grządki warzywne do sadzenia. Pewne nawyki są tak zakorzenione w nas od najmłodszych lat, że trudno je porzucić.

Prawda jest jednak taka, że frezowanie przynosi ogrodowi więcej szkody niż pożytku. Podczas sezonu wegetacyjnego gleba ogrodowa tworzy skomplikowaną sieć organizmów, które wspierają się wzajemnie, a także rośliny. Ta sieć pokarmowa gleby, swego rodzaju biosfera pod Twoimi stopami, jest niszczona lub poważnie uszkadzana przez glebogryzarkę.

[Rototilling]... rozbija strzępki grzybów, dziesiątkuje robaki, rozrywa i miażdży stawonogi. Niszczy strukturę gleby i ostatecznie pozbawia glebę niezbędnego powietrza... Rotacja jest ekstremalnym zaburzeniem dla grzybów ważnych w uprawie roślin jednorocznych i warzyw.

Dlaczego frezowanie jest szkodliwe dla Twojego ogrodu

W niezaburzonej glebie dżdżownice i inne organizmy tworzą korytarze. Tunele te umożliwiają przepływ powietrza, wody i niezbędnych składników odżywczych, które dżdżownice przenoszą przez glebę, aby odżywiać rośliny. Po wykonaniu orki te korytarze ulegają zniszczeniu. Zniszczeniu ulegają również sieci grzybów mikoryzowych, które tworzą symbiotyczny związek z korzeniami roślin, pomagając sobie wzajemnie w rozwoju. Rotacja powoduje również wydostanie się na powierzchnię nasion chwastów, które przez lata leżały uśpione głęboko w glebie. W podglebiu nasiona chwastów nie otrzymywały światła i ciepła wystarczającego do kiełkowania. Zgadnijcie, co zrobią teraz, gdy stworzyliście im tak dobre warunki?

Jeśli zaczynasz od ubitej, ciężkiej, gliniastej gleby zawierającej niewiele substancji organicznych, rotacja znacznie poprawi warunki. Glebogryzarka to bardzo skuteczny sposób na rozluźnienie i napowietrzenie mocno zbitej gleby oraz rozdrobnienie i wymieszanie z nią dużej dawki materii organicznej. Jeśli jednak zaczynasz od gleby o przyzwoitej strukturze i odpowiedniej ilości materii organicznej, frezowanie może łatwo zniszczyć istniejące już przyjazne dla robaków środowisko. Dzieje się tak dlatego, że działanie rumpla powoduje rozbicie agregatów glebowych, przerwanie kapilar i zniszczenie sieci tuneli dla robaków.

Po założeniu łóżka w ogrodzie, zaoszczędzić sobie dużo pracy i pominąć rototilling. Będziesz podlewać ogród mniej, ponieważ gleba będzie trzymać go lepiej, a będziesz potrzebować mniej nawozów, ponieważ ustanowione bakterie i grzyby będą wspierać swoje rośliny. Będziesz mieć również mniej chwastów, ponieważ nie będziesz wydobywać na powierzchnię długo zakopanych nasion chwastów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, powinieneś rozważyć zainstalowanie podniesionych łóżek ogrodowych, które całkowicie wyeliminują potrzebę rototillingu lub podwójnego kopania. Najmniej naruszona gleba jest najzdrowsza i najbardziej korzystna dla wszystkich roślin, które się w niej znajdują.

Jeśli więc chcesz stworzyć nową rabatę ogrodową na wiosnę, zacznij od jesieni. Przekop lub spulchnij glebę (tylko ten jeden raz), dodaj kompost i ściółkę, a następnie pozwól robakom i ich przyjaciołom zabrać się do pracy. Gdy nadejdzie czas sadzenia roślin każdego roku, pracuj tylko w miejscu, w którym zasadzisz nasiona i sadzonki, a resztę gleby pozostaw w stanie nienaruszonym.

P. S.: Przy tworzeniu nowej grządki w ogrodzie łopata czyni cuda i nie zanieczyszcza środowiska. Spalisz też więcej kalorii.

Zobacz również