Ogród

Mit o barierach przeciw chwastom w tkaninie krajobrazowej

Widziałem to wielokrotnie. Pomagając przyjacielowi odnowić ogród, kopię kilka centymetrów w dół i moja łopata zaplątuje się w arkusz czarnego plastiku lub innego materiału, znanego jako tkanina krajobrazowa. O rany. Kolejny przypadek pie-in-the-sky magicznej bariery chwastów.

Jednym z wielkich mitów ogrodnictwa jest to, że tkanina krajobrazowa będzie tłumić chwasty w ogrodzie przez lata. Sprzedawane pod wieloma nazwami handlowymi i wykonane z różnych materiałów, od plastikowych folii po źródła odnawialne, bariery przeciw chwastom są również czasami impregnowane herbicydami i nawozami.

Doświadczony ogrodnik dowiaduje się, że bariery przeciw chwastom przeczą logice, duszą rośliny i dziesiątkują glebę. Nasiona chwastów przemieszczają się głównie drogą powietrzną lub zwierzęcą i są umieszczane w ściółce lub materiale organicznym na szczycie bariery przeciw chwastom - ściółce, która nie rozkłada się tak, jak powinna, ponieważ bariera przeciw chwastom nie pozwala jej na kontakt z glebą.

Teraz, aby być uczciwym, tkanina krajobrazowa ma swoje zastosowania. Została opracowana do użytku w rolnictwie komercyjnym i jest bardzo skuteczna w tym zakresie. Ale to jest mniej niż bezużyteczne w wieloletnich ogrodach domowych i może rzeczywiście zrobić wiele szkód dla roślin i gleby.

Fakty na temat tkanin krajobrazowych jako barier dla chwastów

Bariery przeciw chwastom zostały opracowane do użytku rolniczego i mają być stosowane tylko przez jeden sezon.

Na polach uprawnych, zwłaszcza tych pielęgnowanych ręcznie, tkanina chwastów jest umieszczana na wierzchu gleby, a rośliny są instalowane przez nią, z odpowiednim wycięciem, aby roślina mogła otrzymać wystarczającą ilość wody i nawozu. Nic nie jest umieszczony na wierzchu tkaniny tak, że woda, nawożenie, powietrze i wymiana gazowa może mieć miejsce. Tkanina jest w efekcie mulczem.

W ogrodach przydomowych korzenie roślin, zwłaszcza dużych krzewów i drzew, zaplątują się w tkaniny krajobrazowe.

Widziałem to często podczas renowacji - korzenie bylin rozprzestrzeniały się po wierzchniej warstwie tkaniny tuż pod powierzchnią gleby lub wplątywały się w barierę przeciw chwastom. W rezultacie nie rosną one tak głęboko w glebie, jak powinny. Systemy korzeniowe zdrowych drzew i krzewów muszą rosnąć co najmniej na szerokość linii kroplującej i zazwyczaj na głębokość kilku stóp, ale bariery chwastowe ograniczają ten wzrost. Brak głęboko wnikających korzeni sprawia, że drzewo lub krzew łatwo przewraca się przy silnym wietrze i jest bardzo podatne na suszę. Te zdjęcia z University of Florida Extension Service ilustrują, jak tkanina krajobrazowa opasuje korzenie drzew.

Każdy, kto ogrody, gdzie rośnie potężny kanadyjski oset zgodzi się - jestem przekonany, że oset będzie rosnąć przez stal.

Tkaniny krajobrazowe tłumić poniżej - tkaniny nasion chwastów pierwszy sezon

... ale nasiona, które później osiedlają się w mulczu na szczycie tkaniny będzie kiełkować, a niektóre będą korzenia. Gdy poziom ściółki na szczycie tkaniny na chwasty wzrasta i następuje rozkład organiczny, istnieje więcej możliwości zakorzenienia się nasion chwastów. Prawdziwym problemem są trawy takie jak Nutsedge - z łatwością przebiją się przez tkaninę, a "orzechy" (bulwy), które są przymocowane do korzeni, są praktycznie niemożliwe do usunięcia, gdy rosną pod barierą dla chwastów. A jeśli nie uda się usunąć całego chwastu, pojawia się więcej chwastów.

Wiele starych tkanin chwastów nie są bardzo przepuszczalne dla wody i gazu.

Często widziałem gleby poniżej i powyżej starych tkanin chwastów suche jak kość i zbite twarde jak cement, kolor wypalonej gliny. Rośliny były głodujące dla składników odżywczych i walczy, aby znaleźć wodę, powoli umiera, nawet z warstwami kompostu i ściółki na górze. A przy niewielkim lub żadnym przenikaniu wody do gleby, niewielka aktywność sieci pokarmowej gleby ma miejsce, co jest natychmiast widoczne przez wyraźny brak dżdżownic i życia owadów w pobliżu powierzchni. I odwrotnie, w przypadku stosowania na bardzo mokrych lub wilgotnych obszarach, bariera chwastowa może zatrzymywać wodę pod sobą, tworząc bagnisty bałagan.

Bariery przeciw chwastom oddzielają glebę od mulczu i nie pozwalają na właściwą aktywność biologiczną i drenaż.

Mulcz, kompost i wszystko inne, co umieszcza się na wierzchu gleby, wymaga rzeczywistego kontaktu z glebą, aby prawidłowo się rozłożyć. Brak rozkładu oznacza brak kwasów humusowych, które odżywiają rośliny, owady i mikroorganizmy.

Related Post Czy mielona kawa zakwasza glebę w moim ogrodzie?

Nigdy nie pytałem, ale założę się, że dżdżownice nienawidzą tkanin krajobrazowych.

Robaki żyją na materiale organicznym, które nie mogą dotrzeć przez tkaniny chwastów, więc wychodzą. Jeszcze nie widziałem więcej niż kilka zabłąkanych robaków w glebie ogrodowej pod tkaniną krajobrazową.

Estetycznie rzecz biorąc, gdy tkanina chwastów jest odsłonięta, wygląda po prostu okropnie - horrendalnie, upiornie, okropnie.

Czy wspomniałam już, jak źle wygląda, gdy ściółka się zsuwa?

Sadzenie cebulek kwiatowych przez tkaninę krajobrazową jest bolesne.

Zwierzęta, które wykonują swoją pracę pod ziemią, takie jak świstaki, mogą czasami zepchnąć cebulki kwiatowe posadzone pod tkaniną krajobrazową. Jeśli tak się stanie, nie ma szans, aby tulipan znalazł dziurę w tkaninie, którą dla niego stworzyłeś. A jeśli wycinasz dziury w barierze chwastów, pozwalasz również na dostęp powietrza, wody i światła słonecznego do nasion chwastów, więc jaki jest tego sens?

Powodzenia w dzieleniu roślin, takich jak pelargonie i irysy.

Jeśli próbowałeś, wiesz, co mam na myśli. Co za królewski bałagan. Większość czasu, rośliny zaplątane w tkaninie chwastów są całkowitą stratą.

Źli pejzażyści sadzą krzewy i drzewa z tkaniną krajobrazową owiniętą wokół bryły korzeniowej.

Przypuszczam, że wierzą, że korzenie będą rosły przez materiał. Mylą się. Korzenie owijają się wokół siebie wewnątrz materiału, co powoduje ich zakorzenienie.

Dlaczego więc tak wiele firm sprzedaje tkaniny krajobrazowe?

Ponieważ wydaje się, że to taki dobry pomysł i tak wielu ogrodników domowych i złych pejzażystów kupuje go. Zaakceptuj fakt, że nie ma magicznej bariery dla chwastów (powiedz to głośno, to jest wyzwalające). Każdy mulcz będzie zrobić znacznie lepszą pracę do tkaniny krajobrazu: kamienie, żwir grochu, arborysta wióry drzewne, lub odpady jardowe. Warstwa to 2-3″ grubości i bardzo niewiele chwastów dostanie się przez niego.

Najlepsze tłumienie chwastów uzyskuje się przez sadzenie nisko rosnących, rodzimych roślin okrywowych. Z łatwością konkurują one z chwastami w ogrodzie, a dojrzałe rośliny okrywowe ograniczają również wydatki związane z corocznym kupowaniem i wywożeniem mulczu.

Zobacz również