Ogród

Sześć wskazówek dotyczących odchwaszczania ogrodu i trawnika

W poprzednim poście, kiedy chwast nie jest chwastem? pisałam, że chwasty nie zawsze są czymś złym. Mogą nas informować o stanie naszej gleby, zdrowiu otaczających nas roślin, warunkach świetlnych i wodnych. Czasami są nawet pożyteczne. Ale oczywiście nikt nie uniknie odchwaszczania bezkarnie - zawsze znajdzie się jakaś niepożądana roślina na naszych rabatach kwiatowych, warzywnych lub trawnikach. Oto kilka sposobów, dzięki którym udaje mi się utrzymać chwasty pod kontrolą.

1. Bądź czujnym strażnikiem chwastów

Sprawdzaj grządki w ogrodzie przynajmniej co drugi dzień. Złapanie się w garść niechcianych chwastów, zanim zaduszą twoje nowe rośliny jednoroczne, brokuły lub sadzonki ziemniaków i wyrwanie kilku na raz, sprawia, że pielenie jest o wiele mniej zniechęcające niż wtedy, gdy całkowicie opanują twój ogród.

2. Użyj sprawdzonego narzędzia do pielenia

Jest wiele narzędzi do pielenia, ale niewiele świetnych. Dla tych, którzy lubią dostać się blisko i osobiście z chwastami, gorąco polecam brona chwastownik Cobrahead - to sprawi, że szybka praca z każdym chwastem, dostaje się do ciasnych zakamarków, kroi przez grube korzenie i podwaja jako kultywator. Jeśli masz dużą działkę do pielęgnacji lub masz problemy z kolanami lub plecami, użyj motyki Stirrup, znanej również jako motyka pętlowa lub motyka okrągła - jest to jedno narzędzie do pielenia, bez którego nie mogę żyć. Długi uchwyt i ostre ostrze oszczędzają moje plecy i kolana oraz przyspieszają pielenie tych inwazyjnych porannych glorii, które wyskakują dosłownie wszędzie (dlaczego w ogóle je posadziłam?). Działanie motyki napowietrza również grządki w ogrodzie, ale należy zachować ostrożność w przypadku roślin z korzeniami, które rosną blisko powierzchni. Pamiętaj, aby zebrać i skompostować sadzonki chwastów, ponieważ niektóre z nich, takie jak portulaka pospolita, mogą wykształcić nowe korzenie z odciętych części.

3. Stosuj rośliny okrywowe

W ogrodzie kwiatowym lub pod drzewami wypełnij puste przestrzenie między bylinami gęstymi nasadzeniami roślin okrywowych, takich jak dianthus, floks płożący, bugleweed, rozchodnik lub cokolwiek z rodziny miętowatych (choć miętusy mogą wymagać kontroli, gdyż mają tendencję do zawłaszczania).

Upewnij się jednak, że jako rośliny okrywowe posadziłeś rośliny rodzime, które są przystosowane do lokalnego klimatu i odpowiednie do warunków świetlnych panujących w twoim ogrodzie. badań przejdzie długą drogę, ponieważ odpowiednie rośliny okrywowe będą wymagały niewiele podlewania lub innych zabiegów pielęgnacyjnych, a także zmniejszą potrzebę ściółkowania.

4. Kontrola chwastów trawnika organicznie

W swoim trawniku, chwasty mogą być kontrolowane bez chemikaliów. Warunkują gleby z materii organicznej, takich jak kompost worków i mulched ścinki trawy, aby zwiększyć żyzność i drenaż, stosuje się gluten kukurydziany mączki do tłumienia kiełkowania nasion chwastów, i równowagi pH gleby, aby stworzyć optymalne warunki dla nasion trawy, które sadzisz. Sukces zależy w dużej mierze od klimatu panującego na danym obszarze, natężenia ruchu pieszych i rodzaju zasadzonej trawy, ale celem jest zawsze stworzenie gęstego trawnika, na którym trawa rośnie tak gęsto, że nasiona chwastów są zacienione i mają ograniczony dostęp do gleby, światła i wody. Trawa będzie rosła agresywnie, gdy warunki glebowe będą odpowiednie i z łatwością pokona chwasty. Przeczytaj więcej o kukurydzianej mączce glutenowej dla Twojego trawnika i organicznej pielęgnacji trawnika.

5. Ściółka między bylinami, nix rototiller, i roślin towarzyszy

Jeśli nie używasz pokrywy ziemi w swoich kwietnikach, zawsze dodać 2-3 cale ściółki drewna między roślinami i nie pozostawiają gołej ziemi. Ściółka nie tylko izoluje glebę i pomaga korzeniom roślin zatrzymać wilgoć, ale także zapobiega kiełkowaniu wielu nasion chwastów, ponieważ światło słoneczne z trudem przenika przez warstwę ściółki. Rodzaj ściółki zależy od stanu gleby i tego, co jest w niej zasadzone. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz ten post o mulczach organicznych.

W ogrodach warzywnych najlepszym sposobem na ograniczenie zachwaszczenia jest ściółkowanie otwartych obszarów i gęste sadzenie roślin towarzyszących (np. pomidorów, cebuli i bazylii na tej samej grządce).

Prawidłowo obsadzony ogród powinien wyglądać jak dżungla w sierpniu, z wysokimi roślinami i dużą ilością liści rzucających ciężkie cienie na glebę, tworząc mniej okazji dla nasion chwastów do kiełkowania.

Nasiona chwastów mogą pozostać żywotne przez dziesięciolecia głęboko w glebie, ale jeśli nigdy nie zbliżają się do powierzchni, nigdy nie wykiełkują. To strata czasu, aby co roku uprawiać ogród, ponieważ niszczy to strukturę gleby i przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli chwasty są uporczywym problemem w twoim ogrodzie warzywnym, spróbuj uprawiać rośliny okrywowe przez zimę lub przykryj grządki gazetami i tekturą, czarną plastikową ściółką lub słomą, gdy leżą odłogiem.

6. Dowiedz się, jak wygląda chwast

Kiedy opanujesz technikę pielenia, Twój ogród stanie się o wiele łatwiejszy do zarządzania i bardziej wydajny. Ale nigdy nie zapominaj tego cytatu z anonimowego autora: "Podczas pielenia najlepszym sposobem na upewnienie się, że usuwasz chwast, a nie wartościową roślinę, jest pociągnięcie za nią. Jeśli łatwo wychodzi z ziemi, to jest to wartościowa roślina.

 

 

 

 

Zobacz również