Ogród

Jak założyć i pielęgnować żywopłot z grabów

 Żywopłoty liściaste z grabu są atrakcyjnym elementem, który można wykorzystać jako obramowanie ogrodu. Grab zyskuje coraz większą popularność, co nas bardzo cieszy. Przez wiele lat nasze ogrody były nadmiernie podlewane przez tuje. Jednak grab i inne rodzime rośliny powoli je wypierają. Choć wydawało się, że tuje będą świetnym żywopłotem, to wraz z ich popularnością, teraz wiemy o nich więcej i jesteśmy bardziej świadomi ich ograniczeń. Tuje to krzewy i drzewa, które są wrażliwe na suszę. Po zimie mogą brązowieć, co często mylnie uważane jest za oznakę, że były przemarznięte. To właśnie brak wody powoduje brązowienie igieł. Tuje są również gatunkiem obcym. Posiadają one również tujon, który może być szkodliwy dla zdrowia. Możesz dowiedzieć się więcej na ich temat tutaj ---> czy tuje szkodzą mojemu zdrowiu. W międzyczasie skupimy się na szlachetnym żywopłocie grabowym. Drewniana ławka z grabowym żywopłotem jako tło. Żywopłot grabowy jest wspaniałym tłem dla wszystkich innych elementów.

Żywopłot grabowy jest powodem, dla którego jesteśmy na TAK!

Chociaż żywopłot grabowy jest modny do dziś, ma on długą historię. W ogrodach renesansowych i barokowych, a później angielskich, popularne były żywopłoty grabowe. Oddzielały one pomieszczenia ogrodowe, obramowywały boskiety i chroniły ogród. Grab jest naszym rodzimym gatunkiem. Występuje na terenie całego kraju, ale najczęściej spotykany jest na pogórzu. Tworzy lasy liściaste, dębowo-grabowe. Rośnie w tych lasach obok dębów i buków. Grab często występuje w towarzystwie klonu, jaworu i lipy. Graby osiągają nawet do 30 metrów wysokości. Ich srebrzystoszara kora wyróżnia się na tle zieleni i jest tym, co je wyróżnia. Grab jest odporny na szkodniki i mrozoodporny. Rzadko choruje. Dobrze znosi zacienienie. Przycięty żywopłot z grabu szybko rośnie i dobrze się zagęszcza. Może osiągnąć wysokość 3-4 metrów. Będzie stanowił doskonały zielony parawan. Nie ma na co czekać przez wiele lat! Nowoczesny ogród z grabem grabowy mur grabowy płot nad wodą. Granica grabowa jest bardzo atrakcyjna. Żywopłot grabowy jest szybko rosnący i może być stosowany jako ochrona przez 3-4 lata. Jest to również ekonomiczne rozwiązanie. Sadzonkę grabu można kupić już od 70-90 gramów. Na każdy metr potrzebne będzie od 3 do 5 sztuk. Szybko i łatwo możemy też założyć sobie żywopłot z grabu. Grab jest prosty w uprawie i daje szybkie efekty. Nie jest też gatunkiem trudnym. Żywopłot ten można utrzymać przy minimalnych zabiegach pielęgnacyjnych. Ważne są również walory dekoracyjne żywopłotu grabowego. Wiosną i latem liście grabu są jajowate i nieco szorstkie. Jesienią przebarwiają się na żółto i brązowo. Warto wspomnieć, że żywopłot ten może być stosowany przez cały rok, mimo że jest liściasty. Liście grabów opadają wiosną, dzięki czemu żywopłot może być ponownie pokryty zielonym płaszczem z młodych liści. To czyni go atrakcyjnym i dekoracyjnym wyborem do ozdoby ogrodu. grabowy żywopłot grabowy spalier barokowy ogród z grabem Grab można przycinać w atrakcyjne formy.

Jakie jest najlepsze miejsce na żywopłot grabowy?

Graby lubią bogatą, żyzną glebę, która nie jest zbyt sucha. Gleba powinna być bogata i zasadowa. Najlepsze jest stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym. Grab toleruje cień, a nawet lepiej rośnie przy słabym oświetleniu niż w pełnym słońcu. Jak sadzić grab? Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie grabu? Kiedy najlepiej sadzić grab? Grab jest gatunkiem liściastym i powinien być sadzony jesienią. System korzeniowy będzie silniejszy przed zimą. Na wiosnę roślina wystartuje z pełną siłą. Jednak z powodzeniem możemy założyć żywopłot jeszcze wiosną. Rośliny mogą jednak wymagać podlewania w cieplejsze dni. Jaką sadzonkę kupić? Sadzonki grabu dostępne są w szkółkach ogrodniczych lub leśnych. Najlepsze są sadzonki, które mają mniej niż 3 lata, np. Sadzonki powinny mieć co najmniej trzy sezony. Okazy te mają dobrze rozwinięty system korzeniowy i grubą podstawę. Takie solidne okazy dadzą szybkie i zadowalające efekty. Ile sadzonek potrzebuję? Do sadzenia najpopularniejszą metodą ogrodniczą będziesz potrzebował około 5 sadzonek na metr. Odległość między sadzonkami powinna wynosić ok. 20 cm. (maksymalnie 30 cm). Jeśli sadzisz w dwóch rzędach (potrójny rząd), również będziesz potrzebował pięciu sadzonek. W tym przypadku grab będzie rósł w dwóch rzędach oddalonych od siebie o około 20 cm, a sadzonki umieszcza się w odległości 30 cm od siebie.

Żywopłot grabowy - jeden rząd czy dwa?

Żywopłot z grabów i innych roślin liściastych można założyć w jednym lub kilku rzędach. Już jeden rząd grabów może przynieść świetne efekty. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie masz dużego ogrodu lub nie chcesz, aby Twój żywopłot był zbyt szeroki. Po przycięciu będzie on mierzył 50-60 cm długości. Żywopłot grabowy można sadzić w dwóch rzędach. Tak zwany potrójny rząd pozwala na uzyskanie szerszego żywopłotu, ale jest też bardziej ochronny. Ten rodzaj żywopłotu najlepiej sprawdza się w dużych ogrodach, gdzie żywopłot będzie pełnił funkcję wiatrochronną i maskującą.

 

 

Zobacz również