Ogród

Dowiedz się, co sądzimy o trawach ozdobnych!

 Trawy ozdobne w ogrodzie. Od wielu sezonów trawy ozdobne są chętnie wybierane do ogrodu. Uwielbiamy trawy ozdobne! Uwielbiamy te wyjątkowe rośliny za ich piękno, delikatność i dynamizm. Trawy ozdobne mogą być stosowane jako tło dla innych roślin lub jako pojedyncza roślina. Trawy ozdobne można stosować wszędzie, zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i na tarasie. Każdy zakątek ogrodu jest piękny dzięki różnorodności dostępnych traw ozdobnych i ich zdolnościom adaptacyjnym. Byliny można łączyć z trawami ozdobnymi. Trawy ozdobne można podzielić na gatunki wysokie, które osiągają do 3-4 metrów, gatunki średnie o wysokości 1 - 2 metrów oraz gatunki niskie. Trawy różnią się od siebie kształtem i kolorem liści, a także kwiatostanami. Ich najbardziej efektowną ozdobą są właśnie kwiatostany. Jednak kępy tworzone przez trawy również mają swój urok. Choć trawy mogą kwitnąć w każdej chwili, kwitnienie rozpoczyna się latem (zwykle czerwiec-lipiec) i trwa do jesieni. W większości przypadków główki trawy pozostają na roślinie przez całą zimę. Suche trawy należy ścinać dopiero wiosną.  Nie są też zbyt wymagające pod względem gleby czy składników odżywczych. Niektóre gatunki mogą przemarzać, dlatego warto wiedzieć, które z nich są najbardziej wrażliwe i jak je chronić. Nasze rodzaje nietypowych traw ozdobnych można spotkać w ogrodzie, na balkonie lub w donicy

Rdestowiec japoński - trawa kocimiętka

Paproć japońska to jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych. Może mieć kwiaty białe, kremowe, brązowe lub bordowe. Dorasta do 80 cm wysokości i ma krótkie, owłosione liście. Tworzy gęste kępy, z których wyrastają kwiatostany o długości 20 cm. Wiechy osiągające do 120-150 cm wysokości unoszą się nad liśćmi. Jego największą ozdobą są kwiatostany. Mają one postać lancetowatych piołunów, które są owłosione, puchate i przypominają kocie ogony. Rosiczka, znana również jako pennisetum może wytwarzać wiechy kwiatów w różnych kolorach, m.in. brązowym, białym, kremowym i brunatnym. Jest to trawa ozdobna, która może być stosowana jako roślina soliterowa, ale także w większych grupach lub jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Można ją mieszać z jeżówkami i rozchodnikami, a także z liliami, szałwią i kocimiętką. Można ją również sadzić w donicach ogrodowych.  O rozplenicy japońskiej Rośliny japońskie wymagają miejsc zacienionych, ciepłych, zacisznych. Najlepiej uprawiać ją w klimacie umiarkowanym. W innych rejonach może jednak przemarzać. Aby uchronić korzenie przed przemarznięciem, należy zwiększyć grubość ściółki i osłonić je.

Naparstnica mocna - znana również jako "pony tail"

Mocny oset to kolejna piękna trawa, która zachwyca delikatnym smakiem. Z tym daniem można łączyć także byliny, takie jak jeżówki (czerwono-różowe kwiaty) czy werbena patagońska ("fioletowe kwiaty"). Jej kwiatostany kołyszą się na wietrze jak włochate pióropusze. Trawa łozinowa jest niską trawą i w okresie kwitnienia osiąga wysokość 60 cm. Jednak jej delikatne kwiatostany są odchylane od wiatru, więc często jest krótsza. Kwiatostany trawy są lekko białawe, a liście wąskie i zielonkawe, tworzące luźne kępy. Stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne i chłodne. Przed posadzeniem ziemia musi być dobrze zdrenowana. W razie potrzeby rozluźnić glebę piaskiem. Jest wrażliwa na mróz, ale może być zimowana w Polsce przy odpowiednim przygotowaniu gleby, drenażu i okryciu na zimę. Mimo, że gatunek ten może być uprawiany w pojemniku, należy go zabezpieczyć na zimę przed mrozem. Może być uprawiany samodzielnie, ale świetnie prezentuje się w zestawieniu z zimozielonymi krzewami i bylinami o dużych liściach i charakterystycznym pokroju. Dobrym pomysłem jest także sadzenie go z roślinami cebulowymi, kwitnącymi, wyrastającymi ponad jego kępy, np. z czosnkiem ozdobnym. Warto zaznaczyć, że w Polsce występują jeszcze cztery inne gatunki naparstnicy. Wszystkie są chronione w swoich naturalnych siedliskach. Hakorośl wysmukła Hakorośl wysmukła, trawa ozdobna, została doceniona już w 2009 roku w Anglii. Została uznana za najpiękniejszą.

Hackonechloa w ogrodzie

Może być również uprawiana w gruncie, ale woli być blisko krawędzi rabaty. Jest to piękna trawa o egzotycznym wyglądzie, która świetnie nadaje się do egzotycznych ogrodów. Wąskie liście Hakonechloa tworzą dywan. Liście składają się do środka, dlatego warto sadzić ją blisko krawędzi rabaty, aby złagodzić krawędzie innych roślin. Liście są głęboko zielone, ale złociste u odmian Aureola. Jesienią zmieniają kolor z głębokiej zieleni na bordowy i różowy, dzięki czemu są bardzo dekoracyjne. Hakonechloa osiąga 40 cm wysokości, ale rośnie powoli. Chociaż preferuje stanowiska słoneczne, toleruje również półcień. Jednak może wtedy uzyskać mniej kolorów. Podłoże powinno być żyzne i dość porowate. Wiosną, jak wszystkie trawy, należy ją przycinać. Na zimę młode egzemplarze należy okrywać u podstawy. W starszych latach wytrzymuje chłodne miesiące i nie przemarza. Miskant cukrowy Miskant może być opisany jako grupa roślin, która obejmuje wiele gatunków i wiele odmian. Niektóre miskanty mogą być wysokimi, wieloletnimi trawami, podczas gdy inne są dość duże. Trawa ta jest pięknie przebarwiona jesienią. Miskant cukrowy, wysoka trawa ozdobna, jest piękna i wysoka. Tworzy wysokie, szybko rosnące kępy od wiosny, o zielonych, lancetowatych, liściach. Latem ponad wąskimi liśćmi wyrastają wyższe kwiatostany, które tworzą srebrzystobiałe wiechy. Wiechy osiągają do 20 cm długości i są bardzo ozdobne. Roślina pięknie starzeje się jesienią, gdy jej liście zaczynają się pięknie przebarwiać, a bordowe "płomienie". Miskant cukrowy może być również przycinany wiosną, dzięki czemu może służyć do dekoracji naszego ogrodu zimą. Może służyć jako parawan na patio, jako żywopłot lub zielona ściana, chroniąca nas przed słońcem, wiatrem i wzrokiem sąsiadów: Jest bardzo duża, więc należy pamiętać o jej posadzeniu. Najlepiej sadzić go w grupie z innymi trawami i krzewami.

 

 

Zobacz również