Ogród

Jak uprawiać czerwone maliny

Maliny i inne jarzębiny są niewiarygodnie łatwe w uprawie. W pierwszym roku wystarczy posadzić krzak, zebrać garść słodkich jagód, aby zaostrzyć sobie apetyt. Następnie obserwuj, jak w następnym roku maliny zaczynają rodzić dziesiątki pięknych, dorodnych, soczystych, czerwonych malin.

Jedynym minusem malin jest to, że po kilku sezonach maliny bezlitośnie wtargną do ogrodu i w końcu opanują całą działkę, chyba że nauczymy się trzymać je w ryzach. Mówiąc "w ryzach", mam na myśli to dosłownie. Pozostawione bez żadnej dyscypliny stworzą gęstą gęstwinę, z której nie będzie można zebrać więcej niż tylko obrzeża, co będzie kosztowało nas utratę wielu pysznych owoców. Oczywiście, ptaki i króliki będą za to wdzięczne. Króliki uwielbiają ochronę, jaką dają gęste zarośla, ponieważ niewiele zwierząt odważy się je ścigać lub eksplorować z powodu ciernistych krzewów.

Poniżej opisano sposoby utrzymywania krzewów czerwonych malin w linii, aby zmaksymalizować produkcję owoców. 

Ustal linię dla malin

Przed zawiązaniem kwiatów maliny są przywiązywane do ogrodzenia.

Krzewy malin należy przycinać wzdłuż ściany lub ogrodzenia, aby zachować prostą linię. Ułatwi to dotarcie do wszystkich stron krzewów i zebranie jak największej ilości owoców. Wszystkie odrosty, które pojawią się poza linią, można wyrwać z korzeniami i kompostować lub sadzić dalej, w miarę potrzeby. Bardzo trudno jest zabić przyssawkę maliny, dlatego nie trzeba się zbytnio przejmować delikatnością przy przesadzaniu.

Po utworzeniu prostej linii należy przywiązać maliny do ogrodzenia lub siatki drucianej przymocowanej do ściany. W sezonie wegetacyjnym należy przycinać jeżyny na wysokości około sześciu stóp, aby skoncentrować energię rośliny na produkcji owoców, a nie na dalszym wzroście. Trudno będzie zebrać plony z rośliny wyższej od siebie.

Maliny są wyjątkową rośliną, ponieważ ich korzenie i korony są wieloletnie, podczas gdy pędy są dwuletnie. Oznacza to, że sama roślina będzie żyła przez wiele lat, ale pędy, na których pojawiają się owoce, żyją tylko dwa lata. Pędy malin owocują tylko raz - rosną na nowym drewnie z poprzedniego sezonu, więc po zebraniu owoców należy przyciąć pędy do ziemi, na której pojawiły się owoce, ponieważ pędy te wkrótce zaczną obumierać. Po owocowaniu chcesz, aby cała energia pozostała z tego sezonu została skoncentrowana na wytworzeniu silnych, nowych pędów.

Jak sadzić maliny

Pędy malin powstają na trzy sposoby: z nasion opadłych owoców, z podstawy korzeni pędów z poprzedniego roku oraz z odrostów wyrastających prosto z korzeni rośliny matecznej, które mogą być oddalone od niej o stopę lub więcej.

Najważniejszą decyzją przy sadzeniu malin jest miejsce uprawy. Maliny muszą mieć zapewnione co najmniej 6 godzin bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia, aby mogły wydać owoce. Maliny będą owocować w miejscach lekko zacienionych, ale wydajność owoców będzie znacznie niższa niż gdyby ta sama roślina była w pełnym słońcu przez cały dzień.

Maliny można kupić jako uśpione rośliny z gołym korzeniem lub jako rośliny doniczkowe. Zalecam wybór rośliny doniczkowej w lokalnym centrum ogrodniczym, aby odnieść jak najlepszy sukces.

Maliny będą rosły w prawie każdej glebie, ale to stare porzekadło, że maliny potrzebują kwaśnej gleby, aby dobrze się rozwijać, nie jest prawdą. Gleba musi po prostu dobrze odpływać, aby maliny nie miały "mokrych stóp".

  • Wykop dół co najmniej dwa razy szerszy od korzenia rośliny, ponieważ korzenie malin muszą się rozrastać.
  • Posadź malinę na tym samym poziomie, na którym znajdowała się w doniczce.
  • Zasyp tą samą glebą i dodaj 2″ kompostu wokół strefy korzeniowej.
  • Ogólnie rzecz biorąc, maliny nie wymagają nawożenia, chyba że wystąpi problem potwierdzony badaniem gleby.
  • Podlewaj dobrze i dostarczaj co najmniej 1″ wody tygodniowo w przypadku braku opadów.
  • Odchwaszczaj rozsądnie rośliny przez cały sezon, aby chwasty nie konkurowały z malinami.
  • Maliny są atakowane przez bardzo niewiele szkodników i chorób, co czyni je jednymi z najłatwiejszych roślin do uprawy w ogrodzie.

Jak zbierać maliny

Maliny prawie gotowe do zbioru.

Nie noszę rękawiczek do zbiorów, ponieważ owoce malin są bardzo delikatne i mają tendencję do miażdżenia się w rękawiczce. Nauczyłam się akceptować niewielkie podrażnienia na przedramionach i dłoniach, jakie powoduje drapanie przez krzaki. Maliny kryją się wszędzie, więc zbadaj każdą roślinę pod jak największą liczbą kątów - pod jednym kątem zobaczysz jagody, których nie widać pod innym. Zrywaj je, gdy są idealnie dojrzałe, aby uzyskać najsłodszy i mniej kwaśny smak.

Jeśli chodzi o ptaki jedzące Twoje jagody - tak, one je uwielbiają. Po raz pierwszy kupiłem siatkę przeciw ptakom, aby pokryć moje rośliny, stało się to tak splątane, że znalazłem to wszystko, ale niemożliwe do zebrania jagód. Lepiej pozwolić ptakom zabrać trochę owoców z wierzchu, niż męczyć się z siatką, w którą się zaplączą. To jest nagroda dla ptaków za to, że utrzymują mój ogród wolny od szkodników!

W tym roku miałem rekordowe zbiory malin - ponad 15 ćwiartek z 50-stopowej linii ogrodzenia - to setki dolarów malin po cenach rynkowych. Zamroziłem kilka kwart, ale resztę jedliśmy na co dzień. Przepyszne!

Zobacz również