Blog

12 łatwych warzyw do pierwszego ogrodu

Jeśli dopiero zaczynasz uprawę ogrodu lub jeśli uprawiasz go już od dłuższego czasu, ale w tym roku brakuje Ci czasu, rozważ poniższą listę dwunastu łatwych w uprawie warzyw.

Pomidory na gałązce.

1. Pomidory

Najpopularniejszym warzywem do uprawy jest pomidor. Ale zanim kupisz sadzonki lub nasiona, zdecyduj, czy chcesz determinowane pomidory (te, które przestają rosnąć po ich produkcji owoców), lub indeterminate typów (te, które rosną aż do mrozu). Pomidory zdeterminowane zwykle dojrzewają wcześniej (co jest dobre w przypadku krótkich sezonów na północy), wymagają mniej wsparcia, ale rodzą mniej owoców. Pomidory karłowe mają zwartą budowę, nadają się do pojemników i owocują jednocześnie. Pomidory są teraz dostępne w różnych kolorach, jeśli chcesz czegoś innego, ale szukaj odmian z pewną odpornością na powszechne choroby

pomidorów.
Kup na Amazon: Homegrown Tomatoes: Przewodnik krok po kroku do uprawy pyszne organiczne pomidory w ogrodzie

2 & 3: Sweet Peppers i Hot

Peppers

Słodkie i ostre papryki są w tęczy kolorów. Gorące papryki są świetne w salsie, i słodkie lub dzwon rodzaje mogą być nadziewane, pokrojone w kostkę i smażone, lub grillowane. Rośliny papryki są krótkie, więc dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach i pojemnikach. Podobnie jak pomidory, papryka lubi ciepłe temperatury, więc powinna być sadzona mniej więcej w tym samym czasie, po tym jak minie groźba przymrozków. Pomidory i paprykę zazwyczaj sadzi się w domu wczesną wiosną lub kupuje jako małe rośliny.

Jesienne zbiory marchwi.

4. Marchew

Marchew

wysiewa się z nasion wcześnie w sezonie, jeszcze przed ostatnimi przymrozkami. Nasiona marchwi należy wysiewać w odstępach czasu, aby mieć świeżą marchew przez cały sezon, zwłaszcza jesienią. Jest wiele rodzajów - niektóre są wielkości dziecka, gdy dojrzeją, inne można zbierać, gdy są młode.

5. Cebula

Cebulę najłatwiej jest kupić w pęczkach małych roślin, zwanych "zestawami", gotowych do sadzenia i uprawy. Kupując cebulę lokalnie, będziesz mieć pewność, że dostaniesz odmiany dostosowane do twojego klimatu, a w szczególności do długości dnia, ponieważ istnieją pewne odmiany lepiej przystosowane do dłuższych dni na północy. Można również rozważyć łatwe do uprawy cebule spokrewnione z porami, szalotkami i czosnkiem.

Cebula peklująca po zbiorach.

6. Ziemniaki

Ziemniaki nie znajdują się na wielu listach pierwszej dziesiątki, ale są jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy i występują w wielu nowatorskich i smacznych odmianach, których nie znajdziesz w sklepach. Innym powodem do samodzielnej uprawy ziemniaków jest fakt, że kupowane w sklepach ziemniaki są jedną z roślin znajdujących się na liście "Brudnej dziesiątki", zawierającej najwięcej pozostałości pestycydów (wraz ze szpinakiem i papryką). Wiosną kupuje się "sadzeniaki" - bulwy gotowe do kiełkowania, które kroi się na duże kawałki i sadzi. Gdy urosną, wystarczy usypać wokół nich górkę ziemi lub posadzić je nisko w dużym pojemniku, a gdy urosną, dodać więcej ziemi.

Related Post T5 Grow Lights Help Seedlings Get A Flying Start7

.

Groch

Groch

jest kolejnym ulubieńcem na wielu listach. Tradycyjnie, groch rośnie na winorośli, więc potrzebuje kratki i produkuje strąki z grochem w środku. Ale są też odmiany, które rosną nisko jako krzewy. Te z twardymi strąkami i grochem w środku, które wymagają wyłuskania, to groch angielski, i choć smaczny, jego wyłuskanie jest czasochłonne. Groszek snap również ma w środku groch, ale jego strąk jest jadalny. Następnie płaski groszek śnieżny, zbierany przed wykształceniem się grochu w środku, który spożywa się ze względu na jadalne strąki. Groch wysiewa się wcześnie lub pod koniec sezonu na jesienne zbiory, ponieważ najlepiej rośnie w chłodnych temperaturach.

Słodki groszek świeżo z ogrodu.

8. Fasola

Prawdopodobnie najłatwiejszym warzywem do uprawy jest fasola. Często nazywana zieloną fasolą, niektóre odmiany są żółte. Niektóre z nich wytwarzają pnącza, więc potrzebują kratki, inne są typami "krzaczastymi" i pozostają zwarte. Siej fasolę bezpośrednio w ogrodzie, gdy gleba jest ciepła, i bądź ostrożny, ponieważ kilka roślin fasoli może produkować dużo fasoli.

Fasola tyczkowa.

9 & 10: Ogórki i squash

Dwa ulubione i łatwe warzywa, ogórki i squash, są produkowane powszechnie na winorośli. Jeśli brakuje miejsca, szukaj odmian, które są "krzak" typy. Obie te rośliny lubią ciepło, więc wysiewaj nasiona w ogrodzie, gdy gleba się ociepli późną wiosną.

Dwa główne rodzaje ogórków to krótkie, kolczaste ogórki do kiszenia i większe, gładkoskórkowe, ciemnozielone ogórki do krojenia. Te ostatnie są najczęściej spotykane w sklepach spożywczych, ale można je również jeść w postaci kiszonej. Odmiany krzaczaste zajmują mniej miejsca, ale dają mniej owoców.

Ogórki w ogrodzie.

11: C

ukinia

Cukinia jest wymieniona oddzielnie od kabaczka na niektórych listach, ale w rzeczywistości jest to rodzaj letniego kabaczka. Inne rodzaje są żółte, proste lub crookneck odmian, a niektóre mają zielone lub białe skórki i kształty przegrzebków. Letnie kabaczki dojrzewają zazwyczaj w ciągu około 2 miesięcy, w porównaniu do około 3 miesięcy w przypadku kabaczków zimowych, które zyskały swoją nazwę, ponieważ można je przechowywać przez całą zimę.

Related Post Tips For Starting Your First Organic Vegetable Garden12

.

Sałata

Sałata znajduje się na większości list roślin łatwych do uprawy, ale istnieje wiele innych rodzajów zieleni liściastej, takich jak szpinak, boćwina szwajcarska i specjalna zielenina. Istnieją cztery główne rodzaje sałaty do wyboru - krucha, luźna, o luźnych liściach i rzymska. Chociaż te z zielonymi liśćmi są najbardziej powszechne, niektóre odmiany są również bordowe. Zdecyduj, czy chcesz mieć liście gładkie, z falbankami, czy głęboko powcinane. Liściaste zieleniny lubią chłód, więc siej je wcześnie i zbieraj w każdej chwili - nie musisz czekać, aż dojrzeją. Świetnie nadają się również do uprawy w pojemnikach.

W przypadku wszystkich tych warzyw, ogrodnicy z północy powinni zwracać szczególną uwagę na "dni do dojrzałości" odmian. Termin ten odnosi się do czasu od wysiewu nasion, lub w niektórych przypadkach sadzenia, do momentu, gdy pierwsze owoce są dojrzałe. Sprawdźcie ile dni upłynie od daty ostatnich przymrozków i upewnijcie się, że będziecie w domu kiedy owoce dojrzeją, lub że dojrzeją przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Nie znasz tych dat przymrozków? Istnieje wiele zasobów internetowych, które pomogą Ci znaleźć je w Twojej okolicy, lub sprawdź w lokalnym sklepie ogrodniczym, biurze Extension lub programie Master Gardener.

Sałaty i inne zieleniny.

Wersja tego artykułu pojawiła się na stronie Perrys Perennials.

Zobacz również