Blog

Sadzenie towarzyszące: Kwiaty, warzywa, zioła i owoce są lepsze razem

To jest część 2 naszej serii Companion Planting. Przeczytaj część 1, Companion Planting Deters Insects, Mice, Rabbits, and Moles.

Koperek i bodziszki rosną na skraju podniesionej grządki ogrodowej dla warzyw.

Companion planting nie jest nowy pomysł lub trend. W rzeczywistości stosuje się je od wieków, od ogrodów kuchennych w starożytnej Persji po nowoczesne przemysłowe pola uprawne. Ta technika uprawy roślin razem, aby pomóc sobie nawzajem, jest formą polikultury, co oznacza po prostu uprawę wielu roślin na tej samej przestrzeni, wykorzystując różnorodność naturalnych ekosystemów do zwiększenia wzrostu i unikając dużych stanowisk pojedynczych upraw, znanych jako monokultura.

Alternatywą jest posadzenie groszku na rabatach kwiatowych, aby dodać do wiosennej ekspozycji piękną roślinę jednoroczną, której dodatkową zaletą jest to, że produkuje rośliny jadalne. Jarmuż, zwłaszcza jego egzotycznie wyglądające odmiany o wysokich, mocnych, falistych liściach, można pomylić z uszami słonia w krajobrazie. Z tym wyjątkiem, że jarmuż można jeść i jest to jeden z najwspanialszych pokarmów na ziemi, pod względem odżywczym. Koper ma pierzaste i delikatne liście, które wyglądają jak dom wśród wysokich roślin kwitnących lub traw - i obficie się rozsiewa.

Rośliny towarzyszące to starożytna praktyka

Od wieków wiele kultur uprawiało razem rośliny, kwiaty i zioła. Doskonałym przykładem są rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej i Środkowej, którzy stosowali metodę "trzech sióstr", sadząc kukurydzę, kabaczki i fasolę w jednym zagonie. Kabaczek cieszy się cieniem kukurydzy i chłodzi jej korzenie. A kukurydza i łodygi kukurydzy zapewniają wsparcie dla pnącej fasoli tyczkowej. To jest prawdziwe sadzenie towarzyszące.

Kiedy sadzę słodką kukurydzę w moim ogrodzie, sadzę również fasolę, kantalupa, nasturcje, nagietki i ogórki; fasola tyczkowa jest sadzona z kalafiorem i nasturcją; trzy odmiany pomidorów są sadzone z papryką, czosnkiem, cebulą, marchewką, bazylią i pietruszką (i nasturcjami i nagietkami ponownie). Ziemniaki sadzi się z nasturcjami. Sadzenie towarzyszące może być również wykorzystywane do maksymalizacji przestrzeni ogrodowej, jak wtedy, gdy roślina wczesnego zbioru, taka jak rzodkiewka, jest sadzona między wzgórzami melonów, które są zbierane późno w sezonie.

Moje łóżka ogrodowe ledwie mają centymetr kwadratowy ziemi bez roślin i mam niewiele, jeśli w ogóle, problemów ze szkodnikami. Ptaki kochają nasiona słonecznika i grzęzną na szczycie słoneczników, aby szpiegować pełzające owady w ogrodzie. Po deszczu ogród jest pokryty ptakami szukającymi szybkiego posiłku, a ja mam niewiele szkód w uprawach od moich latających przyjaciół. No cóż, trochę, ale to cena, jaką płacę za te owadożerne maszyny.

Sadzenie towarzyszące zwiększa bioróżnorodność

Naukowo rzecz biorąc, sadzenie towarzyszące to sadzenie dwóch lub więcej gatunków roślin obok siebie lub w pobliżu siebie w celu uzyskania korzyści kulturowych (takich jak zwalczanie szkodników lub wyższe plony). Koncepcja ta obejmuje wiele strategii, które zwiększają bioróżnorodność w ogrodzie.

Naukowcy rutynowo dostarczają dowodów na poparcie idei sadzenia towarzyszącego. Chociaż nie określają wyników tą nazwą, ich praca pokazuje potencjał, jaki każdy domowy ogrodnik może wykorzystać, wykorzystując naturę roślin do wzajemnego wpływania na swój wzrost. Niektóre rośliny są żywicielami pożytecznych owadów, niektóre uwalniają składniki odżywcze korzystne dla wzrostu innej uprawy, a jeszcze inne stanowią bufor przed żywiołami.

Klasycznymi roślinami towarzyszącymi są bób i kukurydza.

Korzyści z sadzenia

towarzyszącego:
  • Uprawa w pułapkę: Użycie jednej rośliny do "złapania" owadów, które są szkodliwe dla innej rośliny.
  • Wiązanie azotu: Sadzenie roślin strączkowych, takich jak fasola, groch i koniczyna, obok roślin żywiących się azotem, takich jak kukurydza czy ziemniaki, w celu przywrócenia azotu do gleby. Rośliny strączkowe czerpią azot z powietrza, a nie z gleby.
  • Zwalczanie chwastów: Rośliny takie jak kabaczek, z ich dużymi liśćmi, zacieniają chwasty i chłodzą korzenie wśród wysokich roślin, takich jak kukurydza i słoneczniki.
  • Poprawa stanu gleby w strefie korzeniowej: Być może drzewa liściaste zacieniają sałatę i szpinak późno w ciągu dnia. Drzewa dostarczają także składników odżywczych w postaci jesiennych liści i węgla, który pomaga glebie zachować wilgoć. Kiedy wokół brokułów posadzi się koniczynę, utrzymuje ona glebę w stanie wilgotnym i chłodnym, co wspomaga wzrost brokułów.
  • Zwalczanie owadów: Niektóre rośliny wytwarzają substancje chemiczne ze swoich korzeni lub części nadziemnych, które odstraszają szkodniki. Na przykład, dobrze udokumentowane jest, że korzenie nagietka odstraszają nicienie szkodniki.
  • Interakcje przestrzenne: Wysoko rosnące rośliny, takie jak słoneczniki, mogą zacieniać nisko rosnący, tolerujący cień szpinak. Uważa się, że gdy kukurydza jest sadzona razem z kabaczkiem, kłujące pnącza kabaczka odstraszają szopy od jedzenia kukurydzy.
  • Ograniczenie chorób roślin: Kiedy groch i zboża są sadzone razem, zaraza Asochyta jest znacznie ograniczona. Uprawa zbóż modyfikuje mikroklimat łanu, czyniąc go mniej wilgotnym i redukując efekt rozpryskiwania kropel deszczu, przez które rozprzestrzeniają się zarodniki zarazy.
  • Siedliska pożytecznych owadów: Rośliny towarzyszące mogą zapewnić pożądane środowisko dla pożytecznych owadów, stawonogów i drapieżnych gatunków, takich jak biedronki, lacewingi, pająki, drapieżne osy i drapieżne roztocza, które pomagają utrzymać populacje owadów w ryzach.
Related Post Czy kompostować porażone rośliny pomidora?

Rozważ posadzenie kwiatów takich jak nagietek, kosmos, alyssum, Coreopsis, jeżówka, nagietek, skrzypce i cynnia na obrzeżach grządek ogrodowych, aby przyciągnąć zapylacze i dodać koloru.

Informacje na temat tabeli roślin towarzyszących: Niektóre kwiaty i zioła są często wymieniane jako dobrzy towarzysze dla roślin uprawnych. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że doskonale odstraszają szkodniki (patrz poprzedni post).
Rodzina kapustowatych = brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta pekińska, jarmuż, kalarepa. W niektórych przypadkach, rośliny towarzyszące są znane z tego, że poprawiają smak lub, na odwrót, hamują wzrost.
Poniższy wykres nie jest ostateczny - podczas gdy są to najczęstsze kombinacje roślin towarzyszących, są też inne. Użyliśmy wielu źródeł dla tej listy i dodaliśmy rośliny towarzyszące tylko wtedy, gdy listy zgadzały się ze sobą.

Tabela roślin towarzysz

ących Źródła: Różne
UprawaRośliny towarzysząceNie sadzić z
AmarantKukurydza, Cebula, ZiemniakBrokuły i inne warzywa kapustne
Karczochy, karczoch hiszpańskiRośliny kapustne, ogórki i dyniowateZiemniaki
SzparagiBazylia, kolendra, pietruszka, tansy, pomidor, komonicaAllium
BazyliaWiększość warzywRue
FasolaWiększość warzyw, zioła, nagietki, tansyCzosnek, cebula, szalotka, mieczyki
Fasola szparagowaBuraki, Kapusta, Marchew, Kocimiętka, Kalafior, Kukurydza, Ogórek, Nagietek, Truskawka, Seler, Ziemniaki, Cząber letniKoper włoski, czosnek, pory, cebula, szalotka, słonecznik
Fasola na biegunachKukurydza, Nagietek, Ziemniaki, Rzodkiewka, Cząber, Allium, Buraki, Czosnek, Kalarepa, Pory, Cebula, Szalotka, Słonecznik
Buraki, BoćwinaKapustne, Allium, Fasola szparagowa, Kapusta, Kalafior, Burak, Czosnek, Kalarepa, Sałata, CebulaCharlock, Fasola tyczkowa
JeżynyWinogrona, TansyMaliny* (jeżyny przytłoczą maliny)
BorówkiKoniczyna, Truskawki, KrwawnikPomidory
OgórecznikDynia, truskawki, pomidory
Brokuły, brukselkaBuraki, gryka, nagietek, marchew, kocimiętka, rumianek, koper, hyzop, nagietek, mięta, nasturcja, cebula, rozmaryn, szałwia, tymianek, piołunTruskawki
Rodzina kapustowatych (Brassicas)Allium, zioła aromatyczne, buraki, brokuły, brukselka, kocimiętka, seler, rumianek, boćwina, koniczyna, ogórek, koper, czosnek, hyzop, sałata, mięta, nasturcja, cebula, ziemniak, rozmaryn, szałwia, południowiec, szpinak, bratek, tymianekFasola na biegunach, Truskawki, Pomidor
KantalupaKukurydza
Marchew, PasternakAllium, Fasola, Kapusta, Szczypiorek, Wczesne ziemniaki, Groch angielski, Pory, Sałata, Cebula, Groch, Papryka, Rzodkiewka, Rozmaryn, Szałwia, Salsefia, Tansy, Pomidor, PiołunKoper, Koper włoski
SelerAllium i warzywa kapustne, fasola, szczypiorek, czosnek, nasturcja, tantum, pomidor
SzczypiorekJabłka, jagody, marchew, winogrona, groch, róże, pomidory
KukurydzaFasola, Ogórek, Wczesne ziemniaki, Groszek angielski, Nagietek, Melony, Pietruszka, Ziemniak, Groch, Pigwa, Dynia, Soja, Szpinak, Kabaczek, Boćwina szwajcarska, Tansy, Biała pelargoniaPomidor
KrowiakFasola, Marchew, Kukurydza, Ogórki, Rzodkiewka, RzepaCzosnek, Cebula, Ziemniaki
OgórekFasola, Rodzina kapustowatych, Kukurydza, Wczesne ziemniaki, Groszek angielski, Nagietek, Nasturcja, Oregano, Rzodkiewka, Słonecznik, Tansy, Pomidor Ziemniak, Szałwia
KoperekBrokuły, brukselka, kapusta, kalafior, ogórek, sałata, cebula, pomidoryMarchew
BakłażanBazylia, fasola, kocimiętka, trawa cytrynowa, nagietek, papryka, ziemniaki, pomidory
Koper włoskiNicWszystko
CzosnekKapusta, owoce trzciny cukrowej, drzewa owocowe, róże, pomidoryGroch, Fasola
ImbirBazylia, Pomidory
DynieKukurydza, Słoneczniki
WinogronaBazylia, fasola, szczypiorek, koniczyna, gorczyca, oregano, grochKapusta
JarmużZioła aromatyczne, Gryka, Kapusta głowiasta, Kocimiętka, Hyzop, Nagietek, Nasturcja, Rozmaryn, Szałwia, Tymianek Fasola na biegunach, Truskawki
KalarepaAllium, zioła aromatyczne, buraki, brokuły, brukselka, seler, rumianek, boćwina, koniczyna, szpinak, tymianekKoper włoski, Fasola tyczkowa, Pomidory
SałataBuraki, Kapusta, Marchew, Szczypiorek, Ogórek, Czosnek, Cebula, Pasternak, Rzodkiewka, Truskawka, TansyRodzina kapustowatych
NagietkiWszystkie uprawynic
MajeranekWszystkie uprawynic
MelonyAmarantus, fasola, rumianek, kukurydza, nagietek, oregano, dynia, rzodkiewka, kabaczekKapustne
GorczycaRośliny okrywowe lucerna, drzewa owocowe, winogrona, rośliny strączkowe
NasturcjeJabłka, fasola, rodzina kapustowatych, uprawy szklarniowe, ziemniaki, dynia, rzodkiewka, kabaczek
Cebula (Allium)Buraki, Kapustne, Kapusta głowiasta, Marchew, Rumianek, Boćwina, Sałata, Pasternak, Papryka, Pigwa, Truskawka, Cząber letni, Pomidor Fasola, Groch
OkraPapryka, Dynia, Słodkie ziemniakiFasola, angielski groszek
OreganoWszystkie uprawy
PietruszkaSzparagi, Kukurydza, Róże, Pomidor
PasternakCebula, Rzodkiewka, Piołun
GrochFasola, Marchew, Szczypiorek, Kukurydza, Ogórek, Wczesne ziemniaki, Mięta, Rzodkiewka, Tansy, RzepaCzosnek, pory, cebula, szalotka
Orzeszki ziemneBakłażan, Melon, Kabaczek, SłonecznikAllium, Gladiolus, Ziemniak irlandzki
PaprykaBazylia, Marchew, Koniczyna, Bakłażan, Majeranek, Cebula, Pietruszka, Tansy, PomidorKapustne, Koper włoski, Kalarepa
ZiemniakiBazylia, fasola, kapustne, rodzina kapustowatych, kukurydza, bakłażan, len, chrzan, konopie, nagietek, groch, kabaczekJabłka, Brzoza, Czereśnie, Ogórki, Dynie, Maliny, Słoneczniki, Pomidory, Orzechy włoskie
DynieKukurydza, Nagietek, Melon, Nasturcja, Oregano, KabaczekFasola, Ogórki, Groszek angielski, Słonecznik, Pomidory, Rosaceae
portulaka pospolitaBazylia, Buraki, Kapusta, Marchew, Kukurydza, Sałata, Rzepa, RzodkiewkaFasola, Groszek
RzodkiewkaFasola, Marchew, Kocimiętka, Trybula, Ogórki, Hyzop, Sałata, Melony, Nasturcje, Groch, Rośliny korzeniowe, Rozmaryn, Szałwia Hyzop, Ziemniak
RozmarynFasola, Kapusta, Marchew
SzałwiaRodzina kapustowatych, marchew, pomidory
SojaKukurydza, Ziemniaki
SzpinakRodzina kapustowatych, seler, kalafior, bakłażan, fasola szparagowa, truskawkiHyzop
DyniaOgórecznik, Kukurydza, Nagietek, Melon, Nasturcja, Oregano, Dynia
Truskawkiogórecznik, fasola, kapusta, sałata, cebula, pyretrum, kminek, szpinak, tymianekRodzina kapustowatych, Ziemniak
SłonecznikiFasola, Kukurydza, Ogórki, Melony, Orzeszki ziemneZiemniaki
Słodki ziemniakOkra, Papryka, SłonecznikSorgo, trawa Johnson Grass
Chaber szwajcarskiFasola na krzakach, Kalarepa, CebulaFasola tyczkowa
TarragonWszystkie uprawy
TymianekWszystkie uprawy
PomidorySzparagi, bazylia, melisa, ogórecznik, kapusta, marchew, seler, szczypiorek, koperek (do dojrzałości), agrest, nagietek, mięta, gorczyca, nasturcja, cebula, pietruszka, pieprz, rozmaryn, szałwia, pokrzywa, tansyjaKukurydza, Koper włoski, Kalarepa, Dojrzały koper, Polka, Ziemniaki, Orzechy włoskie
Rzepa i brukiewKocimiętka, hyzop, groch, kocimiętka, rozmaryn, szałwia Kapusta, Koper włoski, Rdest, Gorczyca, Ziemniak
ArbuzNasturcja, NagietekZiemniak, Gorczyca

Zobacz również