Blog

Jak uprawiać słodką i ostrą paprykę

Słodka papryka, pomidory, czosnek, cebula i bazylia. Wszystkie te rośliny można uprawiać razem w jednym ogrodzie.

Po pomidorach, papryka jest najpopularniejszym warzywem uprawianym w większości ogrodów przydomowych (chociaż technicznie jest owocem). Każdy ogrodnik ma swoją ulubioną paprykę, czy to łagodną, ostrą, bardzo ostrą, słodką, żółtą, czerwoną, fioletową, brązową, czy też tradycyjną zieloną. Istnieją setki odmian słodkiej, łagodnej i ostrej papryki, które można uprawiać w ogrodzie, a także papryki do każdego kulinarnego zastosowania.

Ale papryka słodka i ostra może być o wiele bardziej kłopotliwa w uprawie niż pomidory. Nawet jeśli te dwa gatunki są często uprawiane razem, niewielkie zmiany w lokalnej pogodzie lub opadach deszczu mogą mieć znaczący wpływ na rośliny papryki - od spowolnienia ich wzrostu po ich zabicie - podczas gdy pomidory mogą nadal dobrze się rozwijać.

Z jakiej części świata pochodzi papryka?

Papryka pochodzi z Meksyku, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, co stanowi wskazówkę, jak stworzyć warunki sprzyjające jej wzrostowi. Rośliny pochodzące z tej części świata rozwijają się przy dużej ilości światła słonecznego, bardzo ciepłych temperaturach i suchym powietrzu. Niewiele się zmieniło z punktu widzenia rośliny papryki, pomimo setek lat hodowli i krzyżowania przez ludzi.

Myląca nazwa "pieprz" (po hiszpańsku pimiento) została nadana przez Krzysztofa Kolumba po przywiezieniu rośliny do Europy. W tamtych czasach ziarna pieprzu, owoce Piper nigrum, niespokrewnionej rośliny pochodzącej z Indii, były bardzo cenioną przyprawą; nazwa "pieprz" była wówczas stosowana w Europie do wszystkich znanych przypraw o ostrym smaku, a więc w naturalny sposób objęła również nowo odkryty rodzaj Capsicum. Najczęściej używana alternatywna nazwa tej rodziny roślin, "chili", pochodzi z Ameryki Środkowej. Papryki są botanicznie owoce, ale są powszechnie uważane w kontekście kulinarnym do warzyw.

Wikipedia

Jak rozpocząć uprawę papryki z nasion.

Słodka papryka i pomidory wyhodowane w domu z nasion. Trzymaj je pod lampami aż do ocieplenia pogody.

Rośliny papryki kupione w szkółce czasami w tajemniczy sposób więdną i umierają kilka tygodni po przesadzeniu ich do ogrodu. Zakładając, że są one wolne od chorób, winowajcą może być zmiana warunków pogodowych, ekspozycja na światło, pH gleby, wilgotność lub poziom składników odżywczych (nawożenie). Najlepszym sposobem na zapewnienie sukcesu dla papryki słodkiej i ostrej jest rozpoczęcie uprawy od nasion w pomieszczeniach zamkniętych na około 8 tygodni przed ostatnim przymrozkiem w danym regionie. Wiele pakietów nasion zaleca rozpoczęcie uprawy na 4-6 tygodni przed ostatnimi przymrozkami, ale ja odkryłem, że 8 tygodni w pomieszczeniu sprawia, że rośliny są bardziej wytrzymałe i są w stanie przetrwać większość lokalnych warunków pogodowych.

Papryki najlepiej radzą sobie z szybkim startem, dlatego w doniczkach startowych należy utrzymywać jak najcieplejszą glebę, używając maty grzewczej, aby zapewnić szybkie kiełkowanie nasion. Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij doniczki z maty grzewczej. Przeczytaj, jak rozpocząć nasiona w domu.


Kup na Amazon: Hydrofarm Heat Mat, 9 cali x 19-1/2 cala

Jak sadzić paprykę.

Słodka papryka rosnąca w moim ogrodzie.

Sadzonki papryki należy zahartować przed przesadzeniem.

Tydzień przed sadzeniem należy koniecznie zahartować siewki papryki. Przesadzanie ich bezpośrednio do ogrodu spod lamp, z parapetu lub ze szkółki roślin może spowodować szok po przesadzeniu, który może być śmiertelny dla rośliny. Były one w pomieszczeniach zamkniętych w bardzo kontrolowanych, stale ciepłych, bezwietrznych warunkach, a teraz podlegają wahaniom temperatury, wiatru, wilgoci, deszczu i nowej gleby.

Aby zahartować paprykę słodką i ostrą, należy pozostawić je na werandzie lub w innym osłoniętym miejscu na zewnątrz przez co najmniej tydzień, unikając bezpośredniego światła słonecznego do dwóch lub trzech dni przed przesadzeniem. W tym czasie nie należy dokarmiać roślin i zmniejszyć ilość wody, do której były przyzwyczajone. Utrzymuj glebę w doniczkach wilgotną, ale nie nasyconą.

Related Post 12 Easy Vegetables For Your First GardenKiedysadzić

paprykęSadzonki

papryki

sadzi się,

gdy temperatura w nocy stale przekracza 60 stopni (15,5 Celsjusza) - zwykle 2-3 tygodnie po dacie ostatnich przymrozków. Sadzonki papryki słodkiej i ostrej należy sadzić w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione przez cały dzień. Jeśli jest to niemożliwe, wybierz miejsce, w którym słońce świeci od rana do co najmniej połowy popołudnia (cień późnym popołudniem może być korzystny)

.
Kup na Amazon: Manchester Mercantile English Garden Hand Trowel with Ash Wood Handle and Stainless Steel Digging Blade

Zrób dołek co najmniej dwa razy szerszy niż korzenie i umieść roślinę w dołku nieco głębiej niż w doniczce. Zasyp ziemią, a obszar wokół korzeni wypełnij kompostem. W tym czasie należy usunąć wszelkie pąki kwiatowe, ponieważ niedojrzała roślina nie będzie w stanie utrzymać papryki. Zachęci to również roślinę do zapuszczenia głębszych korzeni i wytworzenia większej ilości kwiatów, co oznacza większą, zdrowszą roślinę z dużą ilością papryki.

Rozstaw rośliny papryki w odległości co najmniej 12 cali od siebie (w zależności od ich dojrzałej wielkości) i ściółkuj wokół korzeni, aby ustabilizować temperaturę gleby. Co cztery tygodnie należy dodać kompostu wokół strefy korzeniowej każdej rośliny (ale nie dotykając łodygi). Niewiele innych w sposób składników odżywczych jest potrzebne, ale w razie potrzeby, dać im karmienia raz w miesiącu płynnej emulsji ryb, aby dać im impuls. Należy uważać z nawożeniem, ponieważ zbyt duża ilość azotu spowoduje wrzecionowaty, liściasty wzrost i niezdolność rośliny do utrzymania owoców. Po posadzeniu, uszczykiwać pierwsze kwiaty (wiem, że to trudne, ale należy to zrobić). To zachęca do głębszego wzrostu korzeni, wcześniejszej produkcji owoców i zdrowszej rośliny.

Od białych kwiatów do słodkiej papryki. Na siewkach, po posadzeniu, uszczykiwać białe kwiaty.

Nie należy sadzić papryki zbyt wcześnie.

Papryka potrzebuje ciepłych temperatur gleby i powietrza, aby dobrze się rozwijać, i niemal natychmiast zauważysz, że jest nieszczęśliwa w ogrodzie. Papryka słodka i ostra, która przestaje rosnąć lub zaczyna więdnąć, często reaguje na zbyt niską temperaturę powietrza i gleby. Papryki rosną najlepiej, gdy temperatury w ciągu dnia są w zakresie 80-85 stopni, a w nocy około 70 stopni F. Mróz jest dla nich absolutnym zabójcą. Jeśli doświadczysz niespodziewanie chłodnego początku sezonu, przykryj papryki dzbankami na mleko, aby utrzymać je w cieple do czasu wzrostu temperatury. Pływające osłony rzędowe są również dobrym rozwiązaniem. Im cieplejsze trzymać rośliny w nocy, tym zdrowsze będą.

Jeśli mieszkasz w północnych szerokościach geograficznych z późno do wzrostu temperatury gleby, spróbuj pokryć łóżko ogród z czarną ściółką ogrodową na tydzień przed przesadzeniem. Czarny plastik będzie uszczelnić w ciepło i ogrzać glebę około dziesięciu stopni. Jeśli chcesz pozostawić go na miejscu, wytnij otwór w plastiku przed posadzeniem każdej papryki.

Rośliny towarzyszące dla papryki.

Papryka dobrze rośnie w towarzystwie innych roślin i lubi towarzystwo marchwi, pomidorów, cebuli, czosnku i ziół, takich jak pietruszka i bazylia. Zobacz listę roślin towarzyszących dla papryki tutaj.

Jak często podlewać paprykę.

Papryki nie potrzebują dużej ilości wody, dlatego przy braku opadów należy je podlewać raz w tygodniu głęboko (1 cal). Zbyt duża ilość wody zwiększa prawdopodobieństwo infekcji grzybiczych, a zbyt mała może spowodować gorzkie owoce. Należy podlewać korzenie, a nie liście -

jest to bardzo ważne, ponieważ wiele chorób grzybowych papryki i pomidorów jest wywoływanych przez mokre liście. Ściółkowanie strefy korzeniowej pomaga zatrzymać wilgoć w czasie suszy. Related Post Jak przygotować się do wiosennych prac ogrodniczychChorobypapryki

słodkiej i ostrej.

Większość chorób papryki to choroby bakteryjne lub grzybicze, zwykle spowodowane zbyt dużą ilością wilgoci i stale mokrymi liśćmi i owocami. Przyczyną może być również zainfekowana uprawa z poprzedniego roku, ponieważ bakterie i grzyby często zimują w glebie. Płodozmian zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji, ale nie należy łączyć pomidorów z papryką, ponieważ są one podatne na wiele tych samych chorób. Jeśli masz stałe problemy z tymi chorobami, uprawiaj odmiany odporne (symbole wskazujące na odporność znajdują się na etykietach roślin i w katalogach nasion).

Najczęstsze choroby papryki (kliknij na linki, aby zobaczyć zdjęcia).

  • Infekcja antraknozą pojawia się na owocach jako miękkie, ciemne, wodniste plamy.
  • Bakteryjna plamistość objawia się jako żółtawe, zielone plamy na młodych liściach i ciemne plamy z jasnymi centrami na starszych liściach i owocach.
  • Wczesna zaraza pojawia się jako ciemne plamy na liściach, łodygach i/lub owocach, ostatecznie zabijając roślinę.
  • Zgnilizna werticiliowa pojawia się jako przebarwienie najpierw na dolnych liściach, a następnie przemieszcza się w górę rośliny.
  • Wirus mozaiki pojawia się jako ciemne i jasne plamy na liściach młodych roślin. Później zwijają się one i marszczą, a owoce stają się gorzkie.

Jeśli zauważysz którąkolwiek z tych chorób, natychmiast usuń wszystkie zainfekowane liście, łodygi i owoce i wyrzuć je - nie kompostuj.

Papryka słodka nie przeszkadza w uprawie w pojemnikach, ale wymaga dużej ilości wody.

Zbiór papryki słodkiej i ostrej.

Wszystkie papryki pojawiają się na roślinie najpierw jako zielone papryki. W miarę dojrzewania nabierają cech charakterystycznych dla dojrzałego owocu: słodka, ostra, łagodna, czerwona, żółta, pomarańczowa, brązowa, fioletowa itd. Można je jeść w każdej chwili po osiągnięciu pełnych rozmiarów, ale cukry i ciepło nie przenikają do owoców, dopóki nie nabiorą one dojrzałych rozmiarów i koloru, co najmniej 8 tygodni po przesadzeniu. Właściwie dobrym pomysłem jest zebranie części papryki wcześnie, ponieważ będzie to sygnał dla rośliny, aby wyprodukować więcej owoców.

Nauczyłem się w ciężki sposób, że należy użyć nożyczek lub noża do zbiorów, aby wyciąć papryki z rośliny, zamiast próbować je odłamać. Kiedy jestem niecierpliwy lub leniwy w tej kwestii, kończę z połową rośliny w ręku i niedojrzałymi paprykami straconymi. Łodygi roślin są niezwykle łatwe do złamania, biorąc pod uwagę ciężar owoców.

Zielone, niedojrzałe papryki można ustawić obok jabłek, aby dojrzewały w pomieszczeniach. Ponieważ papryka jest owocem, gaz etylenowy, który wydzielają dojrzałe jabłka, wyzwala u papryki kolor i cukier.


Kup na Amazon: Fiskars Garden Snips, Black/Orange

Jak zachować nasiona papryki

Jeśli zapisujesz nasiona papryki, zachowaj nasiona z pierwszej dojrzałej papryki, która rośnie do perfekcji. Będą to nasiona najlepiej przystosowane do Twojego klimatu i gleby. Przechowywanie nasion papryki jest niezwykle proste. Po prostu wyjmij rdzeń papryki, oddziel nasiona i pozwól im wyschnąć na białym ręczniku papierowym przez kilka dni. Następnie należy oznaczyć zwykłą białą kopertę, podając rodzaj papryki, z której pochodzą nasiona oraz datę i rok zbioru. Umieść nasiona w kopercie i włóż kopertę do szczelnego szklanego słoika (np. słoika po konserwach). Przechowuj w lodówce do następnej wiosny, ponieważ nasiona papryki zachowują żywotność nawet przez trzy lata. Dowiedz się, jak zachować nasiona z ogrodu.

Zobacz również