Blog

Czy znasz swoją pierwszą i ostatnią datę zamarznięcia?

Daty pierwszego i ostatniego przymrozku są często przywoływane w ogrodnictwie. Czy znasz swoją?

Drzewa wiśniowe są jednymi z pierwszych drzew, które zakwitają wiosną. Czasami ich pąki są uszkadzane przez mróz.

Na odwrocie każdej paczki nasion znajduje się informacja: sadzić po upływie ostatniego dnia mrozów lub wysiewać nasiona 8 tygodni przed ostatnim dniem mrozów.

Ale skąd masz wiedzieć, kiedy dokładnie przypada data pierwszych lub ostatnich przymrozków, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem? Jeśli posadzisz rośliny zbyt wcześnie wiosną, ryzykujesz, że mróz zabije twoje sadzonki. Jeśli posadzisz rośliny zbyt późno, możesz mieć bardzo późne zbiory, jeśli w ogóle je zbierzesz. Jeśli zaskoczy cię wczesny przymrozek jesienią, twoje zielone pomidory przepadną. Czas jest wszystkim.

Niestety, w Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat daty pierwszego i ostatniego przymrozku. Problem polega na tym, że daty te nie przypadają na konkretne dni, ale na okres około 6 tygodni, a ponadto istnieje znaczne zróżnicowanie w obrębie stref klimatycznych. To, gdzie wypada w Twojej okolicy z roku na rok, zależy od tego, jak ciepły lub zimny jest Twój sezon i cóż... od kaprysów Matki Natury.

Kiedy jest data pierwszych i ostatnich przymrozków?

  • Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o datach pierwszego i ostatniego przymrozku jest Narodowe Centrum Danych Klimatycznych, oddział NOAA, mistrzowie zen w prognozowaniu pogody. Ich informacje opierają się na historycznych danych pogodowych zbieranych od 1971 roku, uporządkowanych według stanów i lokalnych regionów. Znajdź informacje National Weather Service na temat pierwszych jesiennych przymrozków tutaj i kiedy spodziewać się ostatnich wiosennych przymrozków tutaj.
  • Daves Garden ma łatwą w użyciu tabelę z datami pierwszego i ostatniego zamrożenia, którą można sprawdzić według kodu pocztowego i która jest prawdopodobnie wystarczająca dla większości ogrodników.

Wiedza o tym, gdzie wypada data pierwszego i ostatniego przymrozku jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w ogrodnictwie. Każdy ogrodnik w końcu staje się w pewnym sensie uzależniony od pogody - jeśli nie jesteś w zgodzie z pogodą w Twojej okolicy, nawet w połowie sezonu, ryzykujesz uszkodzenie lub przedwczesny koniec swoich owoców, warzyw i delikatnych roślin. Mróz, susza, fale upałów, wiatr, ulewny deszcz i wszystko inne, co przyroda przygotuje dla Ciebie, jest możliwe do opanowania. Ostrożnie to z góry.

Related Post Przygotuj swój ogród na zimęDlaczego

znajomość daty pierwszego i ostatniego przymrozku ma znaczenie

Pierwszy

przymrozek

Większość warzyw, które sadzimy, to rośliny jednoroczne i nie są w stanie przetrwać silnych m

rozów.

To samo dotyczy wielu najpiękniejszych kwiatów, które uprawiamy, takich jak dalie, lilie, kaladium i inne. Kiedy widzę pierwsze ostrzeżenie o przymrozkach jesienią, pędzę do ogrodu, aby zebrać jak najwięcej pomidorów i papryki, ponieważ nie przetrwają one więcej niż lekki powiew mrozu. Jeśli mróz jest silny lub jeśli pomidory i papryka są narażone na zamarznięcie, są niejadalne. Zielenina, taka jak jarmuż, cieszy się z niewielkiego mrozu i staje się słodsza. Przed nastaniem mrozów należy zebrać i przechować w pomieszczeniach wrażliwe cebulki kwiatowe. Wiele z nich nie przetrwa zimy. Sprawdź swoją odporność na mróz, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co przetrwa, a co nie w twoim regionie.

Ostatni

mróz

Ostatni wiosenny mróz jest również ważnym wyznacznikiem. Zazwyczaj jest to moment, w którym można bezpiecznie sadzić pomidory, paprykę i kwiaty jednoroczne (choć temperatura gleby również ma na to wpływ). Wiele roślin zielonych można sadzić na około 4 tygodnie przed ostatnimi przymrozkami. Istnieje kilka sztuczek, których można użyć, aby zasadzić rośliny przed ostatnim mrozem, np. dzbanki na mleko do przykrycia delikatnych roślin.

Zasoby dotyczące daty zamarzania i mrozu

:
  • Krajowe daty pierwszego zamrożenia (jesień)
  • Krajowe Stowarzyszenie Ogrodnicze (krajowe według kodu pocztowego)
  • NOAA Kiedy należy spodziewać się ostatniego wiosennego przymrozku?

Zobacz również