Blog

Jak uprawiać sałatę, szpinak, jarmuż i inne zielone warzywa liściaste

Jednym z pierwszych plonów, które zbieram z mojego ogrodu każdego roku, są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, sałata rzymska, rukola, młode liście Bok Choy i udomowiony mniszek lekarski (wraz ze szparagami, oczywiście). Razem, to jedna wielka wiosenna sałatka lub stir fry.

Wczesny sezon jarmużu, szpinaku, rukoli i sałat w moim ogrodzie warzywnym. Można je zbierać w każdym momencie ich rozwoju.

Zazwyczaj zaczynam uprawę nasion tych zielonych warzyw w marcu pod lampami. Następnie, około ostatniej daty mrozów (połowa maja), przesadzam sadzonki do ogrodu. Wielu ogrodników przesadza zielone warzywa liściaste na 30 dni przed ostatnim mrozem, ale w moim ogrodzie nigdy się to nie udaje. Czasami gleba jest zbyt chłodna, co spowalnia wzrost, albo pojawia się niespodziewany, zabójczy mróz. I wtedy, oczywiście, króliki... te cholerne króliki. Ponieważ te delikatne warzywa są wspaniałym bufetem dla Bugsa i jego kumpli, którzy próbują utuczyć się po długiej zimie, kiedy nie ma nic innego do jedzenia. Jeśli poczekam do maja, aby zasadzić rośliny, króliki są trochę bardziej uprzejme, ponieważ jest o wiele więcej do jedzenia. Lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Zieleninę liściastą i małe, szybko rosnące warzywa kapustne, takie jak Bok Choy, można również łatwo wyhodować z nasion wysiewanych bezpośrednio w ogrodzie (lub w pojemnikach). Należy jednak poczekać, aż minie termin ostatnich przymrozków, ponieważ jeśli gleba jest zbyt zimna, nasiona będą kiełkować powoli. I uważaj na ptaki - większość nasion zielonych warzyw liściastych wysiewa się na powierzchni gleby lub pokrywa się je tylko odrobiną ziemi - zauważyłam, jak robinie obserwują mnie podczas sadzenia, a następnie przylatują i przegryzają się przez glebę, gdy już opuszczę działkę.

Kup na Amazon: Jump Start 4′ T5 Grow Light System (Stand, Fixture & Tube)

Gdzie i kiedy sadzić jarmuż, sałaty i inne zielone warzywa liściaste Zielone warzywa liściaste

korzystają z cienia późnym popołudniem, aby chronić je przed intensywnym popołudniowym słońcem i upałem. Intensywne światło słoneczne może powodować oparzenia słoneczne, a wysokie temperatury, zwłaszcza długotrwałe, mogą spowolnić ich wzrost i zahamować rozwój. Cień mogą zapewnić inne wysokie rośliny rosnące, takie jak kukurydza i pomidory, krzewy owocowe, drzewa, szopa ogrodowa, po prostu wszystko.

Zdecydowanie najlepszy smak zielonych warzyw liściastych uzyskuje się w chłodniejszych okresach sezonu wegetacyjnego - wiosną i jesienią. Dlatego też staram się wysadzać moje sadzonki do gruntu jak najwcześniej wiosną (zwracaj uwagę na prognozy pogody), a następnie wysiewać je ponownie w połowie lub pod koniec lata na jesienne zbiory. Istnieje jednak wiele odmian jarmużu, którymi można cieszyć się przez cały sezon - to bardzo odporne rośliny i jedno z najlepszych źródeł wartości odżywczych (jarmuż/szpinak/marchewka/mango do smoothie!).

W moim ogrodzie rośnie razem kilka odmian jarmużu.

Rozstawa zieleni liściastej

zależy od dojrzałej wielkości każdej odmiany lub wielkości, przy której planuje się zbiory. Jeśli wolisz młode zieleniny, tak jak ja (są dużo słodsze i delikatniejsze), posadź je blisko siebie, aby uzyskać korzyści płynące z zacieniania się nawzajem przed nadmiernym słońcem i upałem.

A kiedy dojrzeją, delikatnie wyciągnij je za korzeń i włóż do ust - zieleninę można jeść w każdym stadium rozwoju, nawet jako kiełki.

Kup na Amazon: David's Garden Seeds Greens Mix Premium 500 Open Pollinated Seeds

Fertilizing Leafy Green Vegetables

Lettuces and small brassicas do well with just a compost feeding, but work this in before planting seed, as the compost, even a thin layer on top of the seed, may smother it

.

Gdy rośliny wykiełkują lub po przesadzeniu sadzonek, należy dodać kompostu wokół roślin (ale nie pod nimi). Jeśli gleba została uszczuplona przez ciężkiego paszy, takich jak kukurydza w poprzednim roku, może chcesz dodać nawóz organiczny ze znacznym azotu (jak guano) tydzień lub tak przed sadzenia lub przesadzania.

Related Post Rośliny okrywowe dla ogrodów - wszystkie regionyJakie

szkodniki atakują jarmuż, sałatę, szpinak i inne warzywa liściaste?

Zielenina jest bardzo delikatnym warzywem i jest narażona na wszelkiego rodzaju szkodniki, zwłaszcza jeśli rośliny są zestresowane przez mróz lub upał. Jeszcze bardziej zabójcze są króliki, ptaki i wiewiórki. Nie można zrobić wiele o ptaki, ale dobra warstwa Liquid Fence dostarczane co tydzień lub tak utrzymuje króliki i wiewiórki na dystans. Ale jeśli jesteś w kraju Deer, lepiej zbudować ogrodzony obszar, z góry - w zasadzie klatki. Mam przyjaciela ogrodnika, który nie może przejść przez kilka tygodni bez lokalnej populacji jeleni czyszczenia go.

Jeśli chodzi o choroby, największym problemem z zielonych warzyw liściastych jest formy pleśni, takich jak mączniak. Jeśli początek sezonu jest bardzo mokry, zarodniki pleśni pokrywają rośliny szybko, mnożą się i przejmują je. Istnieją pewne organiczne rozwiązania do zwalczania mączniaka, ale muszą być stosowane przed pleśń infekuje roślinę.

Po zainfekowaniu, nie należy próbować ratować roślin - stają się niejadalne. Jeśli w danym sezonie opady deszczu i wilgotność są względnie normalne lub suche, mączniak i choroby nie powinny stanowić problemu. Zawsze jednak należy zachować ostrożność i przerzedzać rośliny w miarę ich wzrostu, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół każdej z nich. Kompost jest jednym z najbardziej skutecznych barier dla zarodników pleśni.

Jeśli chodzi o szkodniki owadów, to w dużej mierze zależy od tego, gdzie mieszkasz. W bardziej umiarkowanych obszarach, takich jak mid-Atlantyku, szkodniki owadów są nieliczne. Ale w cieplejszych regionach, może być mądry, aby użyć siatki nad zielenią. Stres na roślinach jest dużym czynnikiem determinującym ich podatność na szkodniki. Słabe przesadzanie, powolne kiełkowanie nasion, zbyt dużo wody, zbyt dużo ciepła, nadmierne nawożenie, itp. osłabiają roślinę i sprawiają, że jest ona łatwym celem. Nigdy nie polecam stosowania środków owadobójczych jakiegokolwiek rodzaju na zieleni - w wielu przypadkach, wysadzanie roślin twardym strumieniem wody jest wystarczające, aby strącić szkodniki, lub mogą one być zbierane ręcznie. Polecam również rozwój siedliska ptaków na swoim podwórku - ptaki jedzą ogromną ilość szkodników owadzich i mogą być najlepszym przyjacielem ogrodnika.

Uniwersytet Connecticut ma przyzwoity przewodnik identyfikacji szkodników dla zieleni.

Related Post Przycinaj te pomidorowe przyssawki!

Kiedy zbierać sałatę, szpinak, jarmuż i zielone warzywa l

iściaste

Jak wspomniano wcześniej,

zielone warzywa

liściaste mogą być zbierane w każdym stadium rozwoju, ale młode są zdecydowanie najsmaczniejsze. Większość z nich to rośliny cięte, co oznacza, że możesz zbierać liście kiedy tylko chcesz i pozostawić rośliny na miejscu. To, jak głęboko w sezon można zbierać liście, zależy wyłącznie od lokalnych warunków pogodowych i odporności danej odmiany. W moim regionie Pensylwanii, mogę zbierać jarmuż jeszcze w październiku, a czasem nawet w listopadzie. Bon Appetit!

Search for:Search Button

Zobacz również