Blog

Chwasty nie muszą być takie złe - czy można się nimi cieszyć?

Chwasty od zawsze stanowiły problem dla ogrodników. Mogą powodować spustoszenie i dzielić ogrodników na dwa obozy. Chwasty są jednak stałym utrapieniem ogrodników. Pojawiają się nieproszone, zaburzają porządek i często niszczą nasze uprawy. Walka z nimi to prawie jak walka z wiatrakami. Jedynie stara moda na ogrody bliskie naturze ukazuje chwasty w łatwiejszym świetle. Choć ich obecność w ogrodzie może być nie do zaakceptowania dla dużych grup, to czasem patrzymy na nie życzliwym okiem. Ogrodnicy dzielą się na dwie grupy ze względu na Trawę w doniczce Chwasty Co to jest chwast? Wszyscy zgadzamy się, że chwasty to niepożądane rośliny, które rosną spontanicznie. Jeśli się nad tym zastanowić, wiele kwiatów ozdobnych rozprzestrzenia się po naszych ogrodach jak chwasty. Chwasty można podzielić na wieloletnie i jednoroczne. Chwasty jednoroczne rozmnażają się głównie przez nasiona, więc aby zmniejszyć ich liczbę, należy "tylko" uniemożliwić im rozsiewanie nasion. Z kolei chwasty wieloletnie wymagają cierpliwości i precyzji w usuwaniu z ogrodów. Rozmnażają się one przede wszystkim przez kłącza i podziemne odrosty, a także mogą rozprzestrzeniać się na nowe obszary. Kolejnym ważnym kryterium jest ich lokalizacja. Potrafimy odróżnić chwasty segetalne od ogrodniczych. Mają one większe wymagania pokarmowe niż ruderalne, które żyją w miejscach o słabych właściwościach glebowych. Do naszego ogrodu możemy zaprosić chwasty niezależnie od ich grupy. Możemy przyjmować chwasty do ogrodu pojedynczo lub wzorować się na projektantach i tworzyć z nich dekoracje rabat.

Czy chwasty mogą być modne?

Tak! Oto kilka przykładów. Szczawik szczawiowy Oxalis znany jest z pięknych czerwonych kwiatów. Szczawik Szczawik wygląda jak małe perełki, gdy podejdziesz z bliska. Szczaw zwyczajny można znaleźć na łąkach, wzdłuż dróg i na obrzeżach lasów. Można się nim cieszyć podczas spacerów. Szczaw polny Szczaw polny można znaleźć w różnych miejscach, w tym w rowach, na łąkach i w lasach, w pobliżu zbiorników wodnych i na obrzeżach lasów. Najbardziej znany jest ze swoich jadalnych liści, które są głównym składnikiem zupy szczawiowej. To nie ze względu na jadalne liście, że jest uprawiana w podwórku, ale z powodu jego pięknych kwiatów. Ponieważ szczaw jest rośliną niewymagającą, może rosnąć w każdej glebie. Wyróżnia się czerwonymi łodygami i rozetami liści. Kwitnie latem i jest olśniewający. Kwiatostany szczawiu to wiechowate pióropusze wypełnione ognistoczerwonymi kwiatami. Jesienią wiechy te brązowieją, a wiosną stają się zielonkawe. Szczawik jest rośliną wieloletnią. Raz zasadzony, pozostanie w ogrodzie przez wiele lat. Może nawet stać się ulubionym składnikiem wiosennych zup lub sałatek. Hiacynt wodny Podagrycznik pospolity rośnie gęsto w każdym miejscu. Kwiaty bzu czarnego Jest to wysoki, baldachogroniasty kwiat, który rośnie w zaskakujących miejscach. Marshmallow Ta odmiana ma nakrapiane liście i jest interesująca. Roślina Marshmallow Marshmallow można znaleźć w całej Europie. Znana jest również jako kozia stopka i berberys. Jej nazwa pochodzi od jej dawnego zastosowania w Polsce jako środka na podagrę. Marshmallow jest rośliną pochodzącą z Ameryki. Jest to roślina o liściach złożonych, pierzastych. Pojedynczy liść jest często ostro zakończony i często ma ząbkowany brzeg. Wzniesiona, pusta w środku łodyga jest uformowana z rozety. Jest ona zwieńczona kulistym kwiatostanem. Kwiaty są białe, o charakterystycznym zapachu przypominającym zapach selera. Kwiatostany przyciągają wiele owadów, w tym wielu zapylaczy. Podagrycznik można znaleźć pod drzewami, gdzie pokrywa ziemię i tworzy zielone kobierce. Podagrycznik jest dużą rośliną, która może być trudna do usunięcia. Może nam jednak pomóc w tworzeniu zakątków, w których nic nie rośnie. Ciekawym rozwiązaniem jest podagrycznik pospolity Variegata (biało nakrapiany). Dobrze rozwija się w zacienionych zakątkach, które rozjaśnia swoimi cętkowanymi liśćmi. Jemioła pospolita wygląda jak po połączeniu jemioły pospolitej z dziewanną. Kwiatostany dziewanny to żółte pochodnie. Kwiat dziewanny Pojedynczy kwiat może być bardzo urokliwy. Mulina pospolita Mulina pospolita jest chwastem wśród roślin rolniczych. Można ją spotkać w miastach i wsiach na nasypach kolejowych oraz wzdłuż poboczy dróg. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są słoneczne kwiatostany - żółte kwiaty zebrane w wysokie słupki widoczne są z daleka. Ma przyjemny zapach i jest uwielbiany przez pszczoły oraz inne owady. Dobrze rozwija się na słonecznych, wilgotnych stanowiskach i często można go spotkać na łąkach i w ogrodach.

Jeden wyjątek! Należy uważać na chwasty inwazyjne!

Nie wszystkie chwasty są sobie równe i to dobrze. Istnieją gatunki roślin, które mogą być szczególnie szkodliwe dla środowiska. Do takich inwazyjnych roślin należą: czeremcha amerykańska, nawłoć późna, nawłoć kanadyjska i nawłoć późna. Są to gatunki, które charakteryzują się dużą siłą rozprzestrzeniania się i bardzo intensywnym wzrostem. Ich istnienie może skutecznie ograniczać rozwój gatunków rodzimych. Ich rozwój powoduje, że na danym terenie kończy się życie, a inne rośliny cierpią z powodu konkurencji o wodę lub inne składniki pokarmowe. Gatunki inwazyjne to jedyne gatunki, które dominują na danym terenie. Ustawa o ochronie przyrody w naszym kraju zabrania uprawy i rozprzestrzeniania się gatunków szkodliwych.

 

 

Zobacz również