Blog

Jak uprawiać fasolę krzaczastą i tyczkową w ogrodzie?

Pyszna i pożywna fasola z mojego ogrodu

Nie ma chyba lepszej rośliny na początek dla początkujących ogrodników niż fasola. Łatwość kiełkowania, stosunkowo niskie koszty utrzymania i zdolność przystosowania się do niemal każdego klimatu sprawiają, że jej uprawa jest banalnie prosta. Dodatkową zaletą jest to, że fasola jest jednym z najlepszych źródeł białka w królestwie roślin - z zaledwie garstki można przyrządzić pełnowartościowy posiłek.

Fasola należy do rodziny roślin strączkowych, które przekształcają gazowy azot z powietrza, nieprzydatny dla roślin, i wiążą go w glebie za pośrednictwem korzeni, przy pomocy bakterii żyjących w guzkach korzeniowych. Rośliny, które następują po roślinach strączkowych w płodozmianie, wykorzystują pozostawiony w glebie azot. To dlatego fasola i wszystkie rośliny strączkowe mają niemal uniwersalną wartość jako rośliny towarzyszące i okrywowe, są lepsze w przywracaniu słabej, zubożałej gleby i są ważnym dodatkiem do stosu kompostowego.

Jedynym prawdziwym problemem, z którym zmagam się co roku, jest to, którą fasolę uprawiać w ogrodzie - do wyboru są tysiące (40 000 według Wikipedii). Oto szybki elementarz, który może pomóc zawęzić wybór:

Uprawiaj fasolę do użytku suszoną, świeżą, łuskaną lub w całości.

Fasola uprawiana jest do jednego z dwóch zastosowań: jako fasola muszelka, dla rzeczywistych ziaren - nasion - które mogą być spożywane na świeżo lub suszone i przechowywane, lub jako fasola snap, które są uprawiane dla strąków i spożywane w całości. Rośliny rosną jako pnącza lub krzewy

i są określane jako rozłogi

, półrozłogi, tyczki lub krzewy

, z których

każdy ma unikalny zwyczaj wzrostu.

  • Fasola tyczkowa i wielokwiatowa to pnącza, które potrzebują wsparcia w postaci kraty lub ogrodzenia. Fasola tyczkowa będzie produkować aż do mrozów, rodząc około 3 razy więcej ziaren niż odmiany krzaczaste.
  • Fasola krzaczasta rośnie na... krzakach (niespodzianka!) i nie potrzebuje wsparcia. Fasola z krzaków produkuje większość swoich ziaren w jednym wielkim błysku, co w przypadku puszkowania, suszenia lub zamrażania dużych ilości jest idealnym rozwiązaniem.
  • Fasola półkarłowa plasuje się pomiędzy fasolą krzaczastą a karłową i jest uprawiana głównie w ciepłych regionach.
Related Post How To Grow Sweet Peppers and Hot PeppersShell

fasola lub snap fasola może rosnąć w każdym z tych zwyczajów, więc uważnie przeczytać opakowanie nasion

.

Kiedy sadzić fasolę na krzakach i w słupkach.

Fasolę należy sadzić w nasłonecznionym miejscu, jak tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków (sprawdź datę pierwszego i ostatniego przymrozku). Należy unikać mokrych gleb, ponieważ nasiona będą gnić na miejscu.

W przypadku fasoli tyczkowej

, przed zasadzeniem nasion należy zamontować kratkę. Rozstaw nasiona w odległości 10 cali od siebie i na głębokość 2 cali wzdłuż drutu. Nie ma potrzeby przywiązywania roślin fasoli do kratki, tak jak w przypadku pomidorów, ponieważ pnącza z łatwością wspinają się na panel lub wieżę i zakotwiczają się za pomocą swoich wijących się łodyg. Nasiona kiełkują po około 7 dniach.

Sadzić fasolę bush

zgodnie z instrukcjami na opakowaniu nasion, zwykle jeden cal głębokości i 6 cali od siebie. Aby zapewnić sobie stałe dostawy fasoli przez całe lato, należy sadzić fasolę w odstępach trzytygodniowych. Nasiona kiełkują po około 14 dniach.

Nasiona fasoli potrzebują temperatury gleby między 60 a 70 stopni, aby wykiełkować i najlepiej radzą sobie z wysokim procentem materii organicznej, dlatego przed sadzeniem należy nawieźć do ogrodu dużo kompostu.

Po wykiełkowaniu nasion należy utrzymywać równomierną wilgotność gleby, ale nie dopuszczać do jej przesiąknięcia. Rośliny fasoli potrzebują jednego cala wody tygodniowo, ale zwracaj większą uwagę na równomierne podlewanie, gdy rośliny kwitną. Raz w miesiącu używaj kompostu do nawożenia bocznego.

Jak "zaszczepić" fasolę

w czasie sadzenia Fasola

korzysta w czasie sadzenia z "zaszczepienia" sproszkowaną formą bakterii glebowych znanych jako rizobia (rodzaj rhizobium). Bakterie te tworzą symbiotyczny związek z roślinami strączkowymi, żyjąc wewnątrz guzków korzeniowych, pobierając węglowodany z rośliny i dostarczając azot, który roślina może przekształcić w formę użytkową. Większość gleb zawiera tylko niewielkie ilości rizobii i podczas gdy twoja fasola będzie rosła i produkowała bez dodatkowej inokulacji (zwłaszcza jeśli kompostowałeś przez długi czas), dodanie rizobii w czasie sadzenia zapewni, że twoje rośliny dadzą maksymalne plony. Koszt sproszkowanych bakterii jest minimalny, a zwraca się wielokrotnie po zainwestowaniu. Szczepienie jest szczególnie ważne w ogrodach ekologicznych, ponieważ nie dodaje się syntetycznych nawozów azotowych.

Jednodniowe zbiory fasoli tyczkowej z mojego ogrodu. To się zdarza co 2-3 dni.

Kiedy

zbierać

fasolę

krzaczastą i t

yczkową

Jeśli lubisz jeść fasolę w strąkach, zbieraj ją kiedy jest młoda i delektuj się nią na surowo, smażoną lub gotowaną na parze (ja jem ją w trakcie zbiorów i jest wyśmienita). Fasolę w strąkach zbiera się zazwyczaj dwa razy w tygodniu i należy ją zbierać, gdy jest ołówkowato gruba, gdy ziarna w środku są miękkie i nie prześwitują przez strąki.

Zbieranie

strąków, gdy są młode, zachęca rośliny do produkcji większej ilości fasoli.

Related Post How To Grow Tomatoes And Other Vegetables In ContainersJeśli

uprawiasz fasolę na zapas, pozwól strąkom dojrzeć do momentu, gdy staną się brązowe, a nasiona zaczną grzechotać w środku - powinny być na tyle twarde, że nie da się ich przegryźć. Można również odciąć zżółknięte rośliny na poziomie gruntu i powiesić je w pomieszczeniach do góry nogami do wyschnięcia. Fasola przechowywana w szczelnych słoikach przetrwa około trzech lat.

Ja wolę zamrażać resztki fasolki. Simply Canning ma doskonałą informację na poprawnym sposobie zamrażać zieloną fasolę więc ty możesz cieszyć się one w polewkach i gulaszach przez zimę.

Przy okazji, pnącza fasoli i liście są obciążone azotem. Po zbiorach zakopcie pnącza i liście w grządce, w której rosły lub w grządce, w której w następnym sezonie będziecie uprawiać rośliny dostarczające dużo azotu, takie jak słodka kukurydza.

Więcej informacji na temat uprawy i konserwowania fasoli można znaleźć na stronie University of Illinois Extension.

Zobacz również