Blog

Co to jest ogrodnictwo na kwadratową stopę?

Ogrodnictwo oparte na kwadratowych stopach (ang. Square Foot Gardening) dzieli obszar uprawny podniesionej grządki ogrodowej na siatkę, w której rośliny sadzi się według ich dojrzałej wielkości. To uporządkowane podejście do intensywnego sadzenia zostało spopularyzowane przez autora Mela Bartholemew, byłego inżyniera, w książce Square Foot Gardening (Ogród kwadratowych stóp) z 1981 r.

Ogrodnictwo na kwadratowych stopach w podwyższonej grządce. Fot. Thomask0 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Kup na Amazon: Wszystko nowe Ogród Square Foot, 3rd Edition, w pełni zaktualizowane

Bartholemew wprowadził do ogrodnictwa porządek i proces inżynieryjny. Jego system, który nazwał ogrodnictwem kwadratowych stóp, składa się z szeregu podniesionych grządek ogrodniczych o wymiarach 4 x 4'', z których każda jest oznaczona siatką 16 kwadratów o wymiarach 1 x 1''. Każdy kwadrat jest obsadzony 1, 2, 4, 9 lub 16 roślinami, w zależności od ich dojrzałej wielkości. Na przykład w jednej kratce można posadzić jedną roślinę brokułów, 2 ogórki, 4 cebule, 9 roślin szpinaku lub 16 marchewek. Wysokie rośliny przycina się na północnej stronie grządki, aby uniknąć zacieniania mniejszych roślin. Po zebraniu plonów z jednej kratki lub "kwadratowej stopy" na jej miejsce sadzi się kolejną roślinę, co zapewnia produkcję przez cały sezon.

Ogrodnictwo oparte na kwadratowych stopach łączy w sobie wiele zalet płodozmianu i sadzenia towarzyszącego. Gdy roślina osiągnie dojrzałość, jest zbierana, a na jej miejsce sadzi się inne warzywo lub zioło (płodozmian). Różne rośliny uprawiane w dużym zagęszczeniu tworzą polikulturę, która - jak się uważa - ma pozytywny wpływ na odporność na szkodniki i choroby (sadzenie towarzyszące). Tworzy to również żywą ściółkę i hamuje rozwój chwastów (gęsto posadzone rośliny zacieniają nasiona chwastów).

Przedłużanie sezonu dzięki ogrodnictwu opartemu na kwadratowych stopach Ogrodnictwo oparte na kwadratowych

stopach upraszcza przedłużanie sezonu, ponieważ o wiele łatwiej jest przykryć baldachimem grządkę o wymiarach 4×4 lub zrobić chłodnię niż dużą

grządkę ogrodową.

O wiele łatwiej jest też chronić się przed zwierzętami, takimi jak króliki i wiewiórki, ponieważ wykonanie klatki lub ogrodzenia dla grządki o kwadratowych stopach jest o wiele łatwiejsze.

Oto nagranie wideo, na którym Mel pitching Square Foot Gardening z lat 80.

Wielu ogrodników - a w zasadzie miliony - przysięga na tę metodę. Ogrodnictwo oparte na kwadratowych stopach to prosty układ ogrodu warzywnego, który ułatwia dokładne obliczenie, ile roślin może rosnąć w ogrodzie. Jest to także wygodne rozwiązanie dla ogrodników dysponujących ograniczoną przestrzenią, ponieważ taki sposób sadzenia pozwala na umieszczenie większej liczby roślin na jednym metrze kwadratowym niż w przypadku tradycyjnych metod uprawy. Bartholemew poleca kwadratowe grządki o boku 4 stóp, ale jego siatkę można zastosować do każdej istniejącej grządki ogrodowej. Dobra wiadomość jest taka, że jest to niezwykle proste.

Related Post Beekeeping 101: How to Start an Urban BeehiveUwaga:

W swoich książkach Bartholemew zalecał stosowanie tkaniny na dnie grządki, aby zapobiec zachwaszczeniu. Było to w 1981 roku. Nie jest to już zalecana praktyka, ponieważ utrudnia ona drenaż, przemieszczanie się owadów, bioaktywność i wymianę gazową w glebie. Ponadto chwasty nie stanowią istotnego problemu w ogrodnictwie opartym na kwadratowych stopach, ponieważ gęste nasadzenia chronią nas przed nasionami chwastów.

Bartholemew eksperymentował także z różnymi mieszankami roślin do swoich ogrodów kwadratowych, aż w końcu doszedł do "Mel's Mix": 1/3 mchu torfowego lub kokosowego, 1/3 wermikulitu i 1/3 mieszanki kompostowej. Bartholemew twierdził, że mieszanka ta daje doskonałe rezultaty już przy głębokości 6 cali, utrzymuje kruchą glebę, ogranicza zachwaszczenie niemal do zera i eliminuje potrzebę stosowania nawozów sztucznych. Mieszankę dodaje się za każdym razem, gdy sadzi się nowy plac i dostarcza ona wystarczającej ilości składników odżywczych, aby utrzymać rośliny. Nie zalecałbym jednak stosowania głębokości tylko 6 cali, ponieważ jest ona bardzo płytka dla pomidorów, cebuli i ziemniaków, a w niektórych glebach może powodować problemy z odprowadzaniem wody. Zalecałbym co najmniej 9 cali.

Jeśli nie masz jeszcze ogrodu warzywnego, przeczytaj o tym, jak zbudować podwyższoną rabatę ogrodową. Bartholemew zaleca grządki 4'x4'', ponieważ równomiernie się kratkują, ale szczerze mówiąc, możesz zrobić grządkę ogrodową dowolnej wielkości. Decydując o szerokości podniesionych grządek ogrodowych, kieruj się zasadą, że powinieneś móc wygodnie sięgnąć do połowy grządki, aby ułatwić sobie konserwację i zbieranie plonów. Długość zależy od Ciebie.

Kroki w budowie ogrodu kwadratowych stóp:

 1. Zmierz powierzchnię ogrodu

  Zmierz rabatę ogrodową i podziel ją na sekcje o wymiarach 12″x12″. Bartholemew zaleca wykonanie drewnianej kratki i przymocowanie jej na stałe do górnej części grządki, aby kratka była zawsze obecna.

 2. Wypełnienie mieszanką glebową

  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wypełnij grządki wysokiej jakości ziemią. Bartholemew poleca swoją mieszankę "Mel's Mix" składającą się w 1/3 z mieszanki kompostu, w 1/3 z mchu torfowca i w 1/3 z gruboziarnistego wermikulitu. Taka mieszanka powinna zapewnić odpowiedni drenaż i wystarczające nawożenie przez cały sezon.

 3. Podpory

  Wysokie rośliny, które wymagają kratowania, powinny zawsze znajdować się po północnej stronie rabaty, aby nie zacieniały mniejszych roślin. Zamocuj kratkę na końcu rabaty, który znajduje się najbliżej północy.

 4. Sadzenie

  Posadź siatki zgodnie z dojrzałą wielkością każdej rośliny. Na każdym metrze kwadratowym można posadzić 1, 4, 9 lub 16 roślin w równych odstępach.

Related Post How to Build the World's Easiest Cold Frame

Square Foot Gardening Plant Spacing Guide

Wykres przedstawia liczbę roślin danej odmiany zalecaną dla każdego kwadratu 12 "x12". Źródło: Square Foot Gardening Foundation.
WarzywaLiczba roślin na 12" kwadratWarzywaLiczba roślin w kwadracie 12"
Arugula4Cebula16
Szparagi1Oregano1
Bazylia1 lub 4Pietruszka4
Fasola (krzak lub tyczka)8-10Pasternak4
Buraki9 lub 16Orzeszki ziemne1
Bok Choy4Groch8
Brokuły1Papryka (ostra lub czerwona)1
Brukselka1Ziemniaki4
Kapusta1Dynie2 kwadraty na roślinę
Kantalupa2 kwadraty na roślinęRadicchio2
Marchew16Rzodkiewki16
Kalafior1Rozmaryn1
Seler4Rukiew4
Szczypiorek16Szałwia1
Kolendra1Szalotki36
Collard Greens1Szalotki4
Kukurydza4Sorrel2
Ogórek2Szpinak9
Koperek1Squash2 kwadraty na roślinę
Bakłażan1Truskawki4
Endywia4Słodkie ziemniaki1
Koper włoski1Boćwina szwajcarska4
Czosnek9Estragon1
Jarmuż2Tymianek4
Kalarepa9Pomidor4 kwadraty na roślinę
Pory9Rzepa9
Sałata (główka)1Wasabi1
Sałata (liściasta)4Rukiew wodna1
Melony2 kwadraty na roślinęArbuz2 kwadraty z każdej rośliny
Mięta1Bataty4
Gorczyca16Cebula żółta parmeńska (duża)1
Okra1Cukinia1

Zobacz również