Blog

Utrzymanie kurnika - poradnik dla początkujących

Autor gościnny Zoe Morrison

"Kura jest tylko sposobem na zrobienie kolejnego jajka".

Samuel Butler

Hodowla kurcząt to proste i niedrogie hobby, które ma wiele zalet. Najbardziej oczywistą z nich jest otrzymywanie świeżych jaj przez cały rok. Pomyśl tylko, ile zaoszczędzisz na rachunkach za żywność!

Ale kury z wolnego wybiegu mogą również zrobić wiele dobrego dla Twojego ogrodu. Ich stopy działają jak mini grabie, które uprawiają glebę, gdy drapią ją w poszukiwaniu pożywienia. Kurczęta mogą także w naturalny sposób pomóc w walce ze szkodnikami, ponieważ zjadają różne owady i chwasty znajdujące się w ogrodzie.

Hodowla kurcząt jest świetną zabawą, dzięki której cała rodzina uczy się odpowiedzialności i samowystarczalności. Ponieważ jednak kurczęta są zwierzętami gospodarskimi, ich pielęgnacja powinna być traktowana poważnie. Zanim zaczniesz budować kurnik, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Mądrze wybierz rasę kurczaka

Kurczęta są terytorialne. Mogą źle reagować na osoby postronne, zwłaszcza na kurczęta spoza własnej rasy. Może to prowadzić do agresji w stadzie, a nawet do kanibalizmu. Istnieją świetne poradniki na temat wyboru ras kurcząt dla początkujących hodowców. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest cel hodowli. Czy chcesz mieć jak najwięcej jaj? Jeśli tak, sprawdź, ile jaj produkuje każda kura. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest lokalizacja. Jaki jest całoroczny klimat w Twojej okolicy? Zastanów się, jaki wpływ będzie to miało na wybór kurcząt. Należy również zastanowić się nad wielkością ptaków. Mniejsze rasy potrzebują oczywiście mniej miejsca niż większe, ale niektóre kurczaki potrzebują więcej prywatności i ciszy, aby zachować zdrowie.

Zapewnij kurczętom wystarczająco dużo miejsca

Mówiąc o wielkości, istnieje pewien zakres wielkości kurcząt, który jest określony przez rasę. Wielkość kurczaka będzie dyktować, jak duża musi być ich przestrzeń życiowa. Ogólnie rzecz biorąc, kurczak potrzebuje 2-3 stóp kwadratowych przestrzeni wewnątrz kurnika i około 8-10 stóp kwadratowych przestrzeni na zewnątrz, na wybiegu dla kurcząt. Kurczęta czują się bezpieczniej w stadach. Początkujący hodowca powinien mieć stado składające się z co najmniej trzech kurcząt, ale nie więcej niż pięciu. W ten sposób można szybko zauważyć wszelkie problemy w zachowaniu lub problemy zdrowotne.


Kup na Amazon: Pets Imperial Dorchester Chicken Coop Hen House

Zabezpiecz je przed drapieżnikami

Prawie każdy dziki drapieżnik będzie chciał zaatakować kurczaki - poznaj miejscową faunę i florę i stwórz odpowiednie zabezpieczenia, aby chronić swoje stado. Pamiętaj: Wybiegi dla kurcząt utrzymają kurczęta w środku, a siatka na sprzęt budowlany utrzyma drapieżniki z dala od nich. Zakop siatkę wokół wybiegu, aby odgrodzić się od zwierząt kopiących nory, takich jak kojoty i lisy. Jeśli większość drapieżników pochodzi z powietrza, powinieneś zastosować zadaszony kurnik. Można zbudować własny lub znaleźć gotowy kurnik w centrum ogrodniczym lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Related Post Porady dotyczące zakładania pierwszego ekologicznego ogrodu warzywnego

Zainstaluj karmnik i poidło

Kurczęta potrzebują łatwego dostępu do pożywienia i wody - jeśli nie dostają tego, czego potrzebują, powoduje to niewłaściwe zachowanie i agresję wśród stada. Kurczęta piją więcej niż jedzą, dlatego dostęp do wody jest dla nich najważniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, kurczęta zjadają około ¼ funta karmy dziennie i wypijają około 1 litra wody. Cztery kurczęta zużywają około 1 funta karmy i 4 litry wody. Wymagania te zmieniają się w zależności od pory roku. Kurczęta będą jadły więcej zimą, a w gorących miesiącach letnich będą potrzebowały więcej wody. Nawet jeśli hodujesz kurczęta na wolnym wybiegu, zadbaj o to, aby miały karmniki zaspokajające ich dzienne zapotrzebowanie.

Utrzymuj kurnik w czystości

Wielu początkujących hodowców kurczaków wykłada kurnik gazetami, które są śliskie i nie chronią ptaków przed bakteriami i kurzem. Lepszym rozwiązaniem jest wyścielenie kurnika sianem, słomą lub wiórami sosnowymi, co pozwala dłużej utrzymać go w czystości.

Kurczęta niosące się w niehigienicznych kurnikach narażone są na problemy z oddychaniem, bóle stawów i inne dolegliwości zdrowotne. Zapewnij kurczętom budki lęgowe, aby miały bezpieczne i ciche miejsce do leżenia, z dala od bałaganu panującego w kurniku. Przynajmniej raz w tygodniu wyścielaj kurnik świeżą ściółką i wiórami sosnowymi. Należy także przeprowadzać gruntowne czyszczenie co najmniej raz w roku lub dwa razy, w zależności od wielkości stada kurcząt. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia nosić maskę, aby chronić się przed kurzem i bałaganem.

Zbieraj kurzy obornik do ogrodu

Kurczaki to tajna broń Twojego ogrodu, a kurzy obornik to błogosławieństwo dla Twojego ogrodu. Aby w pełni wykorzystać ten nawóz, musisz opracować regularny sposób jego zbierania. Kurze odchody należy zbierać raz na tydzień lub codziennie. Jeśli masz małe stado, zbieranie ściółki i obornika do kompostowania powinno odbywać się regularnie - raz w tygodniu. W przypadku większych stad możesz zdecydować się na codzienne zbieranie, aby uzyskać jak najwięcej korzyści.

Zbieraj kurze jaja kilka razy dziennie

Regularne zbieranie jaj jest bardzo ważne. Częste ich zbieranie zapobiega znoszeniu przez kury jaj na podłogę, a następnie ich rozbijaniu lub zjadaniu. Kury są bardzo podatne na zachowania stadne, więc każde złe zachowanie zostanie szybko wychwycone przez innych członków stada i wkrótce wszystkie jajka zostaną rozbite. Kury również zwiększają produkcję jaj w zależności od zapotrzebowania. Możesz zdecydować się na zbieranie jaj dwa lub trzy razy dziennie, aby uzyskać maksymalny zysk lub po prostu upewnić się, że nie pominiesz żadnego jajka.

Wskazówka: Jeśli masz trudności z nakłonieniem kurcząt do grzędowania w budkach lęgowych i poza podłogą, spróbuj umieścić w gnieździe drewniane jajka lub piłeczki golfowe, aby nauczyły się naśladować to zachowanie.

Related Post Jak zaplanować ekologiczny ogródek kwiatowy lub warzywny?

Dodanie kurnika do swojego podwórka może przynieść wiele korzyści rodzinie i podwórku. Oznacza to świeże, organiczne jajka każdego ranka oraz silniejszy i zdrowszy ogród. Kurczęta są także wspaniałymi zwierzętami domowymi. I tak jak w przypadku innych zwierząt domowych, opieka nad nimi to duża odpowiedzialność. Ważne jest, aby Twój kurnik był wystarczająco duży i bezpieczny, aby kury były zdrowe i bezpieczne. Pamiętaj o potrzebach swojego stada, o środowisku i o tym, jaki to będzie miało na nie wpływ.

Autor gościnny Bio: Zoe rozpoczęła swoją przygodę z homesteadingiem w 2015 r., kiedy musiała zrezygnować z pełnoetatowej pracy jako administrator finansowy z powodu ostrej przepukliny. Okazało się to błogosławieństwem w przebraniu, ponieważ zdrowe, samowystarczalne życie dało jej o wiele więcej, niż kiedykolwiek myślała, że jest możliwe. Spędza dni, hodując kury, prowadząc bloga Morning Chores, przerabiając meble i ubrania oraz grzebiąc w swoim ogrodzie.

Zobacz również