Blog

Czarne plamy na pomidorach to może być zgnilizna końca kwitnienia (BER)

Gdy w piękny letni poranek zbierasz pierwsze pomidory w sezonie, wpadasz w panikę, gdy odkrywasz makabryczną czarną plamę na niektórych owocach, naprzeciwko łodygi. Jest to tzw. Blossom-End Rot, nazwana tak, ponieważ czarna plama na pomidorze pojawia się na końcu owocu, który zawierał kwiatostan. Choroba ta może pojawić się również w przypadku papryki i arbuzów.

W okresie suszy lub suszy należy podlewać rośliny pomidora za pomocą węża, konewki, węża zraszającego lub nawadniania kropelkowego. To powinno utrzymać je przy życiu i w pewnym stopniu produktywne, ale nic nie zastąpi całodziennego deszczu. Kiedy wreszcie nadejdzie ulewa, wszystko w ogrodzie nabiera rozpędu i zieleni, a owoce i warzywa zaczynają dojrzewać i zbliżają się do stanu jadalnego.

Dzieje się tak,

ponieważ korzenie mają w końcu wystarczająco dużo wody, aby transportować składniki odżywcze przez łodygę rośliny do miejsca, w którym tworzą się owoce i warzywa.

Co powoduje Blossom-End Rot w pomidorach?

Blossom-End Rot jest spowodowany niewystarczającą ilością wapnia dostarczanego do tworzących się owoców pomidora, papryki lub arbuza. Może to być spowodowane niedoborem wapnia w glebie, ale bardziej prawdopodobne jest, że pojawi się po okresie suszy - korzenie nie otrzymują wystarczającej ilości wody, co zmniejsza zdolność rośliny do transportowania wapnia do rozwijających się owoców, a owoce gniją na końcach.

W wielu przypadkach Blossom-End Rot ogranicza się do kilku pierwszych dojrzewających owoców i jest raczej problemem kosmetycznym niż chorobą taką jak zaraza pomidora, która wymaga drastycznych działań. Fungicydy i pestycydy nie będą przydatne w walce z Blossom-End Rot, ponieważ nie jest to grzyb, który rozprzestrzenia się z owocu na owoc lub z owocu na roślinę. Ponieważ jednak owoce są w stanie osłabienia i wrażliwości, może dojść do wtórnych infekcji spowodowanych przez szkodniki i choroby. Owoce z oznakami choroby należy natychmiast niszczyć.

Blossom-End Rot można najłatwiej rozpoznać po odbarwionej, zapadniętej plamie na końcu kwiatu owocu, najczęściej pomidora. Na początku plamka jest mała, a w miarę wzrostu owocu staje się coraz większa i ciemniejsza. Ogólnie rzecz biorąc, zgnilizna końca kwiatu powoduje przedwczesne dojrzewanie owoców, co skutkuje niejadalnymi owocami.The Spruce (dawniej Organic Gardening)

Inne przyczyny występowania Blossom-End Rot

Inną często pomijaną przyczyną zgnilizny końcówki kwiatostanu jest uprawa zbyt blisko rośliny. Może to zniszczyć część korzeni, ograniczając zdolność rośliny do pobierania wody i minerałów.

Related Post Problem z chrząszczem japońskim? Spróbuj pelargonii i mlecznego zarodnikaPomidory

posadzone w zimnych, ciężkich glebach lub posadzone zbyt wcześnie wiosną często mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Ponieważ nie są one w stanie dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych w czasie stresu, może dojść do gnicia końcówek liści. Jest to dobry powód, aby uszczykiwać kilka pierwszych pąków kwiatowych, które pojawiają się po przesadzeniu, ponieważ zachęci to do głębszej penetracji korzeni, a tym samym lepszego zaopatrzenia w składniki odżywcze, zwłaszcza w czasie suszy.

Gleby zawierające nadmierną ilość soli rozpuszczalnych (na przykład w wyniku nadużywania nawozów sztucznych) mogą powodować gnicie pomidorów i papryki, ponieważ dostępność wapnia dla roślin gwałtownie spada wraz ze wzrostem całkowitej zawartości soli w glebie

.

Jak uniknąć zgnilizny końcówek liści

  • Podlewaj pomidory, paprykę, arbuzy i inne rośliny regularnie - upewnij się, że dostają co najmniej jeden cal wody tygodniowo, jeśli nie ma deszczu.
  • Kompostuj obficie przy przesadzaniu i używaj więcej kompostu trzydzieści dni później. Pomidory kochają kompost i jeśli zostały umieszczenie skorupek jaj w stosie kompostu, nie powinno być wystarczającej ilości wapnia wokół strefy korzeniowej, aby dostarczyć wszystkie z wapnia potrzebuje owoców. Kompost pomoże również glebie zachować wilgoć.
  • Gdy roślina jest już zakorzeniona, nie należy uprawiać jej zbyt blisko podstawy, aby nie uszkodzić korzeni powierzchniowych.
  • Ściółkuj glebę wokół roślin, aby zapobiec wyparowywaniu wilgoci z gleby w okresach suszy.
  • Jeśli Blossom-End Rot pojawia się rok po roku przy braku suszy, może to wskazywać na niedobór wapnia w glebie i należy podjąć kroki w celu zwiększenia poziomu wapnia.

Więcej informacji na temat zgnilizny wierzchołkowej

można uzyskać na stronie internetowej Cornell University Vegetable MD.

Zobacz również