Blog

Rabarbar: jak uprawiać i zbierać

Rabarbar o czerwonych łodygach, taki jak ta odmiana Canada Red, jest ulubioną rośliną wczesnosezonową w ogrodzie.

Autor gościnny: Dayton Kingery

Czerwono-rubinowe łodygi rabarbaru, nazywane ogonkami liściowymi, oraz masywne liście dodają wysokości i struktury każdemu ogrodowi warzywnemu lub bylinowemu. Jest to wspaniała roślina o łodygach, które w zależności od odmiany wyglądają jak czerwone, różowe lub zielone selery.

Jako zimnolubna i łatwa w uprawie bylina rabarbar wcześnie kwitnie i jest jednym z pierwszych warzywnych plonów wiosny. Pod względem botanicznym rabarbar zaliczany jest do warzyw, ale ze względu na swój cierpki i słodki smak przyrządza się go jak owoc. Często piecze się go w plackach, podaje jako sos jabłkowy lub konserwuje w dżemach i galaretkach.

Jak uprawiać rabarbar w ogrodzie

Wskazówki dotyczące sadzenia rabarbaru

Rabarbar można wysiewać z nasion w pomieszczeniach zamkniętych zimą lub przesadzać z koron zakupionych w Internecie lub w lokalnej szkółce roślin. W przeciwieństwie do większości warzyw rabarbar jest rośliną wieloletnią. Oznacza to, że raz zasadzony rabarbar będzie rósł w danym miejscu ogrodu przez wiele lat. Wybierz więc słoneczne miejsce, w którym rośliny będą miały zapewnione co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia i w którym nie będą przeszkadzać im zacienione drzewa lub inne warzywa. Rabarbar jest mrozoodporny tylko w strefach 3-8, ponieważ do uzyskania słodkich plonów potrzebuje mroźnej zimy z temperaturą stale poniżej 40 stopni.

Aby przygotować glebę przed sadzeniem, należy wykopać dół o szerokości 2 stóp i głębokości 2 stóp, aby dać korzeniom dużo miejsca na rozprzestrzenianie się. Rabarbar preferuje glebę gliniastą, która dobrze odprowadza wodę, i nie toleruje gleby podmokłej. Jeśli w ogrodzie przeważa gleba gliniasta, w czasie sadzenia należy dodać do gleby kompostu lub mchu torfowego, a następnie co roku nawozić roślinę większą ilością kompostu.

Między roślinami należy pozostawić 3 metry, ale w większości ogrodów wystarczy jedna roślina, ponieważ rabarbar daje obfite plony już po kilku pierwszych latach. Niemniej jednak należy zachować odległość 3 stóp od roślin sąsiednich, ponieważ rabarbar szybko się rozprzestrzenia. Nie trzeba zwracać uwagi na pH gleby, ponieważ rabarbar nie jest wybredny i rośnie prawie wszędzie. Aby jednak uzyskać optymalną wydajność, zaleca się glebę o odczynie lekko kwaśnym.

Pielęgnacja rabarbaru

Rabarbar jest dużą i spragnioną rośliną, dlatego aby osiągnąć tak znaczny wzrost, potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, wody i substancji organicznych. Wczesną wiosną należy dodać nawóz organiczny o wysokiej zawartości azotu, aby pobudzić wzrost wierzchołków, oraz kompost, aby odżywić koronę i korzenie.

Related Post: Jak uprawiać wiosenne kwiaty w pojemnikachW

okresie weg

etacji, co tydzień

dostarczaj rabarbarowi co najmniej 1-calową warstwę wody, jeśli nie ma opadów. Niedostateczna ilość wilgoci i/lub upały na początku sezonu spowodują, że rabarbar zacznie się marszczyć, a nawet obumierać, dając gorzkie i niejadalne plony. Rośliny można zachęcać do zatrzymywania wilgoci, stosując warstwę ściółki u podstawy rośliny. Gdy roślina wypuści łodygi kwiatowe, należy je jak najszybciej usunąć, ponieważ są one oznaką pękania.

Rabarbar ma bardzo niewiele problemów ze szkodnikami

Rabarbar jest rośliną odporną i dobrze radzi sobie z większością szkodników ogrodowych. Chociaż ślimaki mogą żerować na liściach, roślina zwykle nie ustępuje. Najlepszym sposobem ochrony rabarbaru przed szkodnikami jest utrzymywanie terenu wokół rośliny w stanie wolnym od chwastów.

Należy zawsze usuwać liście z łodyg rabarbaru natychmiast po zbiorze, ponieważ zieleniny nie należy spożywać.

Zbieranie plonów rabarbaru

Podobnie jak w przypadku szparagów, przez pierwsze dwa sezony przed zbiorami rabarbar powinien rosnąć bez przeszkód. W trzecim roku należy zbierać łodygi tylko przez 3-4 tygodnie. Po 4. roku i później łodygi można zbierać przez 6-10 tygodni. Nigdy nie należy jednak zbierać więcej niż 2/3 rośliny, gdyż w następnym sezonie nie będzie ona w stanie wytworzyć wystarczającej ilości odrostów wierzchołkowych i łodyg.

Łodygi (tzw. ogonki liściowe) są gotowe do zbioru, gdy osiągną długość 10-15 cali, począwszy od późnej zimy do późnej wiosny. Decydując o wyborze łodyg rabarbaru do zbioru, należy wybierać te, które są jędrne i kruche. Łodygi, które są miękkie, wiotkie lub wyglądają na uszkodzone, należy usunąć, ale nie spożywać. Nie jest konieczne zbieranie całej uprawy na raz, ponieważ łodygi można ścinać w miarę potrzeb.

Najbezpieczniejsza metoda zbioru to zbiór ręczny: należy chwycić łodygę tuż poniżej liścia i pociągnąć w górę i w bok. Łodyga powinna się odłamać. Nigdy nie należy odcinać łodyg od podstawy rośliny, ponieważ dla zachowania zdrowia rośliny należy pozostawić około 1/3 łodygi. Ponadto do zbioru nie należy używać narzędzi, ponieważ mogą one powodować rozprzestrzenianie się chorób. Narzędzia mogą także zachęcać do cięcia łodyg zbyt blisko podstawy, co naraża tkanki roślinne na potencjalne choroby. Natychmiast po zbiorze należy usunąć liście z łodyg, ponieważ są one niejadalne. Więcej informacji na temat rabarbaru można znaleźć na Uniwersytecie Stanowym Utah.

Related Post: Korzyści z używania dużych szklarni w ogrodzieRubarbar

można "zmusić" do wczesnych zbiorów, uzyskując jaśniejsze, słodsze i mniej kru

che warzywo.

Rośliny rabarbaru przykryte słoikami lub wiadrami późną zimą tworzą łodygi bez dostępu do słońca. Zbiory można przeprowadzać na początku marca, kilka tygodni przed typowymi zbiorami wiosennymi.

Jak przygotować i wykorzystać rabarbar

Ostrzeżenie:

Nigdy nie jedz liści rabarbaru, tylko jego łodygi. Zielone liście zawierają kwas szczawiowy - substancję trującą dla ludzi, jeśli zostanie spożyta w dużych ilościach. Grube łodygi - czerwone, różowe lub zielone - to część przeznaczona do jedzenia. Więcej informacji można znaleźć na stronie Uniwersytetu Stanowego Oregonu.

Ponieważ sezon wegetacyjny rabarbaru jest tak krótki, a plony tak obfite, mrożenie rabarbaru jest doskonałym sposobem na zachowanie świeżości i smaku przez kilka miesięcy. Można go także przechowywać w lodówce przez 2-4 tygodnie. Przed zamrożeniem lub ugotowaniem świeżego rabarbaru należy dokładnie umyć łodygi, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli chcesz zachować jasny kolor rabarbaru, zblanszuj łodygi przed zamrożeniem.

Smak rabarbaru zależy od konkretnej odmiany: Canada Red wytwarza zazwyczaj krótkie, chude łodygi, które są słodkie; Cherry Red ma długie, soczyste ogonki liściowe; Victoria to rabarbar o plamistym zielono-czerwonym kolorze i wyrazistym smaku. Rabarbar jest zbyt cierpki, aby spożywać go na surowo, dlatego zazwyczaj przed spożyciem należy go ugotować. Jeśli jednak ktoś chce zjeść surowy rabarbar, powinien najpierw zanurzyć go w cukrze lub słodkim syropie. Można go upiec w cieście, ugotować w dżemie lub zmiksować na zimny napój lub smoothie.

Bio autora:

Odkąd Dayton Kingery jako młody chłopak przeszedł część Szlaku Appalachów w Connecticut, jego pasją stały się wędrówki, rośliny, ogrody i wszystko, co związane z naturą. Jego pasja została podsycona przez życie w stanie, w którym jest tak wiele wspaniałych parków narodowych, szlaków i ogrodów. Dayton jest założycielem organizacji BusyBodies365, która zajmuje się prowadzeniem zdrowego i aktywnego trybu życia.

Zobacz również