Blog

Wskazówki dotyczące zakładania pierwszego ekologicznego ogrodu warzywnego

Dla początkujących, założenie swojego pierwszego ogrodu warzywnego może być przerażające. Ale nie obawiaj się - zastosuj się do tych prostych wskazówek, a będziesz miał świetny start.

Sadzenie towarzyszące pomidorów i bazylii w podniesionej grządce.

Podstawą sukcesu w każdym ogrodzie jest słońce, gleba i woda. Większość warzyw i owoców rozwija się przy 6-8 godzinach bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia. Ponieważ światło słoneczne jest niezbędne do fotosyntezy - sposobu, w jaki rośliny wytwarzają pożywienie - upewnij się, że rośliny mają go jak najwięcej. Gleba, która szybko drenuje i jest bogata w składniki odżywcze, ma kluczowe znaczenie, podobnie jak woda w odpowiedniej ilości - ogólnie rzecz biorąc, 1 cal na tydzień, czy to z deszczu, czy z podlewania. Jeśli opanujesz te 3 rzeczy, będziesz miał świetny start.

Zanim zaczniesz planować swój ogród, powinieneś zdecydować, co chciałbyś uprawiać. Pomidory, papryka, sałata, ziemniaki i cebula to popularne i stosunkowo łatwe w uprawie rośliny. Ale każdy ma swoje ulubione rośliny, niektóre z nich wymagają zaawansowanych umiejętności. Zrób trochę badań i wiedzieć, co idzie do uprawy swoich ulubionych przed rozpoczęciem. Oto lista 12 łatwych warzyw do pierwszego ogrodu.

Here comes the sun

Pardon the Beatles odniesienia, ale zanim zaczniesz swój ogród, musisz znać ścieżkę słońca nad swoją własnością. Zwróć uwagę, gdzie pierwsze promienie słońca tańczą po trawniku, gdzie znajdują się obiekty takie jak drzewa lub ściany, które rzucają cień (nie sadzić tam) i jak późno w ciągu dnia bezpośrednie słońce nadal oświetla proponowany obszar ogrodu. Jak wspomniano powyżej, potrzebujesz 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie na swojej działce warzywnej, najlepiej od świtu do późnego popołudnia. Wczesne światło poranne jest preferowane, ponieważ szybko ogrzewa glebę i wysusza mokre liście na początku dnia, co naprawdę zmniejsza możliwość wystąpienia chorób. Bezpośrednie światło słoneczne oznacza światło dotykające liści rośliny, a nie światło otoczenia. Najlepsze rezultaty uzyskamy na obszarze, który jest oświetlony przez cały dzień, ale cień późnym popołudniem (po godzinie 16, zakładając, że ogród jest oświetlony o wschodzie słońca) jest korzystny w gorące lata lub podczas suszy.

Podwyższone łóżko ogrodowe gotowe do sadzenia.

Jeśli jesteś jednym z niewielu, którzy są obdarzeni idealną glebą (ciemną i "gliniastą" - łatwo się przesącza i ma ziemisty brązowy kolor), płaska ziemia w ogrodzie powinna być w porządku. Jeśli jednak mieszkasz w krajobrazie miejskim lub na twardej, gliniastej glebie, najlepszym rozwiązaniem są podniesione grządki. (Możesz również zbudować podniesione łóżka na powierzchni betonu). Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak łatwo zbudować podniesione łóżko, zobacz mój post o budowaniu podniesionych łóżek. Dla poważnych DIY-typów, spójrz tutaj. Proponuję użyć desek cedrowych na boki podniesionych łóżek, ponieważ wytrzymają one 10 lat lub więcej dzięki naturalnej zdolności cedru do opierania się gniciu (duża część drewna będzie wiecznie wilgotna od wewnątrz). Aby uzyskać optymalne warunki wzrostu, ustaw podwyższone łóżko na osi skierowanej na południe, prostopadle do drogi słońca. Taka orientacja pozwala najlepiej wykorzystać bezpośrednie światło słoneczne przez cały dzień i ogranicza cienie roślin wewnątrz grządki ogrodowej. Nie jest to absolutnie konieczne, ale jest optymalne.

Related Post 4 Things You Can Do In Your Garden Without Getting Your Hands DirtyGleba

jest krytyczna

Dla płaskich ogrodów ziemnych, znać jakość gleby przed rozpoczęciem. Warzywa i owoce preferują glebę o szybkim odpływie z dużą ilością materiału organicznego. Jeśli gleba jest ciemnobrązowa, bez kamieni, a po deszczu nie gromadzi się w niej woda, może być dobra do uprawy. Ostatecznie, tylko test gleby powie Ci na pewno, ale dobre wskaźniki są: ciemnobrązowy kolor, nie skleja się w dłoni, gdy jest mokra, i ma ładny, ziemisty zapach

. Słodkie ziemniaki świeżo posadzone w podniesionej grządce na początku czerwca. Podwyższonych grządek nigdy się nie uprawia ani nie kopie, aby zminimalizować zakłócenia w glebie.

Nie należy uprawiać płaskich grządek,

ponieważ 1) nie jest to konieczne; 2) kopanie lub orka narusza strukturę gleby i przemieszcza organizmy; 3) uwalnia węgiel wychwytywany przez glebę; 4) wydobywa na powierzchnię tysiące nasion chwastów, które w przeciwnym razie leżałyby uśpione centymetry lub stopy poniżej. W płaskich ogrodach ziemnych, użyj motyki strzemionowej (aka motyki pętlowej) lub podobnego narzędzia, aby pozbyć się chwastów z obszaru ogrodu. Po posadzeniu roślin dodaj 3 cale kompostu do grządki ogrodowej. Dzięki

temu nie tylko nakarmisz rośliny, ale także zdusisz wszelkie nasiona chwastów.


Kup na Amazon: True Temper Looped Action Hoe Cultivator with 54 in. Hardwood Handle

Jeśli jesteś ogrodnictwo w podniesionych łóżkach

, wypełnić je do góry z 1/3rd kompostu i 2/3rds topsoil. Mieszanka powinna osiąść do 2-3″ poniżej wierzchołka po podlaniu. Zasada kciuka dla każdego rodzaju ogrodnictwa jest: karmić glebę i będziesz karmić roślinę. Jeśli mieszanka gleby i jakość gleby są doskonałe, twoje rośliny będą dobrze zadbane. Jedną rzeczą, której nie polecam jest dodanie tkaniny krajobrazu do dolnej części podniesionych łóżek, chyba że budujesz na szczycie betonu lub toksycznych glebach. Jest to nie tylko całkowicie zbędne, ale może ograniczyć odpływ wody, zakłócić wymianę gazową i ograniczyć aktywność dżdżownic i korzystny ruch owadów w glebie. Related Post Recenzja: The Vegetable Gardener's Bible by Ed SmithPlanting

your first garden

Wiedz, ile miejsca będą potrzebowały twoje warzywa, gdy będą dojrzałe. W tym celu należy wybrać się na wycieczkę po okolicy, a następnie udać się na miejsce, w którym będzie można się zatrzymać. Ultradźwiękowy odstraszacz zwierząt Scarecrow stoi na straży, aby zniechęcić króliki i wiewiórki do zjedzenia nowych sadzonek.

Każda roślina ma inne wymagania dotyczące odstępu w jego dojrzałej wielkości. Zrób badania i dowiedz się, ile miejsca należy zapewnić między każdą z nich. Będziesz również poznać to lepiej, jak twoje umiejętności ogrodnicze rosną. Właściwa przestrzeń pozwala każdej roślinie otrzymać wystarczającą ilość światła, wody i składników odżywczych dla najlepszego wzrostu. Można również zmaksymalizować przestrzeń sadzenia za pomocą technik sadzenia towarzyszącego, takich jak dodawanie cebuli do słonecznych krawędzi pomidorów lub papryki, lub zieleni liściastej w miejscach zacienionych. Chodzi o to, aby pozostawić jak najmniej otwartej przestrzeni obok warzyw, aby zminimalizować odchwaszczanie i zmaksymalizować obszar upraw.

Dodatkowe wskazówki:

  • Po posadzeniu dodaj kompost do powierzchni gleby, aby nakarmić rośliny i kontynuuj co miesiąc podczas sezonu wegetacyjnego.
  • Rośliny mogą potrzebować dodatkowych składników odżywczych w pierwszym roku, ale po założeniu ogrodu nie trzeba dodawać nic więcej poza kompostem.
  • Wybierz emulsję rybną, nawóz na bazie guana lub inne organiczne źródła składników odżywczych, aby nakarmić rośliny.
  • W przypadku braku opadów należy podlewać w tempie 1 cala na tydzień.
  • Podlewanie powinno odbywać się tylko wokół strefy korzeniowej - unikaj moczenia liści, ponieważ powoduje to marnowanie wody i może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, takich jak zaraza.

Zobacz również