Blog

Jak uprawiać marchew: Przygotowanie gleby, sadzenie i zbiory

Jeśli mieszkasz gdziekolwiek w Ameryce Północnej z twardą gliniastą glebą, być może zrezygnowałeś z uprawy marchwi w swoim ogrodzie. Wierzchołki mogły pięknie rosnąć, ale same marchewki zostały rozłupane, rozwidlone lub zgniecione jak naleśnik. Nie bierz tego do siebie - to nie twoja wina, to wina kamienistej, gliniastej gleby.

Marchew z Nantes zebrana jesienią. Zwróćcie uwagę na niewypełnione końcówki korzeni - nie przepadały za moją gliniastą glebą, nawet z dużą ilością kompostu. Ale smakowały wyśmienicie.

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do widoku mnóstwa idealnie uformowanych, długich, gładkich marchewek na półkach sklepowych i na targach, że początkujący ogrodnicy oczekują takich samych rezultatów. I jeśli mieszkają w miejscu, gdzie gleba jest naturalnie piaszczysta (tzw. glina piaszczysta), będą mieli doskonałe wyniki. Ale ci z nas, którzy mieszkają na szczycie gór gliny, muszą wykonać trochę pracy nad naszą glebą przed sadzeniem.

Przygotowanie

gleby pod

uprawę marchwi Kluczem do uprawy marchwi na glebach, które nie są idealną piaszczystą gliną, jest nawiezienie ogromnej ilości kompostu na grządkę przed sadzeniem. "Ogromna" to pojęcie subiektywne, więc dokładniej rzecz ujmując, co najmniej 30% objętości gleby ogrodowej powinien stanowić gotowy kompost. Gleba powinna być również wolna od skał, kamieni, gałązek i wszystkiego innego, co może przeszkadzać korzeniom marchwi wniknąć w głąb gleby. Marchew potrzebuje trochę troski, ponieważ nie ma takiej samej zdolności do wwiercania się w twardą glebę jak rośliny takie jak rzodkiewka Daikon, która, przysięgam, mogłaby przewiercić się przez granit (przy okazji, rzodkiewka Daikon jest wspaniała w rozbijaniu gleby gliniastej).

Zazwyczaj w ogrodzie ekologicznym nie zalecam odwracania gleby, ponieważ narusza to strukturę gleby i zaburza sieć pokarmową gleby. Jednak w przypadku marchwi uprawianej na glebie kamienistej lub gliniastej, trzeba będzie obrócić grządkę ogrodową, zwłaszcza w pierwszym sezonie. Po kilku latach, gdy inne uprawy będą się obracać na tej samej podniesionej grządce ogrodowej, mniej zakłóceń będzie potrzebnych i być może uda się uciec od układania świeżego kompostu na wierzchu gleby. Jednak pracuję moje obecne podniesione łóżka ogrodowe przez 7 lat z kompostem, i nadal, mój grudkowaty gliny chce piłkę-up.

Gleba gliniasta musi być wzbogacona materiałem organicznym

Jeśli twój ogród jest pełen luźnej, gliniastej, ciemnej gleby, możesz być gotowy do działania - marchew nie przebije się przez glebę z taką siłą jak warzywo takie jak rzodkiewka Diakon. Jeśli jednak masz glebę gliniastą, musisz ją przygotować i uzupełnić przed posadzeniem marchwi, w przeciwnym razie marchew może skończyć jako mały kikut. Na całej długości grządki z marchewką przekop 18″ w dół, przewracając glebę. Zobaczysz, że gleba na głębokości ok. 1 m pod powierzchnią jest znacznie gęstsza niż gleba na powierzchni - to właśnie tam poddaje się korzeń marchwi. Rozbij obrócone grudki gleby za pomocą szpadla ogrodowego. Przed ponownym odwróceniem gleby należy ją przekopać, aby usunąć kamienie, skały, patyki, gałązki i inne zanieczyszczenia. Po pierwszej rundzie ponownie przekręć glebę i jeszcze raz wybierz wszystko, co może przeszkadzać w rozwoju korzeni.

Rozbij

kępy za pomocą szpadla.

Related Post Jak uprawiać pomidory Część 1: Od nasion do przesadzaniaDodaj

odpowiednią ilość gotowego kompostu, tak aby około 1/3 objętości gleby ogrodowej stanowił kompost. Wsyp kompost za pomocą szpadla, aby uzyskać ładną mieszankę od powierzchni do głębokości 18″. Zgrabić łóżko gładkie za pomocą grabi ogrodowych i jeszcze raz wybrać małe odpady, które wychodzi na powierzchnię (gruz ogrodowy jest nigdy nie kończące się).

Jak sadzić

nasiona marchwi

Przed wysiewem nasion marchwi należy upewnić się, że łóżko ogrodowe jest dokładnie odchwaszczone, ponieważ marchew łatwo poddaje się w konfrontacji z twardszymi roślinami. Nasiona marchwi są bardzo drobne, małe i trudno je wysiewać w odpowiednich rzędach i odstępach. Istnieją jednak nasiona, które sprzedaje się przymocowane do taśmy lub granulowane, co ułatwia wysiew w równych odstępach. (Nasiona granulowane to nasiona otoczone obojętnymi materiałami, które rozpuszczają się po wysianiu. Jest to łatwiejsze do zauważenia podczas siewu). Inną alternatywą jest użycie ręcznego siewnika ustawionego na 1 - moja osobista preferencja - który równomiernie rozprowadzi nasiona. Jeśli nie zależy Ci na uporządkowanej grządce z marchewką, możesz również rozsypać nasiona na całej grządce i przerzedzić siewki później.

Posadź nasiona marchewki na głębokość 1/2″ i staraj się rozmieścić je równomiernie, zgodnie z instrukcjami podanymi w opakowaniu danej odmiany - ogólnie rzecz biorąc, dojrzewające marchewki powinny być oddalone od siebie o około 2,5 - 3 cale. Po wysianiu nasion delikatnie ubij rękami podłoże, aby nasiona miały kontakt z glebą. Lekko podlej. Jeśli uwielbiasz marchew i sadzisz dużo marchewek, zalecam rozłożenie sadzenia na 2 tygodnie, aby nie dojrzały wszystkie naraz.

Jak podlewać

marchew

Nawadnianie marchwi jest bardzo ważne. Po wysianiu nasion, aż do momentu kiełkowania, częste podlewanie małą ilością wody jest kluczowe, aby nie dopuścić do wyschnięcia płytkich nasion i powstania skorupy na glebie. Sadzonki marchwi są dość delikatne i trudno im się przebić przez skorupę glebową, a jeśli wyschną, nie wykiełkują. W miarę wzrostu wierzchołków marchewki należy utrzymywać wilgotność gleby, aby podłoże było miękkie, dzięki czemu korzeń może się ukorzenić i przeniknąć. Ponownie, najlepsze jest częste, płytkie podlewanie. W miarę dojrzewania roślin, kluczem jest większa ilość i mniejsza częstotliwość podlewania, przy zachowaniu standardu jednego cala wody na tydzień. Często przeprowadzam "test knykci" gleby ogrodowej - zanurz palec aż do środkowego knykcia - powinien być wilgotny, ale nie mokry.

Related Post Tips For Starting Your First Organic Vegetable GardenSusza

jest szczególnie niszczycielska dla sadzonek marchwi. Jeśli na sadzonki nie pada deszcz, należy uważać na ręczne nawadnianie. Stała wilgotność jest kluczowa, ponieważ jej wahania prowadzą do pękania i rozszczepiania korzeni. Ściółkowanie gleby cienką warstwą ściętej trawy to świetny sposób na zatrzymanie wilgoci w glebie.

Rozrzedzanie

siewek march

wi

Bez względu na to, jak ostrożnie podchodzisz do kwestii rozstawiania nasion, nasiona marchwi znajdują wszelkie sposoby, aby się pogrupować, zwłaszcza jeśli przed kiełkowaniem wystąpiły obfite deszcze. Jak tylko nasiona wykiełkują, zacznij przerzedzać siewki, aby uzyskać odpowiednią dla danej odmiany rozstawę. Stłoczone marchewki są nie tylko zbyt małe, ale i zniekształcone, ponieważ walczą o przestrzeń. Cienkie, gdy wierzchołki są 3″ ponownie na 6″, a w razie potrzeby, jak rośliny dojrzewają.

Kup na Amazon: Alaska Fish Emulsion Fertilizer 5-1-1 Concentrate 1 Gallon

Nawożenie marchewki

Według Leonard Perry, profesor ogrodnictwa na University of Vermont, "Nie należy używać świeżego obornika lub nadmiar azotu na marchew. Może to spowodować, że korzenie będą rozwidlone, rozdwojone, szorstkie lub owłosione. Przed sadzeniem lubię zastosować organiczny nawóz do warzyw. Marchew preferuje umiarkowane ilości azotu, a niskie fosforu i potasu".

Kompost może zazwyczaj zapewnić całe niezbędne nawożenie. Sporadyczne podawanie emulsji rybnej sprawia, że marchew dobrze się rozwija (ale to tylko niepotwierdzona obserwacja).

Kiedy zbierać marchew

Najfajniejsze w marchewce jest to, że można ją jeść, gdy tylko korzenie urosną na kilka centymetrów. W miarę upływu sezonu marchew staje się coraz lepsza.

Gdy nadejdzie jesień, marchew zacznie dojrzewać. Ja pozostawiam marchew w ziemi i zbieram ją tylko wtedy, gdy jest mi potrzebna, aż do nadejścia bardzo zimnej pogody, dodając słomę lub kompost na wierzch gleby jako izolator. Ponieważ wzrost spowalnia się do pełzania z chłodniejszymi temperaturami, marchew staje się słodsza, ponieważ cukier gromadzi się w korzeniu. Tak długo, jak zbierasz plony przed zamarznięciem ziemi, marchew będzie w porządku. Nie jest niczym niezwykłym dla mnie kopanie w łóżku podczas Święta Dziękczynienia, aby podać świeże marchewki na nasze rodzinne spotkanie. Wtedy krótko po święcie, zbieram co jest opuszczony, stawia few tuziny w lodówce i kroi, blanche i zamraża resztę w mason słoikach dla polewek i gulaszów przez zimę.

Zobacz również