Blog

Nawóz do ogrodu warzywnego 101: Ile nawozu należy dodać?

Nowi ogrodnicy, a nawet niektórzy doświadczeni ogrodnicy, dodają o wiele więcej nawozu do ogrodu warzywnego niż potrzebują ich uprawy. W wielu przypadkach, gdy rośliny zmagają się z problemami, nawóz nie jest problemem, ale czasami problemem jest zbyt duża ilość nawozu w ogrodzie.

To, ile nawozu należy dodać do ogrodu warzywnego, zależy od naturalnej żyzności gleby, ilości materii organicznej w glebie, rodzaju dodawanego nawozu i rodzaju uprawianej rośliny. Jedynym sposobem sprawdzenia, ile nawozu należy dodać, jest wykonanie badania gleby w renomowanym laboratorium. W handlu dostępne są również zestawy do testowania gleby w ogrodzie, ale czasami dają one gorsze wyniki.

Prawidłowo zbilansowana gleba pozwala uzyskać piękne plony, takie jak marchew.

Jakie składniki odżywcze wpływają na wzrost roślin?

Światło, woda i składniki odżywcze to podstawowe czynniki wpływające na wzrost i zdrowie roślin. Na zewnątrz jest to światło słoneczne, deszcz lub nawadnianie, a także składniki odżywcze dostępne w glebie (oraz pH gleby, które wpływa na dostępność składników odżywczych). Jeśli rośliny zmagają się z problemami lub działają w sposób mniej niż optymalny, problem może dotyczyć któregoś z tych czynników. Dodanie nawozu do ogrodu pomoże tylko wtedy, gdy problemem jest brak składników odżywczych. Na przykład, jeśli gleba jest podmokła i nie odprowadza wody lub jeśli drzewo sąsiada zacienia pomidory, żadna ilość nawozu nie zaradzi tej sytuacji. Jedynie badanie gleby pozwoli ostatecznie stwierdzić, czy w glebie ogrodowej występuje problem z substancjami odżywczymi.

Sprawę komplikuje fakt, że struktura gleby również odgrywa rolę w zdrowiu roślin. Jeśli gleba w twoim ogrodzie była/jest mocno ubita przez maszyny budowlane lub jeśli twój dom został zbudowany na "wypełnionej" glebie (co jest częste w nowym budownictwie), musisz najpierw zbudować zdrową strukturę gleby, dodając do niej dużo substancji organicznych. Kompost, nieprzetworzona trawa i rozdrobnione liście to najlepszy sposób na szybkie zbudowanie struktury gleby i dodanie wolno uwalniających się składników odżywczych. W ten sposób poprawia się mulistość gleby, pobudza się aktywność dżdżownic i aktywność biologiczną, co z kolei wspomaga zdrowy wzrost roślin.

Ponadto miejsce zamieszkania decyduje o tym, co należy dodać do gleby ogrodowej. Na Środkowym Atlantyku i Północnym Wschodzie Stanów Zjednoczonych, a także w wielu innych rejonach, normą jest glina - dodajemy organiczne dodatki, aby oddzielić glinę, a wiele składników odżywczych stanie się dostępnych. Gleby na terenach nadmorskich są zazwyczaj bogate w piasek i bardzo porowate - składniki odżywcze są szybko tracone na rzecz powietrza i wody. W tym przypadku gleba ogrodowa wymaga regularnego dodawania substancji organicznych oraz zwracania uwagi na poziom składników odżywczych i gromadzenie się soli rozpuszczalnych w wyniku częstego nawożenia. Pustynie o surowych warunkach pogodowych to zupełnie inna sprawa. Każda kraina geograficzna ma swój własny profil składników odżywczych i pH, dlatego tylko badanie gleby może dać dokładny obraz tego, czego w niej brakuje, a czego nie.

Kup na Amazon: Teaming with Nutrients: Przewodnik ekologicznego ogrodnika po optymalizacji odżywiania roślin

Podstawy nawożenia ogrodu warzywnego

Nawozy ogrod

owe

są albo organiczne, albo nieorganiczne (czyli syntetyczne). Nawozy organiczne mogą pochodzić z guana nietoperzy, obornika kurzego, obornika krowiego, mączki z nasion bawełny, mączki kostnej lub z wielu innych źródeł. Nawozy nieorganiczne są wytwarzane przez człowieka.

Numery N-P-K na worku nawozu ogrodowego są bardzo ważne - oznaczają procentową zawartość azotu, potasu i fosforu (potażu) w na

wozie. Related Post Parzenie herbaty kompostowej korzystnie wpływa na ogród i trawnikNazot

, potas i fosfor to podstawowe pierwiastki niezbędne do wzrostu roślin. Rośliny potrzebują N-P-K w odpowiednich ilościach (względem siebie) do optymalnego wzrostu. Azot jest niezbędny do wzrostu roślin - liści, łodyg, korzeni, owoców; fosfor jest potrzebny do podziału komórek, który wspomaga ten wzrost; a potas jest potrzebny do procesów chemicznych, których roślina potrzebuje, odporności na choroby i tworzenia skrobi. Jednak to, że w worku z nawozem ogrodowym znajduje się dużo jednego z tych pierwiastków, nie oznacza, że rośliny ogrodowe go wykorzystają. W rzeczywistości rośliny pobierają tylko tyle, ile potrzebują, a resztę pomijają. Dlatego dodawanie nawozu, gdy nie jest to konieczne, to nie tylko strata pieniędzy, ale także przyczynianie się do przedostawania się tych substancji chemicznych do lokalnych dróg wodnych.

Zbyt mała dostępność wapnia w pomidorach prowadzi do zgnilizny końcówek liści (Blossom End Rot).

Widoczne oznaki niedoboru składników odżywczych w roślinach:

 • Żółte liście, roślina jest bladozielona, liście są małe: brak azotu Sł
abe
 • kwitnienie lub wzrost owoców, powolny wzrost, ciemnoniebiesko-zielone liście: brak fosforuObniżony
 • wzrost i żółtawe dolne liście: brak potasuObjawy

te mogą

 • jednak

wskazywać także na inne niedobory, choroby lub problemy z pH, które mogą hamować pobieranie niektórych składników odżyw

czych.

Dodanie zbyt dużej ilości nawozu do ogrodu warzywnego nie jest dobrym

 • rozwiązaniemNadmiar azotu może obniżyć jakość owoców i warzyw oraz zwiększyć problemy związane ze szkodnikami i chorobamiNadmiar
 • fosforu może powodować chlorozę - żółknięcie tkanki liści z powodu braku chlorofiluDodawanie
składników odżywczych,
 • których rośliny nie potrzebują, może spowodować zachwianie równowagi i późniejsze niedobory innych składników odżywczychJak

wybrać nawóz do ogrodu

Nawozy

oznaczane są trzema literami: NPK, oznaczające procentową zawartość w masie azotu, fosforu i potasu (potażu). W wielu przypadkach największy udział procentowy będzie miał azot. Znaczenie ma jednak jego ilość. Wysokie stężenie azotu może "spalić" korzenie niektórych roślin. Jeśli doda się zbyt dużo azotu do upraw takich jak pomidory, rośliny będą miały same pędy, a nie będą miały owoców; jeśli doda się go zbyt dużo do marchwi, rośliny będą miały dużo liści i małe korzenie. Zbyt mała ilość azotu w kukurydzy, która jest ciężkim pożywieniem, może spowodować, że kłosy będą słabo rozwinięte.

Zbyt duża ilość fosforu zabija symbiotyczne grzyby mikoryzowe w glebie i zmniejsza zdolność roślin do przyswajania żelaza i innych mikroelementów.

Related Post Nawozy ogrodnicze a dodatki do gleby - jaka jest różnica?

Jedynym sposobem, aby naprawdę dowiedzieć się, czy gleba w ogrodzie jest uboga w składniki odżywcze, jest jej zbadanie przez lokalne laboratorium. Zalecenia dotyczące nawozów, które otrzymuje się z laboratorium, mogą być jednak opracowane na potrzeby rolnictwa komercyjnego i mogą zalecać zbyt wysokie poziomy nawożenia dla ogrodnika domowego. Na podstawie badania gleby należy określić, gdzie występują niedobory i jaka jest zawartość substancji organicznych w glebie.

Odpowiednio dostosuj nawożenie, ale tylko w razie potrzeby.

Jaki jest najlepszy nawóz do ogrodu?

Z mojego doświadczenia wynika, że (gleba gliniasta, środkowy Atlantyk, USA) ogród potrzebuje niewiele więcej niż regularne zasilanie kompostem, raz na wiosnę, latem i jesienią. Można go również wzbogacić o ściółkowane ścinki trawy (bez zabiegów pielęgnacyjnych) oraz rozdrobnione liście drzew, które należy rozłożyć na 2 centymetrach gleby.

Nawozy ogrodowe w torebkach lub w płynie należy dodawać wiosną, gdy rośliny zaczynają rosnąć, i co miesiąc, aż do momentu, gdy przestaną rosnąć. Nigdy jesienią, ponieważ składniki odżywcze nie zostaną pobrane i zostaną zmyte przez deszcz lub śnieg. Nie dotyczy to kompostu, który powinien być regularnie dodawany, ponieważ bakterie i grzyby glebowe muszą oddziaływać na kompost, aby przekształcić go w składniki odżywcze, które rośliny mogą wykorzystać.

Nigdy, przenigdy nie należy stosować w ogrodzie nawozów do trawników. Wysokie stężenie azotu w nawozach przeznaczonych do trawy "spali" warzywa i spowoduje zachwianie równowagi w proporcjach składników odżywczych.

Podsumowując: dbaj o zdrowie gleby, stosując organiczne metody uprawy i dodatki, a rośliny będą mogły lepiej wykorzystywać zawarte w niej składniki odżywcze. Należy co roku badać pH i regularnie dodawać kompost, aby utrzymać i wzmocnić strukturę gleby oraz wspomóc aktywność mikroorganizmów.

O

pH gleby pH gleby

ogrodowej - miara kwasowości lub zasadowości - ma bezpośredni wpływ na zdolność roślin do pobierania i wykorzystywania składników pokarm

owych.

Odczyn gleby różni się w zależności od regionu i dla większości warzyw powinien wynosić od 6,0 do 7,0. Wyjątkiem są rośliny kwasolubne, takie jak borówka amerykańska, które dobrze rozwijają się w glebie o pH nawet 4,5. Tylko badanie gleby może określić jej odczyn, a wyniki badania pozwolą określić, jakie poprawki należy dodać, aby doprowadzić glebę ogrodową do neutralnego odczynu. Skrajne wartości pH blokują dostępność niektórych składników odżywczych, przez co stają się one niedostępne dla roślin.

I odwrotnie, pH może również sprawić, że pierwiastki będą tak łatwo dostępne dla roślin, że staną się toksyczne (zbyt duża ilość dobrej rzeczy).

 • Źródła:
 • Nawożenie
 • , Texas A&M University
 • Nawożenie ogrodu,
 • Oregon State University
 • Nawożenie ogrodu
 • warzywnego, University of Illinois
 • Nawożenie ogrodu warzywnego,
 • UNH Cooperative Extension Naw
 • ożenie ogrodu warzywnego,
 • Virginia Cooper
 • ative Ext
 • ension

Zobacz również