Blog

Jak wyhodować własny seler naciowy

Autor gościnny Richard Leighton.

Seler ma reputację jednego z najtrudniejszych w uprawie warzyw. W rzeczywistości wiele osób lubi uprawiać go ze względu na wyzwanie (co daje wyobrażenie o typie osobowości ogrodników!) Jednak gdy zrozumie się, jakie warunki lubi seler, jego uprawa w przydomowym ogródku staje się przyjemna.

Sadzonki selera rosnące w podwyższonej rabacie ogrodowej.

Dlaczego warto uprawiać seler?

Seler jest jedną z najbardziej przetworzonych upraw konwencjonalnych, w której powszechnie stosuje się kilkanaście różnych pestycydów. Seler uprawiany w domu smakuje lepiej, jest bardziej "pstry" w stanie świeżym i nie zawiera pestycydów stosowanych przez producentów konwencjonalnych.

Seler czy seler korzeniowy?

Pod pojęciem selera rozumie się zarówno odmiany łodygowe (spotykane w sklepach w pęczkach), jak i tnące, które wytwarzają bardziej krzaczaste główki o mniejszych łodygach. Seler jest bliskim krewnym selera, uprawianym ze względu na duży biały korzeń rośliny. Będę mówić o samym selerze, a nie o selerze korzeniowym, ale zasady uprawy są takie same dla obu odmian.

Seler

potrzebuje długiego okresu wegetacji, który w przypadku większości odmian wynosi od 130 do 140 dni. Nasiona należy wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych, 10-12 tygodni przed terminem ostatecznych przymrozków.

Aby uzyskać najlepsze wyniki kiełkowania, należy używać nasion organicznych i namoczyć je na noc przed wysiewem. Wysiew należy rozpocząć w płytkich tackach z mieszanką do wysiewu nasion i docisnąć nasiona do powierzchni gleby, a nie przykrywać je. Utrzymuj nasiona w stanie wilgotnym podczas kiełkowania, co można ułatwić, umieszczając luźną plastikową torbę nad tacą.

Po wyhodowaniu siewek selera należy przesadzić je do małych doniczek torfowych lub na tace z kilkucentymetrową warstwą mieszanki doniczkowej, zachowując około 2 cale odstępu między roślinami. Kontynuuj uprawę w pomieszczeniach pod lampami do momentu, gdy nadejdzie czas przesadzenia sadzonek do miejsca docelowego w ogrodzie. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie podmokłą - seler lubi mieć mokre stopy przez cały czas, a faza siewek nie jest wyjątkiem

. Kup na Amazon: Seler (Tall Utah) Seeds, 2,000+ Premium Heirloom Seeds, Non GMO Survival Seeds

Przygotowanie gleby ogrodowej

pod seler naciowy Seler naciowy

jest rośliną ciężkostrawną, dlatego przed posadzeniem sadzonek należy dodać trochę kompostu lub nawozu organicznego. Lubi glebę o wysokiej zawartości azotu, dlatego dobrze sprawdzi się nawóz z obornika kurzego

. Related Post GMO: Oficjalna definicja zaskoczy CięWybierz

miejsce, które

będziemiało

dużo bezpośredniego światła słonecznego, chyba że mieszkasz w strefie takiej jak południowo-zachodnia część USA, w takim przypadku upewnij się, że seler będzie miał popołudniowy cień lub lekki cień przez cały dzień. Seler preferuje dość chłodną i wilgotną glebę, dlatego należy sadzić go w miejscu, które można łatwo podlewać i ściółkować w razie potrzeby, gdy temperatura wzrośnie.

Przesadzanie sadzonek

selera

Należy uważać, aby nie przesadzać selera zbyt wcześnie, ponieważ spadek temperatury może spowodować zamieranie roślin. Przed wysadzeniem roślin należy poczekać, aż temperatura będzie utrzymywać się na poziomie 55°C, a przed wysadzeniem należy przez kilka dni zahartować sadzonki. Rośliny należy rozstawić w odległości 8 cali od siebie.

Nawożenie

selera

Przez cały sezon wegetacyjny należy zapewnić selerowi stałą dawkę herbaty kompostowej, emulsji z ryb lub wodorostów albo innego nawozu organicznego, a także stałą wilgotność. Wysuszona gleba sprawia, że seler jest gorzki i twardy, a niewystarczająca ilość materii organicznej powoduje, że rośliny są małe lub wrzecionowate.

Seler i przyjaciele - sadzenie towarzyszące

Innym sposobem na zapewnienie selerowi szczęścia jest przestrzeganie zasad sadzenia towarzyszącego. Seler odnosi korzyści, gdy jest sadzony obok fasoli, porów i cebuli, kapusty, szpinaku, pomidorów oraz kwiatów takich jak kosmosy, stokrotki i lucerny. Uważa się, że kwiaty odstraszają szkodniki, które lubią seler, a seler odstrasza mole kapuściane, dzięki czemu jest doskonałym przyjacielem tych upraw. Należy unikać umieszczania selera w pobliżu kukurydzy, ziemniaków, marchwi, pietruszki i pasternaku, ponieważ mogą one hamować jego wzrost.

Blade

serca

Jeśli chcesz "zblanszować" seler i sprawić, by wewnętrzne łodygi były blade i mniej wyraziste w smaku (i witaminach, niestety), po około 8 tygodniach spędzonych w ogrodzie możesz delikatnie związać pęczki razem, aby uchronić wewnętrzne łodygi przed światłem. Można także kopczykować ziemię wokół roślin w miarę ich wzrostu, aby uzyskać ten sam efekt. Osobiście wolę ciemnozielone, mocne w smaku selery i nie zawracam sobie głowy tym etapem.

Related Post Mit o barierze przeciw chwastom z tkaniny krajobrazowejSeler

w płodozmianie

Seler

można sadzić w glebie, na której przed chwilą rosły takie rośliny, jak kapustne, sałaty i zielenina liściasta, kalafior i kapusta. Po uprawie selera należy unikać sadzenia marchwi, kopru, pietruszki i pasternaku. Cebula lub pory, podobnie jak groch, fasola i czosnek, są odpowiednimi roślinami po selerze.

Szkodniki i problemy

Jeśli seler jest uprawiany w dobrej glebie organicznej i utrzymywany w stanie wilgotnym, powinien być względnie wolny od szkodników. Problemy mogą wynikać z nadmiernego podlewania, które powoduje gnicie końcówek łodyg, oraz z niedostatecznego podlewania, które powoduje, że łodygi stają się twarde, gorzkie lub puste w środku.

Jak zbierać i przechowywać

seler naciowy Łodygi selera naciowego

można ścinać pojedynczo od zewnętrznej strony rośliny w miarę jej wzrostu lub zbierać całą główkę

za jednym razem.

Jeśli utniesz łodygi około 1-2 cale nad poziomem gleby i będziesz podlewać kikut, może odrosnąć z niego więcej selera! Seler przechowuj w perforowanej plastikowej torbie w lodówce i zużyj jak najszybciej, aby uzyskać najlepszy smak i zawartość witamin. Kawałki selera można zamrozić lub wysuszyć, aby wykorzystać je później w zupach i gulaszach.

Jak zachować nas

iona selera naciowego Seler

naciowy jest rośliną dwuletnią, więc nasiona wysiewa dopiero w drugim roku uprawy. Aby zachować nasiona selera, należy przezimować kilka łodyg i pozwolić im wyrosnąć następnego lata, aż zakwitną. Po obumarciu kwiatów widać, że nasiona zaczynają się formować. Gdy kwiaty selera staną się brązowe, suche i zaczną opadać z rośliny, wrzuć je do woreczka, aby zebrać nasiona. Nasiona selera można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu przez okres do pięciu lat. Nasiona można wykorzystać do zasadzenia większej ilości selera lub jako przyprawę.

O Autorze:

Richard Leighton jest rolnikiem za dnia i entuzjastą pisania blogów nocą. Przez większość życia uprawia rośliny i warzywa, a pomaganie innym w tej dziedzinie sprawia mu prawdziwą przyjemność. Jego strona internetowa to GrowerExperts.com, gdzie pomaga ludziom w codziennych sprawach związanych z ogrodem.

Zobacz również