Blog

Jak przycinać maliny i jeżyny

Krzewy jagodowe, takie jak maliny i jeżyny, są powszechnie nazywane "krzaczkami". Znając kilka faktów na temat ich wzrostu, można łatwo przycinać maliny i jeżyny, dzięki czemu jagodowe krzewy będą owocować przez wiele lat.

Przywiąż krzewy malinowe do ogrodzenia, aby umożliwić łatwy dostęp do owoców w czasie zbiorów.

Prawidłowe przycinanie jest kluczem do uzyskania dobrych plonów jeżyn i malin. Bez przycinania jagodniki zapełnią się starymi pędami, co spowoduje spadek wigoru roślin i plonów. Prawidłowe przycinanie pozwala uzyskać dobre plony przez 10 do 30 lat.

Ponieważ większość krzewów braminowych ma kolce, warto używać sekatorów z długimi rękami i zwykłych sekatorów ręcznych. Lubię też używać rękawic do róż - takich z długimi rękawicami, które chronią ręce. Po przycięciu należy usunąć resztki z dala od roślin, na wysypisko lub spalić, ponieważ w takich pędach uwielbiają żyć owady.

Dwa rodzaje malin: Floricanes i Primocanes

Maliny

występują w dwóch rodzajach - te, które kwitną na pędach (pędach od ziemi) powstałych w ubiegłym roku (zwane "floricanes"), oraz te, które kwitną na pędach powstałych w bieżącym roku (zwane "primocanes"). Większość znanych nam malin, które owocują w połowie lata, to maliny "kwiatonośne". Warto o tym wiedzieć, ponieważ jeśli przycinasz maliny florystyczne w ich drugim sezonie, nie otrzymasz żadnych owoców. Natomiast po zaowocowaniu nie będą już owocować, dlatego można je przycinać na poziomie ziemi - albo po zbiorach jesienią, albo wczesną wiosną następnego roku. Starsze pędy można rozpoznać po tym, że są zwykle jasnobrązowe, kruche i bardziej zdrewniałe. Każdego lata należy wcześnie przerzedzić pędy, tak aby odstępy między nimi wynosiły 6 cali lub więcej.

Innym rodzajem malin są te, które owocują raz w lecie i ponownie w jesieni. Można je nazywać malinami "dwuplonowymi" lub "wiecznie żywymi", choć ta ostatnia nazwa jest myląca. Owoce jesienne powstają na pędach pierwotnych z bieżącego sezonu. Wiosną lubię przycinać wszystkie pędy do samej ziemi, poświęcając owoce letnie, aby cała energia rośliny poszła na wytworzenie większego plonu jesiennego

. Related Post How to Landscape with VinesKiedyprzycinać

jeżyny

W przypadku malin purpurowych i czarnych oraz jeżyn rosnących w pozycji pionowej, wczesnym latem należy przycinać pędy do tyłu. Dzięki temu pędy nie staną się zbyt wysokie, a w drugim roku pojawi się więcej gałęzi bocznych, a co za tym idzie - więcej owoców. Gdy pędy osiągną wysokość od 3 do 4 stóp, należy przyciąć górną część pędów na wysokość od 3 do 6 cali. W przypadku stosowania podpór w postaci kratownic można poczekać z przycinaniem do momentu, gdy pędy osiągną wysokość około 5 stóp.

Następnie późną następną zimą, oprócz usunięcia wszystkich złamanych lub krzyżujących się gałęzi, należy przyciąć lub skrócić pędy boczne (te, które odchodzą od głównych, wyprostowanych pędów) do około 6 cali długości (w przypadku jeżyn wyprostowanych do około 12 cali długości). Podobnie jak w przypadku malin z jednej uprawy, należy przyciąć wszystkie pędy, które owocowały w poprzednim roku.

W ciepłych regionach, gdzie można uprawiać jeżyny zwisające, takie jak odporne (do strefy 5) odmiany 'Chester' lub 'Triple Crown', w pierwszym roku należy pozostawić pędy zwisające na ziemi. W ten sposób można je łatwo zabezpieczyć na zimę słomą. Następnej wiosny pędy z drugiego roku należy przywiązać do kratki. Mierząc od podstawy rośliny w górę, należy przyciąć pędy boczne z dolnych dwóch do trzech stóp. Pozostałe pędy boczne, z których będą powstawać owoce, należy skrócić do 2-4 cali.

Oprócz corocznego przycinania starych pędów jeżyn, a także pędów uszkodzonych lub krzyżujących się, należy również przerzedzać pędy. Jeżyny mają tendencję do rozprzestrzeniania się tam, gdzie nie jest to pożądane, oraz do nadmiernego zagęszczania się. Zbyt duża liczba pędów powoduje ograniczenie przepływu powietrza, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób oraz powoduje mniejszą liczbę i mniejsze owoce.

Dlatego wczesnym latem należy wycinać nowe pędy, które są słabe lub cienkie. Wytnij wszystkie nowe, silne pędy, które znajdują się w odległości mniejszej niż 6 cali od siebie lub 12 cali od siebie w przypadku bardziej energicznych jeżyn.

Należy

także wycinać pędy wyrastające poza grządkę o szerokości dwóch stóp, jeśli nie znajdują się one w pasie trawiastym, który jest stale koszony.

Related Post How To Build A Compost Bin With Shipping Pallets (Video)

Więcej informacji na temat wyboru odmian jeżyn, innych aspektów ich hodowli, odmian uprawnych oraz mniej znanych gatunków, takich jak loganberry czy boysenberry, można znaleźć w Internecie pod adresem home fruit growing lub w książce Fruit Gardener's Bible Lewisa Hilla i Leonarda Perry

'ego.

Kup na Amazon:

The Fruit Gardener's Bible: Kompletny przewodnik po uprawie owoców i orzechów w ogrodzie przydomowym

Felco F-2 Classic sekator ręczny

Rękawica do róż West County Gauntlet

Artykuł ukazał się na stronie University of Vermont Extension.

Zobacz również