Blog

Przycinaj te pomidorowe frajery!

Przycinanie pomidorów w moim ogrodzie. Ta przyssawka została pozostawiona do rozwoju na zdecydowanie zbyt długo.

Co to są przyssawki pomidora?

"Przyssawki" na roślinach pomidora to przyrosty, które pojawiają się w osi liści pomiędzy liśćmi a główną łodygą. Niektórzy określają ten obszar jako "krocze" łodygi.

Przycinanie odrostów pomidora jest ważniejsze w przypadku odmian typu winorośli (indeterminates) i mniej istotne w przypadku odmian krzaczastych (determinates). W przypadku odmian zdeterminowanych wystarczy przycinać odrosty poniżej pierwszego grona owoców, ponieważ odrosty nie wpływają negatywnie na te rośliny.

Technicznie rzecz biorąc, odrosty pomidora to nowe pędy. Jeśli pozwolić im się rozwinąć, mogą nawet zakwitnąć i wydać owoce. Jednak przyssawki odciągają substancje odżywcze od głównej łodygi pomidora, osłabiając ją i pozbawiając rozwinięte już pędy boczne substancji odżywczych, których potrzebują rozwijające się pąki kwiatowe i owoce.

Przyssawki rosną w kolejności, od dołu do góry rośliny pomidora. Im wyżej na roślinie pojawia się przyssawka, tym jest słabsza, ze względu na mniejsze stężenie cukru. Przyssawki pomidora są szczególnie asertywne w upalne lato, gdy roślina produkuje dużo owoców, więc bądźcie sumienni i nie przestawajcie przycinać, ponieważ przyssawki wysysają składniki odżywcze z reszty rośliny. Przeczytaj: Jak przycinać rośliny pomidora

Kup na Amazon: Homegrown Tomatoes: The Step-By-Step Guide To Growing Delicious Organic Tomatoes In Your Garden


Jak

przycinać przyssawki pomidora

Podstawowa metoda usuwania przyssawek pomidora jest dość prosta - gdy tylko zauważysz, że jakaś się rozwija, po prostu ją uszczypnij - chwyć ją między kciuk i palec wskazujący, zegnij do przodu i do tyłu, a powinna się dość łatwo od

łamać.

Ale to tylko przy założeniu, że przyssawka nie urosła na więcej niż trzy cale. Jeśli jesteś niedbałym ogrodnikiem, a przyssawka ma ponad trzy cale i zaczyna przekształcać się w łodygę, nie da się jej bezpiecznie odłamać, ponieważ nieco stwardniała. Aby usunąć przyssawkę, użyj bardzo ostrego sekatora lub noża ogrodniczego (hej, to się zdarza każdemu z nas - zobacz moje zdjęcie powyżej). Jeśli spróbujesz ją uszczypnąć, gdy jest tej wielkości, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wyrwiesz główną łodygę i/lub stworzysz dużą ranę, która wprowadzi chorobę do rośliny (tak było, tak jest).

Related Post Jak uprawiać własne selery OrganicThere

jest również druga metoda przycinania ssawek pomidorów, zwany "przycinanie Missouri".

W tej metodzie usuwa się wszystkie odrosty, które pojawiają się poniżej pierwszego grona owoców. W przypadku wszystkich innych przyssawek należy pozwolić im rozwinąć dwa liście, a następnie uszczypnąć lub odciąć końcówkę. Zatrzymuje to wzrost odrostów, ale pozwala na pozostawienie liści, które zacieniają znajdujące się poniżej owoce pomidora i pomagają w fotosyntezie. Zacienianie owoców jest pomocne w unikaniu oparzeń słonecznych. Przycinanie Missouri.

W mojej książce "Homegrown Tomatoes" opisuję jak przycinać odrosty pomidorów i inne techniki przycinania, aby zwiększyć produkcję owoców: "...usuwaj wszelkie odrosty rosnące w kroku między główną łodygą a liśćmi, ale usuwaj tylko te odrosty, które znajdują się poniżej kwiatów, a nie powyżej. Nawet jeśli pozostawione same sobie odrosty w końcu zaowocują, są one tak naprawdę pędami bocznymi i przechwytują składniki odżywcze przeznaczone dla owoców znajdujących się powyżej. To przekierowanie składników odżywczych zmniejsza wielkość owocu na przyssawce i owocu powyżej. Przyssawki rozwijają się przez cały sezon, ale jeśli dobierzesz się do nich, gdy są jeszcze małe, mają około 1-3 cali, od razu się odłamią. Nie odpuszczaj w ich usuwaniu".

Zobacz również