Blog

Uprawa żywności ekologicznej metodą Ruth Stout

Autor gościnny Vlad Girboan

W metodzie ogrodniczej Ruth Stout stosuje się grubą warstwę siana lub słomy, aby stłumić chwasty w ogrodzie i odżywić glebę.

Sztuką w uprawie zdrowej żywności organicznej jest stworzenie superżyznej gleby bez dodawania nawozów chemicznych. W przypadku uprawy na małą skalę wystarczy dodawanie do gleby świeżego kompostu i pleśni z liści. Jeśli jednak zaczniesz zwiększać skalę uprawy, przewiezienie takiej ilości kompostu może szybko stać się trudnym zadaniem.

Na szczęście na przestrzeni lat niezliczone osoby poświęciły swoje życie ogrodnictwu i poszukiwaniu lepszych metod uprawy organicznej. Niektóre z ich odkryć były następnie testowane przez innych ogrodników, a najbardziej skuteczne metody stały się sławne.

Kim była Ruth Stout?

Ruth Stout była jedną z najbardziej zapalonych ogrodniczek, jakie kiedykolwiek żyły. Urodziła się w 1844 r. w Stanach Zjednoczonych i 51 lat swojego życia spędziła w ogrodzie. Dużo pisała o tym, czego nauczyła się przez te lata, a zwłaszcza o swoich technikach użyźniania gleby.

Podobnie jak wielu innych zainspirowanych ogrodników, Ruth Stout obserwowała naturę, aby zobaczyć, jak w naturalny sposób powstaje żyzna gleba, i starała się naśladować te metody w swoim ogrodzie. Choć z pewnością nie była wynalazczynią stosowanych przez siebie metod, jako pierwsza napisała o nich i udokumentowała swoje eksperymenty.

Metoda Ruth Stout

Metodę Ruth Stout nazywa się też metodą leniwego ogrodnictwa i nie bez powodu. Ruth badała środowisko naturalne wokół swojego ogrodu i próbowała znaleźć sposób na poprawę żyzności gleby w ogrodzie, pozwalając naturze wykonać całą pracę. Zrozumiała, że utrzymywanie stałej warstwy ściółki poprawia jakość gleby i chroni ją przed żywiołami.

W jej przypadku najlepszym materiałem ściółkującym było siano, którego miała pod dostatkiem i które było łatwo dostępne. Zaczęła przykrywać swój ogród grubą warstwą siana, naśladując naturalne warunki panujące na łąkach wokół jej gospodarstwa. Gruba warstwa siana w większości zadusiła chwasty w ogrodzie, oszczędzając Ruth całodziennego wyrywania chwastów. Gdy tylko pojawiały się nowe chwasty, po prostu przykrywała je większą ilością siana.

Related Post Jak fale upałów wpływają na rośliny ogrodowe Z

upływem miesięcy warstwa siana zaczęła się powoli zagęszczać i stawała się coraz grubsza. Później oceniła, że warstwa siana o grubości 50 cm (20 cali) jest idealna dla początkujących ogrodników. Choć wydaje się, że to dużo, siano w rzeczywistości będzie się zagęszczać i rozkładać, zwiększając żyzność gleby

.
Kup na Amazon:Księga ogrodu bez pracy Ruth Stout: Sekrety słynnej całorocznej metody ściółkowania

Inne korzyści wynikające z zastosowania metody Ruth Stout

Warstwa mulczu zapobiega parowaniu wody, dzięki czemu ogród wymaga mniej podlewania i utrzymuje bardziej stały poziom wilgotności. Dolne warstwy siana ulegają rozkładowi w naturalnym procesie kompostowania i zamieniają się w piękną, żyzną glebę. Zwiększa to również liczbę pożytecznych bakterii, grzybów i mikroorganizmów w glebie.

Górna warstwa siana chroni ogród przed słońcem, ulewnymi deszczami i erozją spowodowaną wiatrem. Promieniowanie słoneczne UV powoduje rozkład składników odżywczych w glebie ogrodowej, a ulewne deszcze i wiatr często przenoszą składniki odżywcze, zwłaszcza jeśli ogród nie jest położony na płaskiej powierzchni. Jednocześnie wierzchnie warstwy stanowią doskonałe siedlisko dla pożytecznych owadów, takich jak biedronki.

Wady techniki ogrodniczej Ruth Stout

Choć brzmi to cudownie, metoda Ruth Stout nie jest doskonała. Siano i słoma zawierają dużo węgla, a brakuje im azotu, więc trzeba je zrównoważyć czymś bogatym w azot. Choć Ruth stosowała w swoim ogrodzie mączkę z nasion bawełny, wygodniejsze może być dodanie świeżo skoszonej trawy (bez pestycydów).

Ponieważ nie wszystkie rośliny lubią ten sam rodzaj gleby, warto zastosować w ogrodzie różne techniki. W grubej warstwie siana dobrze będą się rozwijać ziemniaki, ale inne rośliny będą potrzebować innych warunków.

Ponadto, w zależności od tego, kiedy siano zostało skoszone, może zawierać wiele różnych nasion, które zostaną dodane do ogrodu. Jednym ze sposobów obejścia tego problemu jest użycie słomy zamiast siana. Stanowi ona lepszą izolację, szybciej się rozkłada i jest stosunkowo wolna od nasion.

Related Post Plan dla ogrodu, który pomoże przetrwać fale upałów

Metoda Ruth Stout a ogrodnictwo Back to Eden

W porównaniu z popularną metodą ogrodnictwa Back to Eden, metoda Ruth Stout wypada całkiem dobrze. Zarówno metoda Ruth, jak i metoda Back to Eden opierają się na naturalnym rozkładzie i ochronie warstwy mulczu.

Na warstwę mulczu należy wybrać materiał, który jest najłatwiej dostępny w danym regionie. Jeśli mieszkasz na terenach trawiastych, najlepszym rozwiązaniem będzie siano. Jeśli w Twojej okolicy na dużą skalę uprawia się zboża, wybierz bele słomy. Jeśli mieszkasz na terenach leśnych i masz mnóstwo dodatkowych zrębków drzewnych, użyj ich jako mulczu. Jeśli mieszkasz w mieście, mulcz w workach jest dostępny w lokalnym centrum ogrodniczym.

Jeśli Ruth czegoś nas nauczyła, to tego, że ogrodnictwo nie powinno być przykrym obowiązkiem. W uprawie ekologicznej żywności chodzi o to, by włożyć jak najmniej wysiłku i pozwolić naturze wykonać pracę za Ciebie.

O autorze: Vlad jest młodym ogrodnikiem i miłośnikiem psów z Europy Zachodniej. W 2018 roku kupił zagrodę i obecnie dokumentuje swoje życie w wiejskiej scenerii Rumunii. Z każdym dniem stara się, aby jego posiadłość stawała się coraz lepsza, a na swoim blogu Lost in Valhalla dzieli się osobistymi vlogami, poradami ogrodniczymi i wskazówkami dla właścicieli psów.

Zobacz również