Blog

Jak uprawiać i zbierać rumianek

Rumianek roślina może być najłatwiejsze zioło na ziemi do uprawy. Większość ziół jest dość prosta - zasadzić, ściąć, zawiesić. Rumianek, o delikatnym, jabłkowym zapachu, samosieje się rok po roku i jest również doskonałym żywicielem pożytecznych owadów.

W moim ogrodzie rumianek niemiecki rozsiewa się niezawodnie co roku.

Lata temu kupiłem garnek niemieckiego rumianku w (ze wszystkich miejsc) sklepie spożywczym, myśląc, że byłoby miło wysuszyć trochę, aby zrobić herbatę z zimą. Zdecydowanie impulsywny zakup, ale dobrze warte kilka dolarów. Zasadziłem rumianek w moim ogrodzie ziołowym, ale od tego czasu migrował w całym moim podniesionym łóżku ogrodowym. Teraz rumianek rośnie liberalnie w każdym z moich łóżek ogrodowych w takim czy innym stopniu, ale naprawdę osiadł wśród moich krzewów jagodowych, gdzie udało mi się go powstrzymać.

Odmiany rumianku i jego zastosowania

Rumianek

jest starożytnym ziołem i był używany przez wieki do celów kulinarnych i leczniczych - historycy znaleźli wzmianki o jego stosowaniu w starożytnych egipskich tekstach leczniczych. Rumianek był również używany w czasach starożytnych jako zioło do "rozrzucania" - ścinano go i rzucano na podłogi, ponieważ wydzielał słodki jabłkowy aromat, gdy się po nim stąpało.

Rumianek należy do rodziny astrowatych (Asteraceae/Compositae) i występują 2 popularne odmiany: Roman Chamomile i German Chamomile, z licznymi indywidualnymi kultywarami każdej odmiany. Według National Center for Biotechnology Information, rumianek był stosowany w leczeniu wielu ludzkich dolegliwości, w tym kataru siennego, stanów zapalnych, skurczów mięśni, zaburzeń miesiączkowania, bezsenności, wrzodów, ran, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, bólów reumatycznych, infekcji oczu i innych dolegliwości. Osobiście uważam, że herbata rumiankowa jest bardzo relaksująca i piję ją prawie co noc w zimie - dzięki niej śpię jak dziecko. Tej samej herbaty (niesłodzonej) używam również do płukania oczu, aby oczyścić podrażnione oczy. Z kwiatów rumianku często destyluje się olejek eteryczny, który jest stosowany w kosmetykach i perfumach oraz jako dodatek smakowy do napojów i słodyczy.

Jak uprawiać lawendęRoman

chamomile and German chamomile are quite different plants in their growth hab

its.

Rumianek rzymski jest byliną, która rośnie na wysokość 3-6″ i tworzy rozłożystą matę z liści. Czas kwitnienia dla kwiatów jest lato do jesieni. Niemiecki rumianek lubi pogodę po chłodnej stronie, jest rocznikiem, który dorasta do 36″ wysokości i kwitnie na początku lata. Żadna z odmian nie ma poważnych problemów z chorobami czy szkodnikami.

Rumianek jest czasami znany jako "lekarz roślin", ponieważ uważa się, że pomaga we wzroście i zdrowiu wielu innych roślin, zwłaszcza tych, które produkują olejki eteryczne. Uważa się, że zwiększa produkcję tych olejków, dzięki czemu niektóre zioła, takie jak mięta (spearmint, szałwia, oregano) i bazylia mają silniejszy zapach i smak.University of Florida Nassau County Extension

Rumianek przyciąga pożyteczne owady do Twojego ogrodu

Nie jest tajemnicą, że wiele odmian ow

adów

może wyrządzić szkody w Twoim ogrodzie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania tych szkodników jest uprawa roślin, które przyciągają pożyteczne owady - osy, muchy, chrząszcze i inne gatunki, które zjadają lub w inny sposób zabijają niepożądane insekty. Rumianek gości m.in. chrząszcze, pasożytnicze osy i muchy, które wspólnie zjadają ogromne ilości mszyc, pasikoników, wciornastków, omacnicy prosowianki i wielu innych szkodników.

Jak uprawiać rumianek

Rumianek

może być uprawiany z nasion lub małych roślin startowych. Rośnie w większości dobrze zdrenowanych glebach w pełnym słońcu lub półcieniu, ale najlepiej rośnie w pełnym słońcu i piaszczystych glebach. Ostatecznie, lubi glebę trochę po suchej stronie i widziałem jej wzrost powolny podczas bardzo mokrych okresów. W sezonie wegetacyjnym rozprzestrzenia się za pomocą pełzających łodyg, które zakorzeniają się w miarę wzrostu. Nowe rośliny powstają w następnym sezonie z nasion produkowanych przez głowy kwiatów.

Jak zbierać rumianek

Suszenie kwiatów rumianku w odciętej papierowej torebce. Oddziel łodygi od kwiatów i potrząśnij nią raz lub dwa razy każdego dnia, aby wymieszać zawartość.

Zbieraj rumianek, gdy płatki kwiatów są białe, a środki jasnożółte. Pora roku zależy od odmiany, którą uprawiasz, ale wczesny ranek lub późny wieczór to najlepsze pory na zbieranie kwiatów, ponieważ olejki w kwiatach są bardziej skoncentrowane, gdy pogoda jest chłodna. Dodatkowo, poczekaj dzień lub dwa po deszczu, aby zebrać plony, ponieważ rumianek utrzymuje wilgoć przez dość

długi czas. Related Post Jak zbudować najprostszy na świecie Cold FrameHarvesting

niemiecki lub rumianek rzymski jest nieco pracochłonne. Kwiaty rosną na szczycie raczej kruche łodygi i podczas zbiorów, nie można pomóc, ale dostać łodygi wraz z kwiatami. Można znaleźć grabki rumianku online, ale mają tendencję do być dość drogie i nie wydaje się, aby zaoszczędzić tyle czasu dla ogrodnika domu (produkcja pole jest zawsze inny problem). Osobiście uważam, że relaksujące jest wyrywanie pojedynczych kwiatów z każdej łodygi w piękny późnowiosenny poranek, wrzucanie ich do brązowej torby, a następnie "czyszczenie" kwiatów z łodygi.

Większość ziół są zazwyczaj myte po zbiorach, ale to uszkodzi kwiaty rumianku i może moczyć je do punktu, że będą one trudne lub niemożliwe do wysuszenia szybko. Jeśli owady zamieszkują kwiaty, niech twoje zbiory siedzieć na zewnątrz na popołudnie na werandzie lub w zacienionym miejscu - owady znajdą drogę z torby szybko, z mojego doświadczenia.

Wskazówka: Po zebraniu, pozwól łodygom kwiatów rumianku leżeć na grządce w ogrodzie, ponieważ stanowią one doskonałą lekką ściółkę i szybko się rozkładają, dostarczając doskonałej materii organicznej do gleby.

Jak suszyć i przechowywać rum

ianek

Ja pozwalam kwiatom rumianku schnąć w odciętej (skróconej) brązowej torbie na zakupy przez 1-2 tygodnie. Łatwo powiedzieć, kiedy kwiaty są wystarczająco wysuszone, ponieważ kruszą się na proszek i są suche w dotyku, gdy pociera się je między dłońmi. Suszony rumianek przechowuj w puszce po herbacie (nigdy nie można zachować zbyt wiele puszek po herbacie).

Zobacz również