Blog

Zapachy i rośliny jadalne: Nie przeocz kwiatów warzyw, ziół i jagód

Autor gościnny John Whitman

Znaczenie kwiatów wielu warzyw, ziół i jagód jest często niedoceniane. Stanowią one istotny element piękna ogrodu warzywnego. Wiele z nich jest jadalnych i można je wykorzystać do nadania koloru i smaku wielu potrawom, użyć jako kwiaty cięte lub dodać do potpourri, aby uzyskać wspaniały zapach. Kwiaty mają tę dodatkową zaletę, że przyciągają wiele pożytecznych owadów, które są niezbędne do prawidłowego zapylania wielu roślin w krajobrazie, a także do zwalczania szkodników.

Kwiaty fasoli szkarłatnej są nie tylko piękne, ale i jadalne.

Najpiękniejsze kwiaty

Prawdopodobnie najpiękniejszym pojedynczym kwiatem spośród wszystkich warzyw ogrodowych jest kwiat fasoli wielokwiatowej szkarłatnej (Phaseolus coccineus). Tworzy on stożkowate grono małych kwiatów o błyszczących, karmazynowych płatkach. Dodatkową zaletą jest to, że kwiat jest jadalny. Przy okazji jest to magnes na kolibry.

Ogromne słoneczniki Helianthus annuus "Mammoth" górują nad ogrodnikami, a dzieci są nimi zachwycone. Kwiaty przyciągają zapylacze. Nasiona są ulubionym przysmakiem ptaków i mogą być prażone jako bardzo pożywny przysmak.

Dla zabawy można spróbować wyhodować prawdziwe dynie z gatunku Lagenaria. W nocy białe kwiaty zapierają dech w piersiach.

Z dyni

butelkowej można wykonać wiele przedmiotów, a wśród nich ulubione budki dla ptaków

.

Kwiaty warzywne i owocowe zapewniają siedliska dla pszczół

.

Istnieje 20 000 gatunków pszczół, ale domowy ogrodnik szybko rozpoznaje trzmiele i pszczoły miodne. Te pierwsze zyskują na znaczeniu w miarę zmniejszania się populacji pszczół miodnych. Są to niestrudzeni robotnicy, często zapylający kwiaty w chłodne dni, gdy pszczół miodnych jest niewiele. Pszczoły można zwabić do ogrodu za pomocą takich roślin, jak ogórecznik lekarski (Borago officinalis), który można wyhodować z nasion i uzyskać dużą roślinę o zwisających gronach gwiazdkowatych, niebieskich lub białych kwiatów. Roślina ta ma przydomek "chleb pszczeli". Jeśli nie masz czasu, aby uprawiać ją w domu, kup roślinę w lokalnym sklepie specjalizującym się w uprawie ziół

. Related Post Co jest nie tak z wodą w moim stawie ogrodowym?

Ekologiczny ogrodnik będzie chciał wspierać eksplozję populacji pożytecznych owadów, unikając stosowania pestycydów. Kwiaty kolendry (małe, białe, delikatne) oraz drobne, żółtawe kwiaty kopru, kopru włoskiego i lubczyku przyciągają liczne pożyteczne owady, takie jak biedronki, bzygi (muchówki syrfidówki), pasożytnicze osy i szerszenie. Pomagają one kontrolować rozprzestrzenianie się szkodliwych owadów. Na przykład larwy bzygów żerują na mszycach.

Kwiaty kopru są pożywieniem dla wielu zapylaczy i przyciągają owady pożyteczne.

Wiele kwiatów ogrodowych jest jadalnych

Jeśli chodzi o jedzenie, jednym z ulubionych

owoców

kwiaty kabaczków

, zwłaszcza cukinii (Cucurbita pepo). Można je piec, panierować i smażyć w tempurze, rozdrabniać w sałatkach i zupach lub faszerować. Najczęściej przed ugotowaniem kwiaty nadziewa się serem. Nie należy jednak zapominać o dodawaniu kwiatów groszku szparagowego, bazylii, szczypiorku czosnkowego i nasturcji do masła, past do smarowania i octu, aby nadać im smak i kolor. Można je także dodawać do sałatek lub stosować jako dekoracje, aby cieszyły oko. Groszek szparagowy, który może być dla Ciebie nowością, tworzy miękkie, delikatne, karmazynowe kwiaty, po czym rozwija się w karbowany owoc. Świeże kwiaty truskawki i fiołka można skrystalizować z drobnym cukrem na słodki poczęstunek lub do dekoracji deserów, zwłaszcza ciast.

Podczas pracy w ogrodzie

rozkoszuj się zapachem kwiatów Zapach

wielu kwiatów jest niezapomniany. Choć zapach jest trudny do zdefiniowania, kto raz powąchał nasturcję lub lawendę, będzie chciał uprawiać je rok po roku. Duże, nieregularne nasiona nasturcji muszą być wysiewane co roku, natomiast lawenda, która jest odpowiednio zabezpieczona przed zimą, może przetrwać lata. Dojrzałe rośliny lawendy wytwarzają ograniczoną liczbę pędów kwiatowych o delikatnych niebieskich kwiatach. Zapach lawendy można rozkoszować się podczas pracy w ogrodzie lub ścinając gałązki i dodając je do potpourri, które ma działanie uspokajające i prawdopodobnie ułatwia zasypianie.

Jest to ograniczone wprowadzenie do wartości kwiatów, których jest znacznie więcej w książce Fresh from the Garden: An Organic Guide to Growing Vegetables, Berries, and Herbs in Cold Climates", wydanej przez University of Minnesota Press

. Related Post Zacznij wysiewać nasiona, zbuduj chłodnię, sprawdź drzewa owocowe: Marcowe porady ogrodniczeO

autorze

gościnnym:

Cała wiedza ogrodnicza Johna Whitmana pochodzi z praktycznego doświadczenia zdobytego jako profesjonalny hodowca i zapalony ogrodnik warzyw przydomowych od ponad pięćdziesięciu lat. Jego książka, Starting from Scratch: A Guide to Indoor Gardening, była głównym wyborem Organic Gardening Book Club. Jest autorem części poświęconej warzywom w książce Better Homes and Gardens New Garden Book oraz jedynym autorem Better Homes and Gardens New Houseplants Book. Whitman jest twórcą i współautorem trzech pozostałych tomów z serii o ogrodnictwie w zimnym klimacie: Growing Perennials in Cold Climates: Wydanie poprawione i uaktualnione, Growing Shrubs and Small Trees in Cold Climates: Wydanie poprawione i uaktualnione oraz Uprawa róż w zimnym klimacie: Wydanie poprawione i uaktualnione

Zobacz również