Blog

Czy mleko może ochronić Twój ogród przed mączniakiem?

Czy mleko może chronić przed mączniakiem rzekomym? Designed by Freepik

Uniwersytet w Connecticut przeprowadził interesujące badania nad tym, jak można wykorzystać mleko w sprayu do zapobiegania mączniakowi rzekomemu na kabaczkach i dyniach. Wyniki były bardzo zaskakujące.

Mleko i pompa rozpylająca

Po moim poście o tym, jak mączniak rzekomy zainfekował moje dynie, usłyszałem od wielu ogrodników z tym samym problemem w tym sezonie. Bez wątpienia warunki suszy spowodowały straszny stres na roślinach tego lata, a kiedy pojawił się deszcz i ciężkie, wilgotne powietrze, warunki stały się dojrzałe dla rozwoju grzybów. Jeden z czytelników skomentował, że używa mlecznego sprayu do tłumienia mączniaka, techniki, o której nie wiedziałem (jedną z wielkich rzeczy w pisaniu tego bloga jest to, że uczę się tak wiele od Was wszystkich!).

Więc zrobiłem trochę kopania i znalazłem pracę dyplomową opublikowaną w 2009 roku z Univerity of Connecticut Graduate School. Papier oceniono spraye leczenie tłumienia mączniak na Cucurbits (squash żołądź, delikatne squash i dynie specjalnie) w polach i szklarniach. Dynie i kabaczki na poletkach doświadczalnych poddano działaniu różnych oprysków, w tym chemicznych środków grzybobójczych, oraz utworzono poletka kontrolne, na których nie stosowano żadnych oprysków. Wszystkie opryski stosowano zgodnie z regularnym harmonogramem przed pojawieniem się objawów, a kontrole wizualne odbywały się co tydzień. Niektóre rośliny były traktowane kombinacjami herbat kompostowych, mleka, kwasu humusowego i wodorostów.

Zastosowano następujące opryski

:
  • Napowietrzona herbata kompostowa
  • Herbata kompostowa bez napowietrzania
  • Herbaty kompostowe z kwasem humusowym i płynnymi wodorostami
  • Rozcieńczone mleko pełne (40% mleka, 60% wody)
  • Chlorotalonil (szeroko stosowany w rolnictwie do zapobiegania mączniakowi rzekomemu)
  • Chlorotalonil z dodatkiem Mycolubutanilu
Herbata kompostowa

Wyjaśnienie UCONN dotyczące herbat kompostowych:

"Herbata kompostowa to płynny ekstrakt z kompostu wykonany przez namaczanie kompostu w wodzie przez różne okresy czasu... Uważa się, że herbaty kompostowe tłumią choroby poprzez promowanie rozmnażania się korzystnych mikrobów, które następnie działają jako biologiczna kontrola nad patogenami... Istnieją dwa główne rodzaje herbat kompostowych: Aktywnie napowietrzana herbata kompostowa (ACT) jest wytwarzana przez stałe wprowadzanie powietrza do mieszaniny wody i kompostu. Herbata kompostowa nienapowietrzana (NCT) jest wytwarzana przez proste umieszczenie kompostu w wodzie i pozostawienie go do naciągnięcia na określony czas. Dodanie powietrza do mieszaniny kompostu z wodą stwarza warunki tlenowe dla rozwoju mikroorganizmów, podczas gdy zastygające NCT stwarzają warunki głównie dla rozwoju mikroorganizmów beztlenowych."

Wyniki badań były zaskakujące. W testach polowych, herbata kompostowa bez napowietrzania stosowana w połączeniu z rozcieńczonym mlekiem w proszku była prawie tak samo skuteczna w zwalczaniu mączniaka jak chemiczny chlorotalonil. Natomiast same herbaty kompostowe nie miały praktycznie żadnego wpływu na tę chorobę. Na poletkach szklarniowych, leczenie mlekiem było tak samo skuteczne jak kontrola chemiczna.

Related Post Symptoms Of Tomato Blight, Powdery Mildew and Black SpotOficjalny

wniosek z pracy:

"Zarówno wyniki uzyskane w szklarni, jak i na polu wskazują, że mleko zapewnia kontrolę nad mączniakiem rzekomym w stopniu podobnym do kontroli zapewnianej przez fungicyd. Ekologiczni i konwencjonalni hodowcy mogą skorzystać z używania mleka zamiast fungicydów zazwyczaj rozpylanych w celu kontroli mączniaka rzekomego." Co rodzi pytanie, dlaczego hodowcy rolni nie używają mleka zamiast fungicydów? Jest to tańsze i bezpieczniejsze dla środowiska. Mączniak rzekomy zainfekował moje dynie niespodziewanie kilka lat temu. Teraz muszę na niego uważać w każdym sezonie.

Dlaczego mleko w sprayu powstrzymuje mączniaka, podczas gdy inne środki nie działają?

W artykule zasugerowano trzy powody, dla których mleko może tłumić mączniaka: "Może powstać prosta bariera fizyczna zmniejszająca skuteczność przyczepiania się grzyba do powierzchni liścia. pH mleka, które jest lekko zasadowe, może zmieniać pH powierzchni liścia i spowalniać rozwój tego żyjącego na powierzchni grzyba. Mleko zawiera również laktoferynę, która jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym."

Dużym zaskoczeniem było to, że herbaty kompostowe stosowane samodzielnie nie miały praktycznie żadnego wpływu na zapobieganie mączniakowi rzekomemu. Nie znaczy to, że herbaty kompostowe są bezużyteczne - zdecydowanie nie są - po prostu nie były skuteczne w tym przypadku. Wniosek jest oczywisty: jako środek zapobiegawczy - zanim na roślinach z rodziny squash pojawią się objawy mączniaka - należy spryskać je rozcieńczonym roztworem mleka.

Przeczytaj cały artykuł, Herbata kompostowa i mleko do tłumienia mączniaka rzekomego (Podosphaera xanthii) na dyniach

Zobacz również