Blog

Recenzja: Uprawa roślin wieloletnich - Przewodnik terenowy po uprawie odpornych ziół, owoców i warzyw

Tytuł: Growing Perennial Foods, A field guide to raising resilient herbs, fruits, and vegetablesAutor
: Acadia TuckerPublisher
: Stone Pier Press

Kup na Amazon: Growing Perennial Foods: Przewodnik terenowy po uprawie odpornych ziół, owoców i warzyw

Bycie rolnikiem nie jest łatwe. Ale jedną wspólną cechą rolników jest miłość do ziemi, uprawianej przez nich żywności i rutyny. Dla niektórych jest to niemal duchowe. W pierwszym rozdziale książki Growing Perennial Foods: A Field Guide to Raising Resilient Herbs", autorka Acadia Tucker zakłada swoje kufajki i opisuje swoją poranną rutynę, polegającą na sprawdzaniu pomidorów i papryki w szklarni, pól pełnych czosnku, malin i porzeczek, rzędów ziemniaków, jarmużu i buraków, a następnie udaje się do kompostownika. Jej gospodarstwo przypomina mi mój ogród, tylko że mój jest trochę mniejszy.

Tucker stosuje "rolnictwo regeneracyjne" - system zasad rolnictwa ekologicznego, które zwiększa bioróżnorodność, wzbogaca glebę, poprawia stan lokalnych zbiorników wodnych i wzmacnia ekosystem. Rolnictwo regeneracyjne ma również na celu wychwytywanie węgla w glebie i biomasie nadziemnej (zdrewniałe pnie i łodygi), aby przyczynić się do zmniejszenia ilości węgla w atmosferze.

Autorka opisuje, w jaki sposób minimalizuje uprawę roli, stosuje rośliny okrywowe pomiędzy uprawami roślin spożywczych oraz jak kompost i nagromadzona biomasa wzbogacają glebę. Z przyjemnością stwierdzam, że wszystkie te zasady można zastosować nawet w najmniejszym przydomowym ogródku ekologicznym.

Tucker szczerze mówi o swoich porażkach - jak na przykład o tym, że początkujący rolnik nie rozumie, że tylko dlatego, że jego borówki kwitły na glebie w Maine, niekoniecznie będą rosły w stanie Waszyngton bez większej pomocy (nauczyłem się tego również w Pensylwanii - borówki będą wydawać grona owoców tylko wtedy, gdy gleba jest bardzo kwaśna). A to zawsze zależy od gleby).

Książka "Uprawa roślin wieloletnich" jest skierowana do początkujących ogrodników i zawiera podstawowe informacje o tym, jak uprawiać najpopularniejsze wieloletnie warzywa, owoce i zioła, takie jak maliny, truskawki, fasola, rabarbar, brokuły, szałwia, słodkie ziemniaki, pomidory, papryka, czosnek, melisa i wiele innych. Tak, dobrze przeczytaliście - wiele z tych roślin uważa się za jednoroczne, ale jeśli wie się, jak je przezimować, można je uprawiać rok po roku, co definiuje je jako byliny.

Related Post Dlaczego ogrodnictwo ekologiczne ma problem z wizerunkiem?

Jako bonus Tucker podaje przepisy na potrawy z każdej byliny. Książka ta stanowi podstawę dla początkującego ogrodnika ekologicznego zainteresowanego regeneracyjnymi metodami uprawy żywności. I jej spożywaniem.

Growing Perennial Foods" jest uzupełnieniem książki "Growing Good Food: A Citizen's Guide to Backyard Carbon Farming, również autorstwa Acadii Tucker.

Zobacz również