Blog

Jak uprawiać brokuły: kiedy sadzić, gdzie sadzić i kiedy zbierać

Młoda roślina brokułów w moim ogrodzie. Liście można wykorzystać tak samo jak kolard i jarmuż.

Brokuły należą do rodziny roślin zwanych kapustnymi. Warzywa te najlepiej rosną w chłodnych porach roku, dlatego w ogrodzie można uprawiać dwie uprawy - wiosną i jesienią. Brokuły i inne warzywa kapustne zazwyczaj nie tolerują wysokich temperatur i wilgotności.

Najbardziej znana jest główka znajdująca się w środku rośliny brokuła. Liście brokułów można jednak spożywać i stosować podobnie jak jarmuż czy kapustę włoską.

Co to są warzywa kapustne?

Brokuły należą do rodziny roślin gorczycowatych, zwanych kapustowatymi (Brassicaceae). Rośliny kapustne są również znane jako warzywa krzyżowe lub rośliny cole. Do tej rodziny roślin zalicza się także rukolę, brukselkę, rzeżuchę, jarmuż, kapustę, kalafior, brukiew, rzepę, chrzan, rzodkiewkę, rukiew wodną i inne. Większość odmian kapustnych najlepiej rośnie w chłodnym klimacie. Dlatego są jednymi z pierwszych roślin, które sadzi się wiosną w ogrodzie warzywnym, a wielu ogrodników sadzi je ponownie późnym latem na jesienne zbiory. Kapustne nie lubią wahań temperatury ani wysokich temperatur - po kilku sezonach uprawy brokułów, kalafiorów i brukselki można zauważyć, że najlepiej radzą sobie, gdy wiosny i lata są chłodniejsze niż przeciętnie.

Mama miała rację - jedz warzywa

Warzywa

kapustne są fantastycznym wyborem żywieniowym, ponieważ zawierają mnóstwo związków fitochemicznych. Według badań National Institutes of Health warzywa kapustne "zapobiegają stresowi oksydacyjnemu, indukują enzymy detoksykacyjne, stymulują układ odpornościowy, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory, hamują transformację złośliwą i mutacje rakotwórcze, a także zmniejszają proliferację komórek rakowych". To całkiem sporo korzyści żywieniowych. Jeśli warzywa z tej rodziny nie pojawiają się regularnie w Twojej diecie, tracisz wiele korzyści dla zdrowia.

Warzywa kapustne są pełne witamin C i E, karotenoidów i enzymów przeciwutleniających, takich jak katalaza, a także zawierają polifenole i związki siarkowo-organiczne o działaniu antymutagennym (ograniczającym mutacje w komórkach). Uważa się również, że hamują one metylację DNA i rozwój nowotworów.

Rodzaje brokułów

Istnieją cztery rodzaje brokułów: główkowe (najczęściej spotykane), rzymskie, kiełkujące i raab.

Brokuły

typu "Heading" Brokuły

typu "Heading" tworzą dużą, centralną główkę (jest to typ najczęściej spotykany na półkach sklepowych). Dojrzałe główki mają średnicę od 3 do 8 cali, w zależności od odmiany. Po ścięciu główki centralnej w brokułach sadzonych wiosną na roślinie rozwijają się mniejsze główki, które również nadają się do spożycia.

Brokuł Romanesco

Brokuł Romanesco wytwarza dramatyczne, spiralne główki.

Related Post Zapachy i rośliny jadalne: Kwiaty warzyw, ziół i owoców jagodowychBrokuł

kiełkujący

Brokuł kiełkujący,

znany jako brokuł włoski, tworzy wiele płatków lub małych główek, ale ten typ nie wytwarza jednol

itej główki. Brokuł

raab

Brokuł

raab, znany też jako brokuł rzepowy, nie jest właściwie brokułem - to rodzaj rzepy.

Przygotowanie gleby ogrodowej

pod brokuły Brokuły

wymagają żyznej gleby o pH pomiędzy 6,0 a 7,0 Podobnie jak w przypadku innych roślin kapustnych, wzrost brokułów zależy głównie od potasu i fosforu. Większość gleb w Ameryce Północnej zawiera te pierwiastki w wystarczających ilościach, dlatego nawozy należy dodawać tylko wtedy, gdy badanie gleby wykaże zapotrzebowanie na potas lub fosfor. Jednak przed sadzeniem zaleca się dodanie kompostu lub przekompostowanego obornika do gleby ogrodowej, aby zwiększyć jej żyzność, zbudować materię organiczną i poprawić drenaż. Jeśli uprawiasz brokuły na glebie piaszczystej, nawadnianie będzie ważne dla optymalnego wzrostu roślin oraz rozwoju główek i pędów bocznych.

Nie należy sadzić brokułów na tej samej grządce przez dwa lata z rzędu ani na tej samej, na której w poprzednim roku posadzono warzywa kapustne. Brokuły i wszystkie rośliny kapustne są narażone na te same niedobory składników odżywczych, choroby i szkodniki, dlatego należy stosować płodozmian, aby uniknąć pchełek, importowanego robaka kapustnika, pryszczarka kapustnika, pryszczarka kapustnika, pryszczarka kapustnika, czarnej nóżki, czernidłaka, czarnej zgnilizny i Alternaria leaf spot.

Nasiona brokułów można wysiewać w pomieszczeniach do wiosennego sadzenia lub kupić sadzonki w lokalnym centrum ogrodniczym.

Kiedy sadz

ić brokuły

Czas i temperatura mają decydujące znaczenie dla powodzenia uprawy brokułów, dlatego podczas sadzenia i uprawy należy zwracać uwagę na pogodę. Zasadą obowiązującą przy jesiennych zbiorach jest to, że lepiej posadzić brokuły zbyt wcześnie niż zbyt późno. Brokuły faktycznie stają się słodsze, gdy są wystawione na działanie niskich temperatur i lekkich mrozów, ale jeśli posadzisz je zbyt późno, a jesień przyjdzie wcześnie, może się okazać, że w ogóle nie będzie główek. Wiosną zbyt wczesne posadzenie sadzonek może spowodować "zapchanie główek" - główki stają się bardzo małe, gdy są narażone na serię kolejnych nocy poniżej 50 stopni F. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy zawsze wybierać odmianę odpowiednią dla danego klimatu.

Idealna temperatura powietrza do uprawy brokułów wynosi od 65 do 80 stopni F. Sadzonki brokułów należy sadzić wiosną, gdy minie groźba przymrozków, a temperatura gleby osiągnie 50 stopni F. Brokuły i warzywa kapustne generalnie nie lubią wysokich temperatur ani dużych wahań temperatury. Gdy rośliny są młode, bardzo ciepłe lub gorące okresy, którym towarzyszy niedostateczna wilgotność, mogą powodować zniekształcenia główek, ich bladość lub nierówności. W przypadku bardzo gorącej wiosny główki mogą się nie formować lub być bardzo małe i gorzkie.

Related Post Kiedy jest najlepszy czas na przycinanie drzew i krzewów?
Kup na Amazon: Vee Gee Scientific Dial Soil Thermometer -40 to 160-Degree F

Nasiona brokułów można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych przez zimę, a sadzonki można wysadzać na 4-6 tygodni przed ostatnimi mrozami. Nasiona można wysiać ponownie pod koniec lipca na jesienne zbiory. Nasiona brokułów kiełkujących i rabarbaru można wysiewać wiosną w ogrodzie. Jednak generalnie nie zaleca się wysiewania z nasion brokułów typu główkowego w ogrodzie wiosną, ponieważ nie będzie wystarczająco dużo czasu na rozwinięcie się główek przed nadejściem letnich upałów, a wiosenna gleba jest zazwyczaj zbyt zimna, aby nasiona brokułów mogły wykiełkować.

Należy wybrać miejsce w pełni nasłonecznione. Sadzonki lub nasiona brokułów należy sadzić w odległości około 10 cali od siebie, ponieważ dojrzałe rośliny potrzebują dużo miejsca do prawidłowego rozwoju główek. Jeśli zostaną posadzone zbyt blisko siebie, główki będą bardzo małe.

Nawożenie brokułów

Należy używać wolno uwalniającego się nawozu organicznego o niskiej zawartości azotu - podawanie młodym roślinom zbyt dużej ilości azotu może spowodować puste łodygi. Nawóz należy delikatnie rozprowadzić pod glebą, aby uniknąć strat azotu na rzecz powietrza, uważając, aby nie naruszyć płytko położonych korzeni. Po posadzeniu rozsady należy dodać 2″ kompostu wokół sadzonek, aby zapewnić materiał organiczny i składniki odżywcze. Po upływie miesiąca od posadzenia rozsady należy nawozić rośliny dodatkową warstwą kompostu o grubości 2 cali.

Podlewanie brokułów

Brokuły potrzebują dużo wody do rozwoju roślin i główek, dlatego w przypadku braku opadów należy zapewnić im od 1 do 1,5 cala wody tygodniowo. Jeśli zostaną pozbawione wody, główki mogą nie uformować się prawidłowo i będą miały gorzki smak (na pewno są nadal jadalne, ale nie będą miały idealnej słodyczy).

Kiedy zbierać brokuły

W zależności od odmiany, brokuły uprawiane z nasion będą gotowe do zbiorów po 100-150 dniach, a z sadzonek - po 55-80 dniach. Czas na zbiory brokułów to okres, gdy środkowa korona jest pełna maleńkich, zielonych, ciasno upakowanych pąków. Jeśli małe pąki główki zaczynają pęcznieć lub żółknąć, należy je zebrać od razu, niezależnie od wielkości, ponieważ będą kwitły i zaczną mącznieć, jeśli pozostaną w ziemi dłużej.

Zbierz główkę brokuła z łodygi, a resztę rośliny pozostaw w ziemi. Powstaną nowe pędy boczne przypominające małe główki brokułów, które można zebrać, gdy będą gotowe.

Zobacz również