Blog

Jak uprawiać kapustę w ogrodzie

Kapusta chińska

Kapusta ma długą historię jako roślina spożywcza. Uważa się, że Celtowie z Europy Środkowej i Zachodniej wprowadzili ją jako roślinę jadalną w basenie Morza Śródziemnego już w 600 r. p.n.e. (byli słynnymi najeźdźcami), a później w całej Europie, Anglii, Irlandii, Walii i Szkocji. Według Texas A&M Agrilife Extension "wiedza Celtów na ten temat była tak stara, że wpłynęła na łacińską nazwę Brassica (od celtyckiego słowa bresic, oznaczającego "kapustę")".

W porządku, to nie jest kurs historii, ale pomyślałem, że to było interesujące....

Kapusta jest popularnym warzywem do fermentacji i długoterminowego przechowywania w takich potrawach jak kiszona kapusta, curtido, kwaśna kapusta, suan cai i Tianjin. Oprócz kiszenia i fermentacji, kapustę można gotować na parze, dusić, parzyć, dusić, dodawać do zup i gulaszy lub jeść na surowo.

Jest

jednym z najbardziej wszechstronnych warzyw i doskonałym źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin C i K.

Kapusta należy do roślin okopowych (rodzaj roślin, które dobrze rosną w chłodne dni) i jest dość łatwa

w uprawie.

Wśród wielu odmian można znaleźć wiele kształtów, kolorów i faktur liści. Kolory liści wahają się od dobrze znanego zielonego do fioletowego i białego. Kształt liści może być spłaszczony, okrągły lub spiczasty. Rodzaje liści dzieli się zasadniczo na kapustę o liściach karbowanych, kapustę o luźnych główkach i kapustę o liściach gładkich.

Kiedy sadzić kap

ustę Wskazówka dotycząca sadzenia: Kapusta jest bardzo podatna na choroby, takie jak czarna zgnilizna, mączniak rzekomy i alternarioza, oraz na szkodniki, takie jak mszyce, larwy kapusty, czerwce kapuściane, motyle diamentowe i mszyce kapuściane. Należy stosować płodozmian i uprawiać ją tylko tam, gdzie w ciągu ostatnich czterech lat nie uprawiano kapusty, brokułów, kalafiorów, rzepy, brukwi lub brukselki.

Kapusta nie znosi letnich upałów powyżej 80 stopni F i najlepiej rośnie przy chłodnej pogodzie wczesną wiosną i jesienią. Jeśli sadzisz kapustę wiosną, zacznij wysiewać nasiona w pomieszczeniach na 4-6 tygodni przed ostatnimi przymrozkami i przesadź sadzonki kapusty na zewnątrz w ogrodzie po tym, jak minie groźba przymrozków. Kapusta cieszy się opinią rośliny odpornej na mróz, co jest prawdą w przypadku dojrzałych roślin. Sadzonki kapusty są jednak tak samo podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem jak inne delikatne rośliny jednoroczne. Można je wysadzać na 4 tygodnie przed ostatnimi przymrozkami, ale jeśli spodziewane są bardzo niskie temperatury poniżej 25 stopni F lub przymrozki, należy przykryć sadzonki dzbankami na mleko lub osłonami rzędowymi. Przy przesadzaniu należy pamiętać, aby najpierw zahartować sadzonki - trzymać je w miejscu chronionym i z dala od bezpośredniego światła słonecznego na werandzie lub patio przez co najmniej 3 dni przed sadzeniem. To daje im szansę na dostosowanie się do bryz i wahań temperatury noc/dzień, aby uniknąć szoku po przesadzeniu. Sprawdź datę pierwszego i ostatniego mrozu tutaj.

Related Post Recenzja: Pennsylvania Gardener's Guide by Liz BallPlant

cabbage where it will receive plenty of direct sunlight - at least 6 hours per day. Sadzonki powinny być sadzone w odległości 15-18″ od siebie, a łodygi tak głęboko, jak w pojemniku. Nawozić 6″ od każdej sadzonki organicznym nawozem o wysokiej zawartości azotu w czasie sadzenia (oznacza to, że pierwsza liczba na etykiecie nawozu jest największą liczbą z trzech). Sześć tygodni po posadzeniu, nawozić ponownie tym samym nawozem, ale nie nawozić po tym punkcie.

Nasiona kapusty z pewnością wykiełkują w zimnej glebie wczesną wiosną - nie należy jednak wysiewać kapusty po ustąpieniu groźby przymrozków, gdyż spóźnią się one na start, a letnie upały mogą uszkodzić roślinę, spowolnić jej wzrost lub sprawić, że roślina zacznie puszczać nasiona.

Jednak mróz nie uszkodzi dojrzewającej rośliny kapusty, dlatego jest ona idealna do jesiennego ogrodu warzywnego. Aby uzyskać jesienne zbiory, nasiona kapusty należy wysiać bezpośrednio w ogrodzie na 8 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Nasiona należy wysiewać na głębokość 1/4″ i rozstawiać po 3 nasiona co 15-18″. Siewki kapusty należy przerzedzić po wypuszczeniu drugiego zestawu liści lub później, pozostawiając jedną roślinę co 18″. Kapusta skorzysta z 2″ organicznej ściółki wokół roślin, aby stłumić chwasty.

W zależności od odmiany, kapusta trwa 60-100 dni, aby dojrzeć, więc przeczytaj informacje na opakowaniu nasion i czas sadzenia odpowiednio. Pozwól sobie na dodatkowe dni jesienią.

Wskazówka dotycząca sadzenia: Kapusta najlepiej rośnie w pobliżu ziół, takich jak koper i rozmaryn. Zioła te są siedliskiem pożytecznych owadów, które żerują na owadach uszkadzających kapustę. Sadzenie sadzonki kapusty.

Przygotowanie

gleby do uprawy kapusty Kapusta

preferuje glebę żyzną, dobrze drenującą i bogatą w substancje organiczne, dlatego przed sadzeniem należy dodać do gleby znaczną ilość kompostu. Neutralne pH gleby wynosi 7, ale kapusta najlepiej radzi sobie w glebie o pH 6,5-6,8

. Related Post Co to jest ogrodnictwo na kwadratową stopę?

Kapusta potrzebuje dużo wody

Korzenie kapusty są bardzo płytkie i szybko wysychają, co powoduje stres dla rośliny i zmniejszenie wielkości główki. Celem podlewania kapusty jest utrzymanie równomiernej wilgotności gleby, aby zapewnić stały dopływ wody. W przypadku braku opadów należy dodać 1-2″ wody tygodniowo. Konsekwentne podlewanie jest kluczowe, ponieważ nierównomierna wilgotność może powodować pękanie dojrzałych główek. Ściółka organiczna o grubości 2 cali wokół roślin może pomóc w utrzymaniu wilgotności gleby.

Kiedy zbierać kapustę

Zbieraj kapustę, gdy główki osiągną pełny rozmiar i są jędrne. Aby ją zebrać, wystarczy odciąć główkę od łodygi przy linii gleby. Dla ochrony należy zachować nienaruszone liście okrywające.

Główki kapusty należy zbierać, gdy osiągną wielkość użytkową, są jędrne i zwarte. Odciąć główkę od łodygi, pozostawiając 2-3 liście okrywające dla ochrony. Jeśli kapusta pozostanie w ogrodzie zbyt długo po dojrzeniu, może dojść do rozszczepienia główek. Można to spowolnić i zatrzymać kapustę w ogrodzie nieco dłużej, przekręcając główki lub krojąc korzenie.

Wskazówka dotycząca zbiorów kapusty: W przypadku niektórych odmian, jeśli zbierzemy główkę i pozostawimy część zewnętrznych liści i łodygi, mogą wyrosnąć mniejsze główki do drugiego zbioru.

Przechowywanie

kapusty

Przechowywanie kapusty na zimno jest nieco skomplikowane, ponieważ wymaga ona temperatury 32-40 stopni i wilgotności 95%. To idealnie opisuje piwnicę. Ponieważ 99% z nas nie ma dostępu do tej starożytnej wygody, jesteśmy skazani na nowoczesną lodówkę. Jednak lodówki mają bardzo niską wilgotność i średnią temperaturę około 40-42 stopni. Dlatego możesz przechowywać kapustę świeżą przez około 30 dni w lodówce, zamrozić ją do wykorzystania w zupach i gulaszach później, zapuszkować lub sfermentować. Aby uzyskać najlepszy smak, należy spożywać ją wkrótce po zebraniu. Unikaj przechowywania kapusty z jabłkami, gruszkami lub innymi owocami wytwarzającymi etylen, ponieważ wytworzy się gorzki smak.

Źródła: University of Minnesota Extension, Michigan State University Extension, Urban Farmer, Utah State University Extension,

Zobacz również