Blog

Companion Planting odstrasza owady, myszy, króliki i krety

Bazylia i pomidory. Marchew i cebula. Paproć komara i ryż. Kabaczek, kukurydza i fasola. Nagietki i pomidory. Wszystko to są przykłady sadzenia towarzyszącego, znanego również jako polikultura, stowarzyszenia roślin lub intercropping.

Bazylia dobrze rośnie obok pomidorów i odstrasza wiele owadów szkodników.

Słyszy się wiele o sadzeniu towarzyszącym, gdy zaczyna się czytać o organicznym ogrodnictwie. Ale czy jest w tym jakaś prawda? Odpowiedź brzmi: tak, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć.

Mądrość ludowa głosi, że sadzenie towarzyszące poprawia smak niektórych roślin. Ponieważ na smak rośliny wpływają dosłownie setki czynników, w tym gleba, pogoda, odmiana i pora dnia, w której jest zbierana, nie będziemy się tym zajmować. Ale towarzyszący sadzenia udowodnił swoją wartość raz po raz w cieniu i wspieranie roślin, poprawa gleby, przyciąganie pożytecznych owadów, poprawa zapylania, ustalania azotu w glebie, i odstraszanie szkodników owadów i niektórych ssaków.

Zróżnicowane nasadzenia przyciągają i zatrzymują pożyteczne owady, w tym drapieżniki i parazytoidy, tak ważne dla strategii IPM (Integrated Pest Management) i PHC (Plant Health Care). Ponadto, obecność kilku gatunków na danym obszarze zakłóca zdolność wielu roślinożernych owadów do odkrywania odpowiednich roślin żywicielskich do żerowania lub składania jaj, najwyraźniej poprzez zarówno wzrokowe jak i węchowe pomyłki.
Teoria sugeruje, że czas stracony na rośliny nie będące żywicielami zmniejsza wydajność reprodukcyjną owadów wyspecjalizowanych, ponieważ zużywają one zasoby metaboliczne na przerwane procesy selekcji żywicieli.Linda Chalker-Scott, Uniwersytet Waszyngtoński

Sadzenie roślin jednorocznych, takich jak nagietki, cynnie, słoneczniki, słodkie aloesy, ogóreczniki i kosmosy na grządkach warzywnych przyciąga zapylacze przez cały sezon, co zwiększa plony owoców i warzyw. Dodatkowo, wiele roślin kwitnących jest znanych z tego, że odstraszają niektóre szkodniki: Mrówki nie zbliżają się do miętówek, pchły nie znoszą nagietków, a muchy i komary są odstraszane przez bazylię.

Koper, Guziki kawalerskie i dzikie kwiaty posadzone w pobliżu moich podniesionych łóżek ogrodowych odstraszają niepożądane owady i przyciągają zapylacze.

Można również użyć nasadzeń towarzyszących, aby przyciągnąć ptaki, które zjadają niepożądane owady. Na przykład słoneczniki posadzone na grządkach warzywnych lub w ich pobliżu służą jako doskonała grzęda dla małych ptaków.

Z tego miejsca mogą one obserwować owady w ogrodzie, które stają się ich szybkim posiłkiem.

Related Post Building Raised Garden Beds the Hugelkultur Way
Kup na Amazon :
Carrots Love Tomatoes: Secrets of Companion Planting for Successful Gardening

Powody

dla

Companion Planting

  • Cień:
  • Duże rośliny zapewniają cień mniejszym roślinom. Na przykład kabaczek przysłania korzenie kukurydzy, a pomidory, papryka i kukurydza przysłaniają zieleninę liściastą.
  • Naturalna podpora:
  • Wysokie rośliny stanowią konstrukcję, po której mogą się wspinać rośliny pnące - fasola tyczkowa i kukurydza są tego doskonałym przykładem. Grube łodygi słoneczników mogą również stanowić podporę dla ogórków lub groszku.
  • Zwalczanie chwastów:
  • Sadzenie roślin o gęstych liściach, takich jak kabaczek, tłumi chwasty wokół roślin stojących, takich jak kukurydza. Koniczyna tłumi chwasty w każdym miejscu.
  • Zwalczanie owadów i szkodników:
  • Wiele roślin może być wykorzystywanych do odstraszania owadów i szkodników ssaków, takich jak króliki.
  • Przyciągają pożyteczne owady:
Marchew, koper, pietruszka i pasternak przyciągają modliszki, biedronki i pająki - owady pożyteczne, które utrzymują owady szkodniki pod kontrolą. Dobroczynne owady pomagają również zwiększyć zapylenie owoców i warzyw. Pszczoła zwabiona do kwiatów bazylii pomaga zapylić cały ogród.

Ostatecznie, będziesz musiał eksperymentować w swoim ogrodzie, aby znaleźć najlepsze rośliny towarzyszące, ponieważ wiele będzie zależało od warzyw i owoców, które uprawiasz, ilości miejsca w ogrodzie, które posiadasz i szkodników, które wydają się powracać każdego roku.

Najlepiej jest korzystać z poniższej tabeli jako środka zapobiegawczego. Na przykład, w każdym sezonie, od samego początku, na grządkach z kapustą należy sadzić rośliny towarzyszące, takie jak koper, nagietek i cebula, aby utrzymać szkodniki na dystans, takie jak mole kapuściane, pętlaki kapuściane i motyle kapusty. Posadź zieleninę w pobliżu wysokich roślin i wykorzystaj ich cień. Posadź fasolę u podstawy kukurydzy - fasola wiąże azot, którego potrzebuje kukurydza, a kukurydza stanowi solidną konstrukcję, po której fasola może się wspinać. Uprawa roślin towarzyszących przynosi wiele korzyści.

Rośliny towarzyszące, które odstraszają szkodniki owadzie i ssaki

Źródło: University of Rhode Island (https://web.uri.edu/mastergardener/files/J4-Companion-Planting-Pests-and-Plants-That-Repel-Them.pdf) i inne. Uwaga: Tansy jest uważana za inwazyjną w niektórych rejonach. odstraszające,,, Mięta lekarska
Rośliny
owady lub ssaki
MrówkiKatnipa, Chryzantemy, Mięta, Bylica, Szałwia, Mięta lekarska, Tansy
PiołunMszyceKatnipa
Szczypiorek, Koniczyna, Kolendra, Koperek, Eukaliptus, Koper włoski, Czosnek, Larkspur, Nagietek, Gorczyca, Nasturcja, Mięta pieprzowa, Petunie
Żuki szparagoweBazylia
Koper,,,,
,
Nagietek, Nasturcja, Pietruszka, Rumianek, Mięta lekarska, Tansy, Pomidor
Motyle kapusty
Geranium, Hyzop, Południowiec, Tansy
Pętelnik kapusty Pasternak
Koper, Eukaliptus
Czosnek
Hyzop, Bylica, Nasturcja, Cebula, Pennyroyal, Mięta pieprzowa, Rozmaryn, Szałwia, Szałwia lekarska, Południowiec, Mięta lekarska, Tymianek

,


Czubajka
,,, mięta pieprzowa, Szałwia
, nagietek, bylica, rzodkiewka, szałwia, krzew szałwiowy, tantum, tymianek
mól kapuściany Szałwia
lawenda, cebula
, szczypiorek, por, sałata, bylica, Nasturcja, cebula, rozmaryn, szałwia, szałwia hiszpańska, bratek, tytoń

, tymianek, piołun


Motyle
kapuściane
Czosnek
Bylica, Szałwia,,Mól,Mól,lekarska, Tansy Mól, Kukurydza, Nagietek, Nasturcja,
,
Lawenda,
PiołunKatnipa
Kolendra, Eukaliptus, Nagietek, Nasturcja, Cebula, Tansy
kukurydzianyKosmos
Geranium, Nagietek, Tymianek
ogórkowyKatnipa
Kukurydza, Nagietek, Nasturcja, Rzodkiewka, Rue, Mięta
pchełkowyKatnipa
Rzodkiewka, Ruta, Mięta
lekarska
,Mól
Tansy
pchełkowyKatnipa
lia,Robaczek,, Ogórecznik,rząszcz FasolowyCzosnek,, Cząber,,,, rozmaryn,
,
Nagietek, Bylica, Nasturcja, Mięta pieprzowa, Rzodkiewka, Szałwia, Mięta lekarska, Mięta południowa, Tansy, Tytoń, Piołun
Muchy Bazy
Tansy
jabłkowy
Importowany Mól kapuścianyKoper
Czosnek, Geranium, Hyzop, Mięta pieprzowa, Nasturcja, Cebula, Pennyroyal, Szałwia, Południowe drzewo, Tansy, Tymianek
Japoński ChrząszczeKatnipa,
Szczypiorek, Chryzantema, Cztery Zegary, Czosnek, Nasturcja, Nagietek Bezzapachowy, Tansy, Biała Geranium, Cztery Zegary
Konik polnyGeranium
Petunia
Meksykański Ch
Nagietek, Nasturcja, Rozmaryn
Myszoskoczek
MoleKastorowiec
Narcyz
KomarBazylia
Herbata Gorączkowa, Lantana
Lawenda, melisa, trawa cytrynowa, tymianek cytrynowy, bazylia limonkowa
NicienieKalendula
chryzantemy, nagietek francuski, dalie, chryzantemy
BrzoskwiniaCzosnekNajwięcej szkodnikówOregano

,


lawenda
,, ślimakwłoski, czosnek,
KrólikCzosnek
nagietek, cebulaSzkrzypek
i ślimakKoper
rozmaryn
PrzędziorekKoriandra
,
Koperek

Pluskwiak -


kocimiętka
Pędziwiatrrzodkiewka,- bazylia, ogórecznik, nagietek,- bazylia, nagietek,,-
, koperek, nagietek, Nasturcja, mięta pieprzowa, petunia, rzodkiewka, mięta pieprzowa, tansycjum
-
pomidor
koperek, petunie, tymianek
Mączlik
bylica, Nasturcja, mięta pieprzowa, szałwia, tymianek
piołun
koniczyna
Related Post Pszczelarstwo 101: Jak założyć miejski ul

Zobacz również