Blog

Jak uprawiać truskawki w ogrodzie

Truskawki są jednym z moich ulubionych owoców uprawianych w ogrodzie i jestem pewien, że te słodkie, pyszne jagody są ulubionymi owocami każdego, kto je uprawia. Można je jeść na surowo, mrozić lub konserwować, robić z nich galaretki i dżemy - są po prostu wspaniałe. W zależności od tego, jakie odmiany truskawek posadzisz, możesz cieszyć się owocami niemal przez cały sezon.

Według danych Tufts University truskawki są bogate w witaminy, błonnik, duże ilości przeciwutleniaczy zwanych polifenolami oraz antocyjany, które zmniejszają stan zapalny. Znajdują się w pierwszej dwudziestce owoców pod względem zawartości przeciwutleniaczy i są dobrym źródłem manganu, folianów i potasu. Jedna porcja około 8 truskawek dostarcza więcej witaminy C niż jedna pomarańcza. To naprawdę potężne pożywienie.

Rodzaje truskawek - które z nich należy sadzić?

Istnieją trzy rodzaje truskawek, a każdy z nich wytwarza jagody różnej wielkości w różnych porach sezonu: truskawki czerwcowe (nazywane też wiosennymi), truskawki stale kwitnące i truskawki jednodniowe.

Truskawki

czerwcowe Truskawki czerwcowe wytwarzają

duże jagody przez okres 2-3 tygodni każdego sezonu, zwykle w połowie czerwca i na początku lipca, w zależności od lokalizacji. Spośród tych trzech rodzajów, rośliny czerwcowe dają największe plony w sezonie, ale w krótkim okresie czasu, co sprawia, że są najlepszym wyborem do produkcji dżemów i galaretek. Jedna roślina czerwcowa wytwarza znaczną liczbę rozłogów i do 120 nowych roślin potomnych w każdym sezonie, jeśli nie jest pielęgnowana.

Dla utrudnienia, odmiany czerwcowe dzieli się także na wczesnosezonowe, średnio-sezonowe i późnosezonowe. Każdy z typów czerwcowych truskawek owocuje przez 10 do 14 dni w tempie rozpoczynającym się 5-14 dni po poprzednim typie. Zatem sadząc różne odmiany truskawek czerwcowych, można zapewnić nieprzerwane zbiory dużych jagód przez około 60 dni

. Truskawki

wiecznie kwitnące Truskawki wiecznie

kwitnące

dają dwa plony w ciągu sezonu, jeden wiosną, a drugi późnym latem lub jesienią. W idealnych warunkach niektóre odmiany truskawek zimujących mogą zbierać nawet trzy jagody. Ogólnie rzecz biorąc, truskawki odmiany zimujące wytwarzają mniej rozłogów niż odmiany czerwcowe, ponieważ większość energii produkcyjnej roślin jest skierowana na produkcję wielu zbiorów truskawek. Truskawki wiecznie kwitnące są często sadzone w systemie pagórkowym lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Truskawki Sarian to typ wiecznie kwitnący/dziennie neutralny o małych i średnich owocach, które owocują przez cały sezon. Truskawki

jednodniowe

Truskawki

jednodniowe owocują przez cały sezon wegetacyjny i dają dobre plony już w pierwszym roku uprawy. Wytwarzają tylko kilka rozłogów. W zamian za owocowanie przez cały sezon truskawki jednodniowe rodzą mniejsze owoce niż truskawki odmiany czerwcowej i wiecznie kwitnącej - ich owoce rzadko przekraczają jeden cal.

Jeśli masz mało miejsca, wypróbuj odmianę wiecznie kwitnącą lub jednodniową. Te odmiany truskawek dobrze rosną w miejscach o ograniczonej przestrzeni i można je łatwo uprawiać na grządkach ogrodowych lub w pojemnikach, a także wykorzystywać jako obwódki lub okrywę w ogrodach jadalnych.

Kiedy sadzić truskawki

Truskawki należy sadzić, gdy tylko wiosną można uprawiać ziemię, zwykle w marcu lub kwietniu, w zależności od strefy geograficznej i lokalnej pogody. Tak wczesne sadzenie pozwala roślinom zdążyć się ukorzenić przed nadejściem upałów. Nie należy ich sadzić, jeśli gleba jest podmokła od wiosennych deszczów lub topniejącego śniegu.

Related Post Porady na temat zakładania pierwszego ekologicznego ogrodu warzywnego Staraj się

unikać sadzenia truskawek w bezchmurny, słoneczny dzień, ponieważ nagłe, bezpośrednie światło słoneczne może powodować stres związany z przesadzaniem, hamując wzrost roślin i powodując ich uszkodzenie. Najlepiej będzie, jeśli truskawki zostaną posadzone w pochmurny lub pochmurny dzień. Jeśli na horyzoncie nie widać chmur, należy poczekać z sadzeniem do późnego popołudnia.

Truskawki należy sadzić tak, aby ziemia przykrywała wierzchołki korzeni, uważając, aby nie przykryć korony, z której wyrastają nowe pędy. W ciągu 4-5 tygodni rośliny wypuszczą rozłogi i nowe rośliny pochodne.

Wybierając truskawki do pojemników o odpowiedniej porze dnia, można zapewnić sobie stałe zbiory na tarasie, patio lub balkonie.

Który rodzaj truskawek jest najlepszy dla Twojej okolicy?

Zobacz polecane rośliny truskawek według stanów USA na stronie strawberryplants.org.

Metody sadz

enia truskawek

Systemy matowych rzędów Matowe

rzędy

to najlepsza metoda sadzenia czerwcowych tr

uskawek.

Rośliny powinny być początkowo rozstawione w odległości 18-30″ w rzędach oddalonych od siebie o 3-4′. Pozwól roślinom pochodnym swobodnie się ukorzenić, aby utworzyć nowy rząd nie szerszy niż dwie stopy.

Systemy rz

ędów rozstawionych Rozstawione rzędy

ograniczają liczbę roślin pochodnych wyrastających z każdej rośliny mate

cznej.

Podobnie jak w przypadku sadzenia roślin w rzędach matowych, rośliny mateczne ustawia się w odstępach 18-30″ w rzędach co 3-4′. Rośliny pochodne rozmieszcza się tak, aby ukorzeniały się nie bliżej niż 4″ od siebie. Wszystkie pozostałe rozłogi są przycinane z roślin matecznych. Ta metoda daje wyższe plony, większe jagody i mniej problemów z chorobami niż uprawa w rzędach matowych.

Systemy

pagórkowe

Systemy pagórkowe są najlepsze do uprawy truskawek jednodniowych i wiecznie kwitnących. W systemach pagórkowych wszystkie rozłogi są usuwane, tak że tylko roślina mateczna rodzi owoce. W ten sposób roślina mateczna jest zmuszona do wytworzenia większej liczby koron i szypułek kwiatowych. Rośliny należy sadzić w odległości około jednej stopy od siebie w kilku rzędach, a każdy rząd należy ustawić w grupach po dwie, trzy lub cztery rośliny z dwumetrowym przejściem między każdą grupą rzędów. W ciągu pierwszych dwóch lub trzech tygodni wzrostu roślin należy je odchwaszczać, a następnie ściółkować

.
Kup na Amazon: Słoik na truskawki Aztec Durable Terra-Cotta

Uprawa tr

uskawek w pojemnikach

Truskawki z pewnością można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach, jeśli przestrzega się kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy sadzić odmiany odpowiednie do uprawy w pojemnikach, które nie wytwarzają zbyt wielu rozłogów. Kuszące jest uprawianie dużych roślin, które rodzą duże jagody, ale nie poradzą sobie one w ograniczonej przestrzeni, jaką oferuje pojemnik. Zamiast tego należy wybierać odmiany o mniejszych jagodach (zwykle odmiany neutralne w stosunku do dnia) i sadzić nie więcej niż 3 rośliny na stopę kwadratową gleby. Jeśli rośliny są stłoczone, wydają mniej owoców i są mniejsze. Ponadto korzenie truskawek są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego należy wybierać pojemniki o jasnych kolorach i zapewnić im popołudniowy cień w najgorętsze dni sezonu wegetacyjnego. Truskawki potrzebują także dużo wody, aby mogły wydać piękne jagody, dlatego pojemniki należy podlewać codziennie - w upalne lato może być konieczne dwukrotne podlewanie. Celem jest utrzymanie gleby w stanie wilgotnym, ale nie mokrym.

Jeśli w następnym roku zamierzasz ponownie spróbować wyhodować te same truskawki w pojemniku, dbaj o doniczkę z truskawkami przez całą jesień, ponieważ właśnie wtedy należy maksymalnie odżywić roślinę, aby mogła wytworzyć zawiązki owoców następnej wiosny. Doniczka z truskawkami musi być również izolowana przez całą zimę. Tak jak korzenie truskawek są wrażliwe na letnie upały, są one również wrażliwe na mróz. Bez właściwości izolacyjnych gleby na poziomie gruntu, korzenie mogą łatwo zamarznąć w pojemniku, jeśli pozostaną wystawione na działanie zimowej pogody.

Related Post Jak uprawiać konopie indyjskie jak profesjonalista: Poradnik krok po krokuPoradydotyczące

sadzenia

truskawek:
 • Truskawki preferują dobrze zdrenowaną glebę, bogatą w substancje organiczne.
 • Ustaw je tak, aby otrzymywały co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Idealnym rozwiązaniem jest dziesięć godzin.
 • Nie należy sadzić truskawek w miejscach, gdzie w poprzednim roku uprawiano paprykę, pomidory, bakłażany lub ziemniaki. Choroba Verticillium wilt jest powszechna w tej rodzinie roślin i stanowi poważne zagrożenie dla truskawek.
 • Truskawki potrzebują około jednego cala wody tygodniowo podczas sezonu wegetacyjnego.
 • Po zasadzeniu należy usunąć kwiaty na kilka pierwszych tygodni. Pomoże to roślinie wytworzyć liście i korzenie, dzięki czemu, gdy kwiaty zostaną zapylone i zaczną wydawać owoce, roślina będzie miała wystarczająco dużo energii, aby rozwinąć jagody.
 • Po wykształceniu się jagód należy przykryć zagon truskawek siatką przeciw ptakom, aby chronić je przed ptakami i innymi dzikimi zwierzętami.
Przykryj grządkę z truskawkami siatką przeciw ptakom, aby chronić jagody przed głodnymi zwierzętami.

Ściółkowanie tr

uskawek

Jesienią, zanim temperatura spadnie poniżej 20 stopni, na grządce z truskawkami należy rozłożyć ściółkę na głębokość trzech do czterech cali (najlepsza jest słoma). Ściółka chroni uśpione rośliny truskawek przed mrozem, który może zabić zawiązki owoców powstające jesienią oraz uszkodzić korzenie i koronę. Zimową ściółkę należy usunąć wczesną wiosną, ale pozostawić ją w korytarzach, aby przykryła kwiaty, jeśli zapowiadane są przymrozki (do ochrony przed mrozem można też wykorzystać stare koce lub prześcieradła). Część ściółki należy pozostawić wokół roślin, aby owoce nie stykały się z glebą i aby zachować wilgoć w glebie.

Jak odnawiać grządki tr

uskawek

Według Uniwersytetu Stanowego Iowa, "truskawki wiecznie kwitnące i jednodniowe nie powinny być odnawiane tak jak truskawki czerwcowe. Truskawki wiecznie kwitnące i jednodniowe są najbardziej produktywne, gdy rośliny są utrzymywane jako duże, pojedyncze rośliny. Należy usuwać wszystkie rozłogi, które rozwijają się na truskawkach wiecznie kwitnących i jednodniowych. Rzędy truskawek wiecznie kwitnących i jednodniowych nie są tak wydajne jak pojedyncze rośliny."

Odnawianie jest kluczem do utrzymania czerwcowych truskawek uprawianych w systemie rzędów matowych przez 4-5 sezonów.

 • W ciągu tygodnia po zbiorach należy wykosić lub wyciąć stare liście, ścinając je na wysokości około jednego cala nad koronami roślin truskawek.
 • Jeśli liście są wolne od chorób, należy je kompostować lub wrzucić do gleby wokół roślin.
 • Należy usunąć starsze rośliny i zachować jak najwięcej roślin potomnych.
 • Rzędy zwęzić do 8-10″ szerokości i 3′ odstępów między roślinami. (Rośliny czerwcowe wykształcą rozłogi i do końca lata utworzą rząd o szerokości 2 stóp).
 • Należy usunąć chwasty wokół roślin i w międzyrzędziach.
 • Dodaj 2-3″ kompostu, aby nawozić truskawki.
 • Przy braku opadów kontynuuj podlewanie w ilości 1″ tygodniowo, aby pobudzić wzrost i wytwarzanie pąków kwiatowych, które następuje późnym latem i jesienią.

Źródła: University of Minnesota Extension; University of Illinois Extension; strawberryplants.org.

Zobacz również