Blog

Zaparzanie herbaty kompostowej przynosi korzyści dla ogrodu i trawnika

Aerobowy zaparzacz do herbaty kompostowej.

Herbata z kompostu, ekstrakt z kompostu. Bez względu na to, jaki termin jej nadasz, jest to po prostu kompost i woda, doskonałe pożywienie dla trawników i ogrodów dla tych, którzy chcą płynnego uzupełnienia dla swoich roślin i gleby, dla tych, którzy robią tylko małe ilości kompostu lub dla tych, którzy nie mają siły fizycznej, aby rozrzucać kompost. Ale jak najlepiej zrobić herbatę kompostową jest szeroko dyskutowana.

Ciecz, która wycieka z dna stosu kompostowego, nie jest herbatą kompostową. Nazywa się ją odciekiem z kompostu i nigdy nie należy jej stosować do roślin ogrodowych. Odciek kompostowy zawiera zwykle bardzo wysokie stężenie soli i mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla roślin i gleby. Należy również pamiętać, że herbata kompostowa jest organiczna tylko wtedy, gdy materiały źródłowe użyte w kompoście są organiczne.

Co to jest herbata kompostowa?

Istotą nawożenia herbatą kompostową jest to, że dzięki niej składniki odżywcze są szybko dostępne dla roślin, a roztwór bogaty w mikroorganizmy hamuje rozwój chorób roślin i pomaga budować zdrową glebę. Kompost, a tym samym herbata kompostowa, zawiera szeroki zakres składników odżywczych i mikroelementów, takich jak wapń, siarka, bor, żelazo i magnez, które nie są dostępne w komercyjnych nawozach N-P-K. Ale każdy ładunek kompostu ma różne proporcje składników odżywczych, w zależności od materiału źródłowego, więc nie można powiedzieć, ile poszczególnych elementów znajduje się w kompoście. Ale zdrowe bakterie są obfite w każdym prawidłowo przygotowanym kompoście, a materiał organiczny pomaga roślinom szybko i skutecznie wykorzystać składniki odżywcze w glebie.

Kup na Amazon: Happy Endings Compost Tea Mix (8 lbs)

Herbata kompostowa tlenowa vs beztlenowa

Istnieją dwie metody robienia herbaty kompostowej: beztlenowa lub tlenowa, a która jest lepsza pasza jest szeroko kwestionowana. Różnica między aerobic i non-aerobic jest jeden ma powietrze wtłoczone do niego przez bąbelkowanie (aerobic), a jeden jest po prostu miesza się raz dziennie (non-aerobic).

Related Post Plan ogrodu, który pomoże przetrwać fale upałów

Wiele artykułów opisuje wyszukane urządzenia do robienia tlenowej herbaty kompostowej. Ale to po prostu komplikuje to, co powinno być bardzo prostym procesem (niektórzy ludzie chcą bez końca majstrować przy rzeczach, których nie trzeba naprawiać). Dziesiątki prac badawczych wykazały, że herbata z kompostu tlenowego (w porównaniu z herbatą z kompostu beztlenowego) nie zapewnia żadnej znaczącej ochrony przed chorobami roślin. Dodatkowe mikroby w aerobowym naparze, zależne od wysokiego stężenia tlenu, są ostatecznie osadzane w środowisku w większości nie tlenowym (Twoja gleba), a poziom tlenu w glebie nie będzie wspierał bakterii aerobowych. Populacja mikroorganizmów tlenowych niemal natychmiast się rozpada.

Z drugiej strony, beztlenowa herbata kompostowa, naładowana mikrobami, które rozwijają się w glebie, jest łatwa do wykonania, prosta w użyciu i genialna w udostępnianiu składników odżywczych roślinom i tłumieniu chorób. W jaki sposób hamuje ona rozwój chorób, pozostaje nadal pewną tajemnicą, ale w badaniach A/B na działce ogrodowej przeprowadzonych przez Instytut Rodale korzyści były oczywiste. Ale nie jest to magiczna kula do tłumienia chorób lub nawożenia. Należy również praktykować płodozmian w ogrodzie warzywnym, rozsądne przycinanie w razie potrzeby, nawożenie kompostem i ściółkowanie w razie potrzeby.

Przepis na herbatę kompostową

Herbata kompostowa przygotowana według tego przepisu może być przechowywana do 6 miesięcy i może być stosowana na każdym etapie rozwoju rośliny - od fazy siewu po dojrzałość. Stosuj ją jako oprysk dolistny lub do podlewania gleby 2-4 razy w ciągu sezonu. Po zbiorach zastosuj obfite opryski, aby uzupełnić mikroorganizmy glebowe i zwiększyć skuteczność zwalczania chorób. Stosować w dawce 1 galon na stopę kwadratową.

  1. Napełnij 5 galonowe wiadro do 3/4 wysokości. W przypadku napełniania chlorowaną wodą miejską, pozostaw wodę na noc, aby chlor wyparował.
  2. Do wiadra z wodą dodać 1 kwartę gotowego, prawidłowo utwardzonego kompostu (istnieje ogromna różnica w aktywności mikrobiologicznej i rodzajach mikrobów w gotowym i niegotowym kompoście). Nie ma potrzeby zawijania kompostu w burlap lub serek, wystarczy wrzucić go prosto do wiadra. Jedna kwarta na 5 galonów to stosunek 1:20, który powinien być przestrzegany dla każdego rozmiaru pojemnika.
  3. Dobrze wymieszaj.
  4. Przykryj luźno wiadro, aby ograniczyć parowanie - kawałek sklejki jest idealny. Nie zamykaj szczelnie wiadra, ponieważ "dobre" bakterie potrzebują powietrza do namnażania.
  5. Przechowuj przykryte wiaderko w zacienionym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego (promienie UV i wysokie temperatury zabijają pożyteczne bakterie).
  6. Raz dziennie dokładnie wymieszać.
  7. Po 10 dniach herbata kompostowa jest gotowa do użycia (można ją użyć wcześniej, ale liczba mikrobów będzie niższa).
  8. Przed zastosowaniem na rośliny, trawnik i glebę należy rozcieńczyć herbatę kompostową w stosunku co najmniej 1:5 z wodą słodką. Twoja herbata kompostowa może zawierać sole nieorganiczne, takie jak siarczek magnezu, i jeśli nie zostanie rozcieńczona, elementy te mogą uszkodzić rośliny. Możesz rozcieńczyć herbatę tak wysoko, jak 1:60 i nadal będzie skuteczna.
  9. Przed użyciem należy przecedzić herbatę przez sito lub ściereczkę, aby usunąć materiał, który mógłby zatkać konewkę lub podajnik.
Related Post Nicienie pożyteczne - przyjaciele czy wrogowie ogrodu?

Uwaga na temat starterów do herbaty kompostowej

Nie jest konieczne i w rzeczywistości nie zaleca się dodawania "starterów", takich jak melasa lub inne cukry do herbaty kompostowej. Cukry są ulubionym podłożem wzrostu bakterii E.Coli i możesz się założyć, że twój kompost zawiera przynajmniej niewielką ilość tej najbardziej rozpowszechnionej bakterii, zwłaszcza jeśli używasz nawozów zwierzęcych w swoim kompoście. E.Coli występuje naturalnie, ale jest utrzymywana pod kontrolą przez pożyteczne bakterie. Jeśli zachęcasz E.Coli do rozwoju za pomocą cukrów, możesz narazić się na prawdziwe kłopoty, takie jak choroby jelit lub gorsze. W gruncie rzeczy wszystko, czego potrzebują rośliny, jest już zawarte w kompoście, więc po co tracić pieniądze na dodawanie dodatkowych składników?

Zobacz również