Blog

4 wskazówki dotyczące ogrodnictwa zimowego w pomieszczeniach

Autor gościnny Andy Baxter

Uprawa ogrodu może być trudna w najlepszym czasie, a zimą może być szczególnie wymagająca, nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Przy krótkich dniach, słabym oświetleniu i mrozie na zewnątrz, który sprawia, że w oknach jest bardzo zimno, nasze cenione zioła, warzywa i kwiaty mogą więdnąć i obumierać, jeśli nie będziemy ostrożni.

Ciepło panujące w pomieszczeniach podczas zimy znacznie wysusza powietrze w domu. Aby zapewnić roślinom komfort, użyj nawilżacza powietrza.

Ogrodnictwo w pomieszczeniach to rosnący trend w kręgach ogrodniczych, zwłaszcza wśród miejskich entuzjastów ogrodnictwa, którzy mają ograniczoną przestrzeń na zewnątrz. Uprawa krytych warzyw na balkonie lub hodowla ziół na parapecie to popularny sposób na utrzymanie zielonego kciuka w działaniu w chłodniejszych miesiącach.

4 wskazówki dotyczące ogrodnictwa w pomieszczeniach zimą

1. Zapewnij roślinom dużo światła przez całą zimę

Oczywiście może się wydawać oczywiste, że ekspozycja rośliny na światło jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jej szansie na wzrost. Jeśli niedawno zasadziliście kilka sadzonek i zaczynają one kiełkować, ważne jest, aby upewnić się, że mają one dużo dostępu do światła w pomieszczeniach, nawet jeśli wydaje się, że już to robią. Okno wychodzące na południe zazwyczaj zapewnia roślinom wystarczającą ilość światła do fotosyntezy i rozwoju. Im większe okno, tym lepiej, ponieważ większość roślin potrzebuje co najmniej 14 godzin światła słonecznego, co może być trudne do osiągnięcia zimą.

Jeśli nie masz okna z wystarczającą ilością światła, inwestycja w kilka lamp do uprawy jest realnym sposobem na zapewnienie wystarczającej ilości światła dla twoich roślin. Naturalne światło słoneczne jest idealnym źródłem światła dla roślin, ale żarówki LED wykonują dobrą robotę emulując chłodne i ciepłe światło słoneczne (niektóre żarówki są nawet doskonale wyważone, aby naśladować naturalne światło UV). Lampy do uprawy pozwalają również na dokładniejszą regulację ilości światła, rozdzielając lampy do uprawy zgodnie z zalecanym optimum dla różnych roślin.

Czy wiesz, że w środowisku miejskim, możesz utrzymać rośliny rosnące na zewnątrz na balkonie przez całą zimę? Kup prosty balkon-size szklarni jak ten na Amazon do schronienia ich od wiatru i pogody zimowej. Plastik otaczający rośliny zatrzyma mnóstwo promieniowania słonecznego, aby utrzymać je w cieple w ciągu dnia (chociaż może trzeba będzie zapewnić źródło ciepła w najzimniejsze dni).

2. Reguluj temperaturę w pomieszczeniach

Różne gatunki roślin są genetycznie przystosowane do przetrwania w określonym klimacie. Na przykład "rośliny jednoroczne", które kupujesz wiosną w centrum ogrodniczym, mogą być w rzeczywistości bylinami lub odpornymi roślinami jednorocznymi w ich rodzimym klimacie (np. ukochane Amarylisy, rozmaryn, niektóre Begonie, Celozje i Papryczki). Przeniesienie roślin do domu na okres zimowy jest łatwym rozwiązaniem tego problemu, ponieważ będziesz w stanie lepiej regulować temperaturę

w pomieszczeniu. Related Post Todd Heft na The Wisconsin Vegetable Gardener ShowWiększość

roślin rośnie najlepiej w temperaturach pomiędzy 65-75°F (18-24°C). Podczas gdy odchylenie o 10°F w obie strony jest w porządku, małe i wrażliwe rośliny mogą cierpieć w temperaturze, która jest zbyt daleko od ich optimum. Ogrzewanie pokoju roślin jest najprostszym sposobem optymalizacji ich temperatury, ale może nie najbardziej przyjazne dla środowiska. Rozważmy rzucając stary polar na twardsze rośliny na noc, aby utrzymać je w cieple zamiast, tak jak umieszczenie na sweter!

3. Zorganizuj przestrzeń do uprawy

Ilość miejsca, które chcesz przeznaczyć na swój wewnętrzny ogród zależy od wielkości okna/okien, ilości roślin i rodzaju roślin, które chcesz uprawiać. Na przykład, twój wewnętrzny ogród może składać się tylko z tuzina twoich ulubionych sukulentów, które możesz trzymać na kuchennym parapecie. Możesz też przeznaczyć większą powierzchnię w domu na wewnętrzny ogród zimowy, na przykład stół lub ławkę.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, że miejsce jest dobrze zorganizowane. Jeśli Twoje rośliny wymagają dużej ilości wody i istnieje ryzyko, że będzie ona kapać na drewniane podłogi lub wykończone stoły, upewnij się, że pod każdą doniczką znajdują się spodki, które wyłapią wodę ściekającą z rośliny lub przepływającą przez doniczkę. Organizując przestrzeń w ten sposób, dasz swojemu wewnętrznemu ogrodowi najlepsze szanse na rozkwit przez całą zimę.

4. Wybierz dobrze rośliny do ogrodu zimowego

Mając odpowiednie zasoby pod ręką, będziesz w stanie uprawiać prawie każdy rodzaj roślin w pomieszczeniach, nawet bambusy (jeśli twoje sufity są wystarczająco wysokie!). Jednak niektóre rośliny są naturalnie łatwiejsze do pielęgnacji w pomieszczeniach i powinieneś zwrócić uwagę na ich uprawę, jeśli robisz to po raz pierwszy. Możesz chcieć wybrać rośliny, które rozwijają się w podobnych warunkach, jak również, jak zróżnicowanie temperatury i wilgotności w domu w różnych pomieszczeniach może szybko stać się skomplikowane i kosztowne.

Related Post Jardisac Fabric Plant Pot ReviewNa

przykład, możesz chcieć uprawiać kryty organiczny ogród warzywny z papryką, pomidorami i cebulą. Ale nie rób tego, jeśli nie masz ogromnej ilości światła dostępne, jak te rośliny wymagają solidne światło słoneczne lub rosną światła do owoców. Ilość i kierunek światła w Twoim domu mogą być bardziej odpowiednie dla storczyków lub dla tych o niskim poziomie oświetlenia, bluszczu lub begonii. Najważniejsze jest to, że będziesz musiał trochę poeksperymentować, zanim wybierzesz odpowiednie rośliny do uprawy w ogrodzie zimą.

Uprawa ogrodu w pomieszczeniu może wydawać się trudna, ale przy odpowiednim planowaniu i zasobach może być świetnym sposobem na zaspokojenie zimowego głodu. Rośliny mogą rozwijać się w pomieszczeniach, jeśli są wystawione na działanie odpowiednich poziomów światła, wilgotności i temperatury, a stworzenie przestrzeni do organicznej uprawy różnych warzyw, kwiatów lub ziół jest świetnym sposobem na udekorowanie domu.

Bio autora:

Andy Baxter jest ekspertem ds. wnętrz i dyrektorem zarządzającym firmy Internet Gardener.

Zobacz również