Blog

Jak zbudować najłatwiejszą na świecie konstrukcję szkieletową typu Cold Frame

Jedną z cech ogrodników, którzy zajmują się tym od lat, jest to, że uczymy się nigdy niczego nie wyrzucać, ponieważ pewnego dnia dana rzecz może zostać ponownie wykorzystana. Od starych sznurowadeł po kawałki prętów zbrojeniowych, od starych okien po połamane paliki do pomidorów - moja szopa ogrodowa czasami wygląda jak jeden z przydrożnych sklepów z rupieciami. Przechowuję w niej jednak pozornie bezużyteczne rzeczy, które pewnego dnia zostaną wykorzystane bez żadnych nakładów. Tak jak stare okno oraz resztki betonowych bloków i cegieł, które posłużyły do zbudowania tej chłodni.

Co to jest chłodnia?

Chłodnia to pomieszczenie z przezroczystą górną częścią, które umieszcza się nisko przy ziemi. Celem chłodni jest umożliwienie roślinom przechwytywania światła słonecznego do fotosyntezy, a jednocześnie ochrona ich przed nieprzewidywalnymi wiatrami, mrozem i szkodliwą pogodą zimą i wczesną wiosną. Jest to w zasadzie miniszklarnia, która wydłuża sezon wegetacyjny.

Zadaniem chłodni jest stworzenie mikroklimatu, który zapewnia cieplejsze powietrze, cieplejszą glebę i ochronę przed wiatrem niż w przypadku roślin posadzonych w ogrodzie. Pozwala to na wcześniejsze rozpoczęcie uprawy roślin wiosną i późniejsze przesadzenie ich do ogrodu. Chłodni można także używać do przedłużenia życia roślin do jesieni i do uprawy roślin odpornych na zimno na zimowe zbiory. Są one szczególnie przydatne, jeśli ktoś nie ma lamp do wysiewu nasion w pomieszczeniach - nasiona można wysiewać bezpośrednio na pożywkę w zimnej ramie.

Zazwyczaj stosuje się je do wysiewu nasion i hodowli małych sadzonek warzyw wczesno- i późnosezonowych, takich jak cebula, sałata, jarmuż, szpinak, rzodkiewka i kapusta.

Jak zbudować prostą konstrukcję chłodni

Chłodnia może być tak skomplikowana lub tak prosta, jak tylko chcesz. Można je również kupić w Internecie. Jeśli zamierzasz zbudować ją ze znalezionych materiałów, pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest stare okno, duża tafla szkła lub sztywny, przezroczysty plastik. Szyba lub plastik mogą być zamontowane na drewnianej ramie z zawiasami, ustawione płasko na bloczkach lub w inny sposób, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Konstrukcja zależy od tego, gdzie będzie umieszczona (na podwórku, w ogrodzie, na werandzie lub tarasie), jak bardzo musi być wytrzymała (czy ma stać na otwartej przestrzeni, czy pod obudową) oraz od rodzaju zwierząt w ogrodzie (jak sprytne są wiewiórki?).

Related Post Naucz dzieci ogrodnictwa, a później będą ci za to wdzięczne

Zimną ramę można też stworzyć, jeśli ma się szybę lub stare okno, które zmieści się wzdłuż krawędzi podniesionej grządki ogrodowej. Połóż szybę na końcu jednej z grządek ogrodowych i upewnij się, że jest ona prostopadła ze wszystkich trzech stron. Następnie wystarczy użyć cegieł, bloczków, tarcicy lub innego podobnego materiału do podparcia i zamknięcia otwartego końca.

Chłodnia powinna być zaprojektowana tak, aby łapać jak najwięcej światła słonecznego i mieć możliwość przesuwania szyby, aby w ciepłe dni można było ją przewietrzyć, co pozwoli na odprowadzenie ciepła i uwolnienie nadmiaru wilgoci uwięzionej w chłodni.

Uwagi dotyczące budowy chłodni:

 • Jeśli do budowy chłodni używasz drewna, upewnij się, że nie jest ono impregnowane chemikaliami, które mogą przedostać się do żywności.
 • Niektóre strony internetowe sugerują, że można użyć przezroczystego arkusza plastiku do przykrycia zimnej ramy. Nie polecam tego robić, ponieważ arkusz plastiku jest łatwy do przegryzienia przez myszy i wiewiórki, które w ciągu kilku minut zdziesiątkują Twoje sadzonki.

Co będzie potrzebne do zbudowania tej chłodni:

 • bloczki cementowe
 • stare okno
 • cegły jako obciążniki

Prostą i łatwą konstrukcję chłodni zbudowałem ze starego okna, resztek bloczków cementowych i kilku starych cegieł jako ciężarków do okna. Obciążniki służą głównie do tego, aby ciekawskie wiewiórki, króliki i myszy nie wchodziły do środka, a także do ochrony szyby przed wyleceniem przy podmuchach wiatru. Przede wszystkim używam go do przenoszenia sadzonek rozpoczętych na moim stojaku do uprawy na zewnątrz na kilka tygodni przed przesadzeniem, aby zrobić więcej miejsca pod lampami do uprawy pomidorów, papryki, bazylii, kwiatów jednorocznych i innych roślin ciepłolubnych.

Wymagany czas: 20 minut.

Jak zbudować przedstawiony szkielet chłodni:

 1. Rozmiar chłodni

  Rozmieść betonowe bloki tak, aby okno zachodziło na bloki na 2-3 cale z każdej strony.

 2. Układanie bloczków

  Ułóż betonowe bloki na tyle wysoko, aby sadzonki nie dotykały szyby - ma to na celu uniknięcie gromadzenia się wilgoci na liściach roślin, co mogłoby spowodować infekcję grzybiczą.

 3. Sprawdź, czy nie ma szczelin

  Bloki nie powinny mieć dużych przerw między sobą - wszelkie przerwy na zewnątrz ramy chłodniczej powinny być mniejsze niż 1/4″, aby nie dostały się do środka myszy.

 4. Umieść okno na bloczkach

  Ułóż okno na bloczkach i dociąż je z każdej strony cegłami. Aby przewietrzyć zimną ramę w ciepłe dni, należy usunąć cegły i przesunąć okno o 6-8 cali od jednej z krawędzi. Na noc ponownie umieścić okno na miejscu i obciążyć je.

Related Post Darmowy kalkulator wysiewu nasion i sadzenia w ogrodzie
 • Rama chłodnicza jest wystarczająco wysoka, aby zapewnić roślinom miejsce do wzrostu przez kilka tygodni.
 • Odsunięcie okna od krawędzi działa jak otwór wentylacyjny, umożliwiając ucieczkę ciepła i wilgoci.
 • Gotowa konstrukcja chłodni chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i głodnymi zwierzętami.

Zobacz również