Blog

Jak uprawiać ziemniaki w ogrodzie

Ziemniaki to jedna z najłatwiejszych roślin do uprawy w ogrodzie, jeśli zastosuje się do poniższych prostych wskazówek.

W przeprowadzonym niedawno sondażu wśród ogrodników z Vermont tylko około jedna trzecia uprawiała ziemniaki samodzielnie. Ziemniaki są jednak łatwe w uprawie dzięki kilku metodom i przestrzeganiu kilku kluczowych wskazówek. Uprawiając własne ziemniaki, można uzyskać odmiany, których nie można znaleźć gdzie indziej, ziemniaki o lepszym smaku, o których wiadomo, że są bezpieczne do spożycia.

W handlu, na dużych polach, plantatorzy mogą napotkać kilka problemów, które często kontrolują za pomocą środków chemicznych. Z tego powodu ziemniaki kupowane w sklepach znalazły się na liście "brudnej dziesiątki" Environmental Working Group - warzyw, które zawierają najwięcej pozostałości pestycydów. Oczywiście kupując od lokalnych rolników ekologicznych, można uniknąć takich problemów, ale nawet oni mogą używać organicznych środków chemicznych, które nie byłyby potrzebne w domowym ogrodzie.

Rodzaje ziemniaków

Istnieje tak wiele odmian ziemniaków do Twojego ogrodu, że nie znajdziesz ich w sklepach, ani nawet u wielu lokalnych producentów. Ziemniaki można pogrupować według przeznaczenia, wielkości lub koloru i różnią się one teksturą i smakiem.

  • Ziemniaki typu russet to te, które można zobaczyć w sklepach, z brązową skórką, o dużym, wydłużonym kształcie i używane do pieczenia.
  • "Młode" ziemniaki są zbierane małe i niedojrzałe i niekoniecznie są czerwone, jak się często uważa
  • Ziemniaki czerwone (na zewnątrz) mogą być czerwone, białe lub żółte wewnątrz.
  • ziemniaki białe (z zewnątrz) mogą być białe lub żółte wewnątrz
  • ziemniaki fioletowe, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, mogą stać się niebieskie podczas gotowania
  • Palczatki mają kształt palców lub króciutkich marchewek.

Jak uprawiać ziemniaki

Ziemniaki można uprawiać z prawdziwych nasion, podobnie jak pomidory. W tym przypadku należy je wysiać w pomieszczeniach zamkniętych około 8 tygodni przed terminem ostatnich przymrozków. Częściej ziemniaki uprawia się z "sadzeniaków", które nie są prawdziwymi nasionami, ale kawałkami ziemniaka z kiełkami, pączkami lub "oczkami". Wiosną można je znaleźć w katalogach ogrodniczych i sklepach, ale nie na półkach z sadzeniakami. Szukajcie sadzeniaków certyfikowanych, wolnych od chorób. Nie używaj ziemniaków kupionych w sklepie, ponieważ zazwyczaj są one traktowane inhibitorem zapobiegającym kiełkowaniu i mogą mieć choroby.


Kup na Amazon: Seed Potatoes
Ziemniaki

z oczkami kroimy na małe kawałki

Ziemniaki to bulwy, które są organami spichrzowymi. Bulwy sadzeniaków wielkości piłki golfowej można sadzić bezpośrednio. Większe bulwy należy pokroić na kawałki o grubości około 2 cali lub wadze około 2 uncji, a każdy kawałek powinien zawierać kilka nowych pędów lub "oczek". Powinny one być jeszcze krótkie, dopiero kiełkujące, a nie z łodygami na nich. Jeśli już zaczęły rosnąć, obchodź się z nimi bardzo delikatnie, aby uniknąć połamania tych delikatnych łodyg. Jeśli tniesz duże bulwy na części, pozwól im się zahartować w chłodnym (55 do 65 stopni F), dobrze wentylowanym miejscu na dzień lub dwa przed sadzeniem

. Duże ziemniaki powinny być pocięte na kawałki o grubości około 2 cali, a każdy kawałek powinien zawierać kilka nowych pędów lub "oczek", które jeszcze nie kiełkują.

Kiedy

sadzić ziemniaki

Sadzeniaki należy wysadzać na zewnątrz na około 3 tygodnie przed ostatnim przymrozkiem, mniej więcej w czasie kwitnienia żonkili i gdy temperatura gleby wynosi co najmniej 50 stopni (F). Mróz nie zaszkodzi sadzeniakom w ziemi, ale może uszkodzić nowe pędy nad ziemią. Jeśli więc po pojawieniu się pędów nadziemnych spodziewany jest mróz, należy przykryć nowe pędy ziemniaków płachtą mrozoodporną, przerobionym plastikowym dzbankiem na mleko lub podobną osłoną. Dowiedz się, jak określić datę ostatniego przymrozku.

Related Post Amish Farming and Gardening Secrets and Why They Work

"Hill" the soil so growing potatoes are not exposed

to

light

Zasadą, o której należy pamiętać przy uprawie ziemniaków, jest to, że chcemy, aby nowe bulwy ziemniaków, które się tworzą, znajdowały się w ziemi, całkowicie poza światłem, aby nie zmieniły koloru na zielony (to czyni je gorzkimi i lekko toksycznymi).

Istnieje kilka sposobów na przechowywanie ziemniaków w ciemności pod ziemią. Tradycyjnie sadzeniaki sadzi się na głębokość około 3 cali w rowach, w odległości około stopy od siebie, w rzędach oddalonych od siebie o 3 stopy. Następnie, w miarę wzrostu roślin, usypuje się wokół nich kopiec lub "pagórek" z ziemi (albo kompostu lub słomy), przykrywając około połowy do dwóch trzecich rośliny. Jeśli używasz metody słomy, najpierw przykryj glebę z kilkoma calami kompostu przed nałożeniem kolejnych warstw słomy. Słoma może nie być dobra do stosowania, jeśli na podwórku lub w pobliżu znajdują się myszy, co może skutkować niższymi plonami.

Wariacja na temat frezowania słomy rozpoczyna się od wykopania rowu o głębokości około 1 metra i posadzenia sadzeniaków na dnie, około 3 cale głębiej. W miarę wzrostu roślin najpierw należy dodać kilka centymetrów kompostu, a następnie tylko słomy, ostatecznie wypełniając cały rów.

Ziemniaki

można sadzić w pojemnikach lub workach

Nie masz zbyt wiele

miejsca? Nie chcesz szukać skarbów, kopiąc ziemniaki późnym latem? Masz tylko pełne słońce, którego potrzebują, a nie miejsce, w którym byś je posadził? W takim razie warto rozważyć sadzenie ziemniaków w pojemnikach. Jest to metoda, którą ja stosuję. Ziemniaki rosną w grubych filcowych workach przeznaczonych właśnie do takich upraw. Chociaż worki mieszczą około 15 galonów mieszanki, ja używam tylko około 12 galonów. Zaczynam od około 6 do 8 cali kompostu i mieszanki ziemi doniczkowej, a następnie, jak rośliny rosną, dodać więcej, aż torba jest około 3/4 pełna. Kwadratowa drewniana rama lub klatka z siatki drucianej może być używany podobnie.

Chociaż niektórzy zalecają glebę o niskim pH lub kwaśną, aby uniknąć parcha, ziemniaki często rosną dobrze w zakresie od 5,0 do 6,5, przy czym 5,5 do 6,0 może być idealne. Gleba powinna być dobrze zdrenowana i nie powinna być podmokła. Ziemniaki potrzebują trochę żyzności, ale nie za dużo, co spowoduje, że będą miały głównie liście i pędy. W żyznej glebie kompost może być wszystkim, co jest potrzebne. Należy unikać nawozów naturalnych, ponieważ mogą one powodować parcha. W przeciwnym razie należy dodać nawóz ogrodniczy zgodnie z zaleceniami testu gleby. W przypadku braku testu gleby, można rozsypać i wymieszać z grządką ogrodową kwartę nawozu organicznego 5-10-10 na 25 stóp rzędu. Głównym kluczem do dobrych plonów jest utrzymanie roślin dobrze nawodnione, zwłaszcza po kwitnieniu do krótko przed zbiorami, podczas gdy nowe bulwy są formowane. Pomocne są ściółki.

Choroby i szkodniki ziemnia

ka Stonka ziemniaczana może szybko zdziesiątkować plony ziemniaków.

Jedną z najczęstszych chorób ziemniaków jest parch, wywoływany przez bakterie. "Parch" otrzymuje swoją nazwę od pojawienia się korkowatych, ciemnych zmian na powierzchni ziemniaka. Ziemniaki z "parchem" są nadal jadalne, ale muszą być obrane. Jak już wspomniano, unikanie nawozów sztucznych i gleb zasadowych pomaga zapobiegać rozwojowi tego organizmu, podobnie jak prawidłowe nawadnianie. Należy również unikać sadzenia ziemniaków w tym samym miejscu przez trzy lata (należy stosować płodozmian) lub w miejscach, gdzie posadzono inne rośliny korzeniowe, takie jak marchew, buraki i rzepa. Niektóre odmiany odporne na parcha to Russet Burbank, Norgold, Red Norland i Superior.

Related Post Jak uprawiać kapustę w

ogrodziePowszechną chorobą grzybową ziemniaków, która może również rozprzestrzeniać się na pokrewne uprawy, jest późna zaraza. Jest to słynna choroba irlandzkiego głodu ziemniaczanego w latach czterdziestych XIX wieku. Płodozmian pomaga uniknąć późnej zarazy, a także innych chorób, w tym nie sadzić na tym samym obszarze co pomidory, papryka, bakłażany i truskawki przez trzy lata. Nie należy pozostawiać bulw w ziemi ani oszczędzać ich z poprzednich lat, jeśli wystąpiła w nich zaraza późna. Należy również używać certyfikowanych, wolnych od choroby sadzeniaków. Dostępne są ekologiczne środki do zwalczania tej choroby.

Colorado Potato Beetles są jednym z najbardziej zabójczych owadów dla ziemniaków. Jeśli są obecne, mogą szybko zdziesiątkować uprawę. Niestety, uodporniły się one na wiele chemicznych pestycydów. Stonka ziemniaczana nie jest odporna na organiczne pestycydy takie jak ziemia okrzemkowa, azadyrachtyna czy spinosad.

  • Azadirachtin (Neem) - pochodzi z drzewa Neem z Azji i Afryki. Jest skuteczny przez kilka dni i powtórzyć aplikacje są zazwyczaj konieczne.
  • Spinosad jest wytwarzany z bakterii glebowej Saccharopolyspora spinosa. Działa przez około 10 - 14 dni.

Jeśli masz ogród samll, może być najbardziej skuteczne po prostu wybrać chrząszcze z liści ziemniaka. Wrzuć je do butelki z wodą z dodatkiem mydła do naczyń, aby szybko je zdusić....

Jak zbierać i przechowywać ziemnia

ki Nowo zebrane ziemniaki schną na wierzchu słomianej ściółki.

Głównym owadem atakującym ziemniaki jest ładna, nieco zaokrąglona stonka ziemniaczana. Należy ją wypatrywać wkrótce po pojawieniu się pierwszych liści i ręcznie wyrywać. Pod liśćmi należy szukać skupisk jasnopomarańczowych jaj, które również należy zniszczyć. Z jaj wylęgają się larwy, które żerują na liściach. Pokrycie roślin z pływających osłon rzędowych (bardzo cienkie tkaniny sprzedawane jako to) przechodzi długą drogę do utrzymania tego chrząszcza z dala, jak również innych owadów, takich jak koniki polne, pchełki i mszyce.

Nowe" ziemniaki można zbierać po około 2 miesiącach od posadzenia, ale nie będą one dobrze przechowywane, więc należy je natychmiast zużyć. Dojrzałe ziemniaki są gotowe do przechowywania, gdy ich liście zżółkną i w większości obumrą - około 4 miesiące po posadzeniu lub gdy zabiją je jesienne przymrozki.

Aby wykopać ziemniaki z ziemi, należy być bardzo ostrożnym, ponieważ ziemniaki łatwo ulegają uszkodzeniu przez sprzęt i łatwo giną w glebie. Najlepszą metodą jest delikatne wyciągnięcie ich z gleby za pomocą wideł ogrodowych. Zetrzyj ziemię z bulw, ale nie myj ich, dopóki nie będą gotowe do spożycia. Przechowuj przy wysokiej wilgotności powietrza (75-90%) w chłodnym pomieszczeniu (40-50 stopni).

Przechowuj ziemniaki w piwnicy lub podobnym miejscu w temperaturze 40 stopni lub niższej (ale powyżej zera). Moje, przechowywane w bardzo lekko wilgotnym kompoście, zachowują trwałość przez 6 miesięcy lub dłużej. Niektóre odmiany przechowywane nieco powyżej zera mogą stać się słodsze. Pozostawienie ich w temperaturze pokojowej na kilka dni może pomóc, jeśli są zbyt słodkie do smaku. Przed gotowaniem należy odciąć wszelkie zielone lub uszkodzone miejsca.

Ten artykuł ukazał się pierwotnie na stronie Perrys Perennials

Zobacz również