Blog

Jak szybko suszyć zioła ogrodowe

Bazylia zebrana z mojego ogrodu. Po oberwaniu liści z łodyg zostaną one wysuszone w papierowych torebkach i przechowane w słoikach na zimę.

Suszenie ziół z domowego ogrodu jest proste, ale suszenie ich na powietrzu może trwać tygodniami. Kilka sztuczek może przyspieszyć ten proces.

Latem niewiele rzeczy cieszy moje kubki smakowe bardziej niż świeżo zebrane zioła, którymi aromatyzuję potrawy na stole. Mięta i melisa do herbaty; bazylia do wszystkiego, co podawane jest z pomidorem; pietruszka do świeżych sałatek; rozmaryn i tymianek do świeżego grillowanego kurczaka lub ziemniaków. Mogłabym tak wymieniać przez wiele dni.

Wiele ziół używam świeżych z ogrodu, ale sporo suszę do wykorzystania w zimie - zwłaszcza miętę. Wielu pisarzy zaleca wiązanie ziół w pęczki, wieszanie ich pod sufitem do góry nogami i suszenie na powietrzu. To takie XVIII-wieczne - osobiście uważam tę metodę za nic innego, jak tylko bałagan i powrót do dawnych czasów, kiedy nie było zbyt dużego wyboru w zakresie techniki. Suche zioła spadają na ziemię, a suszenie wnętrza wiązki trwa wieczność, ponieważ ma ono niewiele okazji, aby wystawić się na działanie powietrza.


Kup na Amazon: Cyfrowy dehydrator żywności Hamilton Beach, 5 tac

Najprostszy sposób na suszenie ziół

Najlepszą metodą suszenia ziół, jaką znalazłam, jest wniesienie ich do domu, zerwanie liści z łodyg i rozłożenie ich na stole, z którym można się rozstać na tydzień lub dwa. Jeśli działa klimatyzacja, zioła szybko wyschną dzięki niskiej wilgotności powietrza. Można też usunąć liście i umieścić je w dużych papierowych torbach spożywczych, które zostały przecięte na pół (chodzi o górną połowę, żeby było jasne).

Jeśli nie masz klimatyzacji, nadal możesz szybko wysuszyć zioła. Oderwij liście od łodyg i włóż je luźno do papierowych torebek na lunch. Oznacz torebki etykietami, złóż ich górne części, zamknij je klamerką i włóż do lodówki. Zioła wyschną w ciągu kilku dni dzięki osuszonemu powietrzu w lodówce. Następnie przełóż zioła do hermetycznego szklanego pojemnika i przechowuj. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, możesz zainwestować w dehydrator do żywności, który wysuszy zioła w ciągu kilku godzin, a nie dni.

Related Post Todd Heft w programie Vegetable Gardening Show

Ostatnia uwaga, którą wyniosłem z doświadczenia: Zanim przechowasz zioła w pojemnikach na zimę, upewnij się, że są całkowicie suche. Jeśli w liściach pozostanie choć odrobina wilgoci, pojawi się na nich pleśń i zioła będą niejadalne. Jak sprawdzić, czy są wystarczająco suche? To proste. Jeśli się kruszą, to znaczy, że są suche.

Zobacz również