Blog

Jak uprawiać ziemniaki w pojemnikach

Aby uprawiać ziemniaki, nie trzeba mieć dużej grządki w ogrodzie ani pola. Możesz uprawiać ziemniaki w pojemnikach na balkonie, tarasie lub patio i uzyskać przyzwoite zbiory, którymi będziesz mógł się cieszyć późnym latem lub jesienią.

Uprawa ziemniaków w pojemnikach lub doniczkach jest łatwa i przyjemna. Wystarczy wybrać odpowiedniej wielkości pojemnik, zapewnić mu wystarczającą ilość wody i 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia, aby uzyskać udane zbiory, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zobacz nasz wpis o tym, jak uprawiać ziemniaki w ogrodzie.

Wybierz odmianę ziemniaków odpowiednią do uprawy w pojemnikach

Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać ziemniaki, możesz nie zdawać sobie sprawy, że istnieją dziesiątki odmian, które możesz uprawiać. Ziemniaki różnią się kształtem, wielkością, kolorem, teksturą, czasem zbiorów, grubością skórki, zawartością skrobi i smakiem. Do uprawy w pojemnikach należy wybierać odmiany małe, ponieważ duże ziemniaki typu "do pieczenia", takie jak Russets, nie sprawdzą się w ograniczonej przestrzeni. W przypadku każdej odmiany zebrane ziemniaki mogą nie być tak duże, jak te uprawiane w ogrodzie.

W jakim pojemniku można uprawiać ziemniaki?

Ziemniaki są bulwami - rosną pod ziemią, a każda roślina wytwarza wiele bulw. Z tego powodu wielkość pojemnika jest bardzo ważna - musi on mieć wystarczająco dużo ziemi, aby pomieścić dojrzałe plony. Wielkość pojemnika ma też oczywiście wpływ na to, ile ziemniaków można w nim uprawiać. Na przykład ziemniaki Russett, znane zazwyczaj jako "ziemniaki do pieczenia", mają 4-6 cali długości i 2 cale średnicy, natomiast ziemniaki Fingerling mają 3 cale długości i 1 cal szerokości. Każda dojrzała roślina dowolnej odmiany wyprodukuje około 6 ziemniaków normalnej wielkości i kilka mniejszych, w zależności od warunków uprawy. Z reguły na każdą roślinę potrzeba około 2,5 galonów (10 litrów) ziemi. Jeśli włożysz więcej, skończysz z małymi ziemniakami.

Ziemniaki można uprawiać we wszystkim, co może pomieścić glebę: Worki, duże donice szkółkarskie, donice z terakoty, worki do uprawy, wiadra 5-galonowe, pionowe systemy ogrodnicze, beczki, kosze na śmieci, wiadra do szpachlowania, duże plastikowe pojemniki magazynowe lub podobne pojemniki. Jeśli tworzysz swój własny pojemnik, upewnij się, że masz co najmniej 3 otwory drenażowe w dnie. Idealny pojemnik do uprawy ziemniaków ma 2-3 stopy wysokości i pojemność 10-15 galonów, a jego głębokość wynosi co najmniej 15″.

Nie używaj gleby ogrodowej w swoim pojemniku, tylko ziemię doniczkową. W ten sposób uniknie się przenoszenia owadów, nasion chwastów lub chorób przenoszonych przez glebę do pojemnika, a także zapewni się odpowiedni drenaż. Dodaj odrobinę mchu torfowego w celu drenażu i obniżenia pH, a także kompostu w celu zapewnienia składników odżywczych, jeśli nie ma ich w glebie doniczkowej (ziemniaki najlepiej rosną w glebie o odczynie kwaśnym).

Related Post Jak uprawiać słodkie ziemniaki w ogrodzie?
Kup na Amazon: Seed Potatoes

Jakie są najlepsze ziemniaki do uprawy w pojemnikach?

Istnieją dosłownie setki odmian ziemniaków, które można uprawiać w pojemnikach, więc stworzenie ostatecznej listy jest prawie niemożliwe. Kup sadzonki ziemniaków w renomowanym centrum ogrodniczym lub w sklepie internetowym. Ja z powodzeniem kupowałem sadzeniaki z Gurney's i z lokalnych centrów ogrodniczych. Nie używajcie sadzeniaków kupionych w sklepie spożywczym, ponieważ zazwyczaj są one posypane substancjami hamującymi kiełkowanie.

Największy sukces osiągniesz, wybierając odmianę, która wcześnie dojrzewa. Krótszy okres wegetacji oznacza, że unikniesz zarazy, która zniszczy całą uprawę. Z drugiej strony, odmiany ziemniaków dojrzewające w połowie lub pod koniec sezonu pozwalają dłużej cieszyć się owocami pracy, ponieważ zbiory młodych ziemniaków można rozpocząć na kilka tygodni przed osiągnięciem dojrzałości.

Myśl efektywnie - wybieraj odmiany o zwartym pokroju, aby roślina nie przytłaczała pojemnika. Warto również rozważyć uprawę kilku odmian w osobnych doniczkach, które dojrzewają w różnym czasie, dzięki czemu zbiory świeżych ziemniaków mogą trwać miesiącami.

Wskazówki dotyczące uprawy ziemnia

ków
  • Trzymaj rośliny dobrze nawodnione - nie są one w ziemi, więc nie mają benfit rosnące głębiej korzenie, aby dotrzeć do wody.
  • Spraw, aby gleba doniczkowa była trochę kwaśna - dąż do pH 5,5. Można to osiągnąć poprzez dodanie mchu torfowca lub zakwaszacza gleby. Niższe pH niż neutralne pomoże uniknąć powszechnych chorób ziemniaków - ponadto ziemniaki dobrze rozwijają się w lekko kwaśnej glebie.
  • W okresie sadzenia należy stosować zrównoważony nawóz organiczny, a co tydzień - płynne nawożenie. Emulsja rybna, zielenina, mączka z kelp i mączka kostna są doskonałymi nawozami do nawożenia ziemniaków.

Sadzenie ziemnia

ków Pozostaw wystarczająco dużo miejsca w doniczce na więcej ziemi: Z każdego sadzeniaka wyrasta pęd. Z tego pędu wyrasta kłącze, czyli podziemna łodyga. Z tej łodygi wyrastają bulwy. Oznacza to, że ziemniaki wyrastają ponad pierwotny sadzeniak. W miarę wzrostu rośliny i formowania się nowych kłączy i bulw należy dosypywać ziemię do pojemnika. Ziemniaki muszą pozostać poniżej poziomu gleby - zielenieją, jeśli są wystawione na działanie promieni słonecznych podczas wzrostu lub przechowywania.
  • Ziemniaki powinny być sadzone w doniczkach wczesną wiosną, około 4 tygodnie przed ostatnimi przymrozkami. Można je również sadzić w połowie wiosny, jeśli nie zdąży się tego zrobić.
  • Wypełnij pojemnik około 6-8 centymetrową warstwą ziemi doniczkowej. Następnie należy umieścić sadzeniaki w pojemniku, w odległości około jednej stopy od siebie. Przykryj je kolejną warstwą ziemi o grubości 6 cali. W miarę wzrostu ziemniaków dodawaj więcej ziemi, pozostawiając tylko 6″ odsłoniętych liści w dowolnym momencie. Ziemniaki nigdy nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w przeciwnym razie zzielenieją. Zawsze muszą być przykryte.
  • Nie należy sadzić "sadzeniaków" w całości. Podzielić każdy z nich na kawałki o wielkości 1″-2″ z jednym lub dwoma "oczkami" w każdym z nich. W większości przypadków, każde oko wytworzy roślinę. Aby uniknąć gnicia, przed sadzeniem należy pozostawić pocięte kawałki do wyschnięcia na dzień lub dwa.
  • Podlewanie powinno być spójne, ale nigdy nie jest mokry. Gleba powinna być wilgotna tylko w dotyku.
Related Post Tips For Starting Your First Organic Vegetable GardenKiedyzbierać

ziemniaki z pojemnikaJedną

z fajnych rzeczy w uprawie ziemniaków jest to, że można je zbierać tak szybko, jak tylko urosną do przyzwoitego rozmiaru - ale im dłużej są w doniczce i im bliżej dojrzałości, tym więcej smaku będą miały. Aby zebrać je wszystkie naraz, obserwuj liście - gdy zaczynają żółknąć i obumierać pod koniec sezonu, zanurz dłonie pod powierzchnię gleby i wyczuj je - powinieneś wyczuć w nich garść ziemniaków. Jeśli nie chcesz ich użyć w ciągu tygodnia, usuń je łatwo i ładnie, zbierz ziemniaki i rozłóż w zadaszonym miejscu do wyschnięcia (tzw. "peklowanie") na około 10 dni. Peklowane ziemniaki można przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w piwnicy, przez wiele miesięcy.

Z ziemniakami należy obchodzić się delikatnie! Zaraz po zbiorze łatwo ulegają obiciu, a obite ziemniaki nie zachowają trwałości. Nie myj ich również, ponieważ możesz uszkodzić skórkę.

  • Źródła:
  • Lista odmian ziemniaka w Wikipedii
  • University of New Hampshire - Jaki jest najlepszy sposób na uprawę ziemniaków w pojemnikach?

Zobacz również