Blog

Podstawy płodozmianu w ogrodzie warzywnym

Płodozmian to jedna z najstarszych i najskuteczniejszych strategii ekologicznego zwalczania szkodników i utrzymywania zdrowej gleby w ogrodzie. W szczególności oznacza on planowanie kolejności warzyw i owoców na grządkach ogrodowych, unikanie sadzenia tej samej rośliny (i tej samej rodziny roślin) na tej samej przestrzeni przez okres dwóch lub trzech lat oraz wiedzę o tym, do jakiej rodziny należą rośliny jadalne.

Płodozmian warzyw na grządkach ogrodowych zapewnia obfite plony i pozwala uniknąć szkodników i chorób.

Zasady płodozmianu dotyczą roślin z tej samej rodziny, takich jak pomidory i ziemniaki, ponieważ rodziny roślin są zwykle podatne na te same szkodniki i choroby (chyba że dana odmiana została wyhodowana w celu uzyskania odporności).

Wielu początkujących ogrodników zniechęca się w pierwszych sezonach, popełniając błąd polegający na sadzeniu pomidorów, sałaty, ziemniaków czy kukurydzy w tych samych miejscach w ogrodzie rok po roku. Nie mogą zrozumieć, dlaczego rogowce, gąsienice, zaraza i mączniak rzekomy wciąż niszczą ich warzywa. Gdy te same warzywa i owoce uprawia się kolejno w tym samym miejscu, zwykle dochodzi do wyjałowienia gleby i inwazji szkodników.

Unikaj monokultury w swoim ogrodzie

Uprawa tej samej rośliny w tym samym miejscu rok po roku nazywana jest monokulturą. Tam, gdzie istnieje monokultura, szkodniki i choroby koncentrują swoje wysiłki (to dlatego rolnicy z Big Ag muszą stosować duże ilości pestycydów i nawozów). Jeśli w tym roku pomidory zostaną zaatakowane przez Verticillium Wilt, a w przyszłym roku posadzimy je na tej samej grządce, Verticillium przenoszone przez glebę w poprzednim sezonie szybko rozprawi się z pomidorami i wyprodukuje jeszcze więcej grzybów. Podobnie, jeśli mszyce zaatakowały brokuły, posadzenie ich lub innych roślin okopowych, takich jak brukselka czy kapusta, na tej samej grządce w następnym roku to tylko prośba o podwójne porażenie.

Po pomidorach należy posadzić brokuły.

Jeśli jednak po pomidorach uprawia się rośliny odporne na Verticillium - na przykład brokuły lub gorczycę, które w ogóle nie przejmują się Verticillium - grzybów jest coraz mniej. To ekologiczna ochrona przed szkodnikami.

Wiele owadów żyjących w glebie jest dość nieruchomych. Na przykład drutowce. Uwielbiają one ucztować na słodkich ziemniakach i marchwi. Jeśli co roku sadzisz te rośliny w tej samej grządce, w glebie gromadzą się larwy motyli i po kilku sezonach masz straszną plagę. Jeśli jednak po marchewce lub słodkich ziemniakach posadzimy warzywa niekorzeniowe, takie jak sałata lub szpinak, mrówki stracą źródło pożywienia i nie będą mogły się rozmnażać.

Related Post Jakie są najczęstsze zagrożenia dla drzew w krajobrazie?

Ta sama zasada dotyczy chorób takich jak zaraza pomidorów. Jeśli w ubiegłym roku pomidory zostały zaatakowane przez zarazę, zarodniki grzybów najprawdopodobniej przezimowały w glebie. Sadzenie pomidorów w następnym roku na grządce ogrodowej położonej najdalej od grządki zaatakowanej przez zarazę zminimalizuje prawdopodobieństwo ponownego zarażenia się tą chorobą.

Kup na Amazon: Biblia ogrodnika warzywnego: Wysokowydajny system W-O-R-D dla szerokich rzędów, metody ekologiczne, podniesione łoża, głęboka gleba

Płodozmian pozwala uniknąć wyczerpania składników odżywczych

Płodozmian niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Jeśli te same warzywa uprawia się rok po roku na tych samych grządkach, plony maleją z powodu wyczerpywania się składników odżywczych w glebie. Ponadto korzenie, które co roku zagłębiają się na inną głębokość, podtrzymują aktywność sieci pokarmowej gleby, rośliny strączkowe stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, a duże, liściaste warzywa zielone doskonale tłumią chwasty.

Każda roślina wymaga innych ilości azotu, fosforu, potasu (N-P-K) i mikroelementów. Gdy ta sama roślina wielokrotnie zaspokaja potrzeby tej samej partii gleby, jej zasoby ulegają wyczerpaniu, a ich odtworzenie może zająć lata. Z tego powodu dla zdrowia gleby zaleca się stosowanie zestawu do badania gleby w celu monitorowania poziomu N-P-K oraz kompostowanie między uprawami.

Jeśli ogród jest mały, być może wystarczy jedna podniesiona grządka, nadal można stosować płodozmian. Jeśli nie możesz żyć bez pomidorów każdego lata, przez jeden lub dwa sezony uprawiaj pomidory w pojemnikach na werandzie, a następnie przeznacz grządkę na sałatę lub fasolę

.

Jedna zasada: groch i fasolę można sadzić przed lub po wszystkim - te rośliny strączkowe pobierają azot z powietrza i oddają go do gleby, inaczej niż inne rodziny roślin. Po zbiorach pnącza fasoli i grochu należy wpleść w glebę, aby dodać materii organicznej i azotu, lub dodać je do kompostu.

Więcej informacji na temat płodozmianu w ogrodach można znaleźć na Uniwersytecie Wisconsin.

Marchew doskonale nadaje się do rozkruszania gleby i utrzymywania aktywnej sieci pokarmowej.

Jak stosować płodozmian warzyw w ogrodzie (plan 3-letni)

Jeśli masz trzy lub więcej grządek, przyporządkuj każdej z rodzin roślin poniższą literę: jedną grupę do A, jedną do B, jedną do C. Rośliny z tej samej rodziny uprawiaj razem.

  • 3-letni plan płodozmianu w 3 łóżkach:
  • 1. rok: Grządka 1: rodzina A Grządka 2: rodzina B Grządka 3: rodzina C
  • 2. rok: Grządka 1: Rodzina B Grządka 2: Rodzina C Grządka 3: Rodzina A
  • 3 rok: Łóżko 1: Rodzina C Łóżko 2: Rodzina A Łóżko 3: Rodzina B
Related Post Recenzja: Growing Perennial Foods - A field guide to raising resilient herbs, fruits, and vegetablesVegetable

Garden Plant Families for Crop Rotation (Rodziny roślin w ogrodzie

warzywnym

do płodozmianu

)
Roślina RodzinaWarzywaUwagi
Rodzina lepiężnikowatych (Convolvulaceae)Słodki ziemniakNie spokrewniony z ziemniakiem, więc może poprzedzać lub następować po rodzinie psiankowatych
Rodzina marchewkowatych (Apiaceae)Marchew, seler, pasternak, pietruszka, koper, trybula, koper włoski, kolendra, kminekNiektórzy członkowie tej rodziny są roślinami jednorocznymi, dwuletnimi lub wieloletnimi - należy to odpowiednio zaplanować.
Rodzina gęsiokrzewowatych (Chenopodiaceae)Szpinak, buraki, buraki cukrowe, boćwina, komosa ryżowaBardzo mało problemów z owadami i chorobami. Wiele z nich można zbierać już w młodości. Większość roślin preferuje chłodną pogodę, dlatego zbiory należy planować na początku lub pod koniec sezonu.
Rodzina dyniowatych (Cucurbitaceae)Ogórki, melony piżmowe, arbuzy, kabaczki, dynie, dynie i dynie.Większość roślin to jednoroczne pnącza, wrażliwe na mróz. Bardzo podatne na szkodniki i infekcje grzybicze, dlatego należy prowadzić ścisłą kontrolę upraw.
Rodzina traw (Poaceae)Kukurydza, owies, ryż, pszenica, żytoRośliny intensywnie żerujące, wymagające dużej ilości azotu. Nie należy stosować przed lub po nich roślin z rodziny psiankowatych lub gorczycowatych.
Rodzina malwowatych (Malvaceae)OkraSadzić razem z roślinami z rodziny psiankowatych.
Rodzina gorczykowatych (Brassicaceae)Brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, jarmuż, brukiew, kalarepa, gorczyca, rzepa, rzodkiewka, rukiew wodna, kapusta pekińska, brukiew.Rośliny ciężkostrawne - należy wprowadzić do gleby dużo materii organicznej przed sadzeniem i po zbiorach.
Rodzina psiankowatych (Solanaceae)Pomidory, papryka, bakłażan, ziemniakiBardzo intensywnie żerują i są podatne na wiele szkodników - należy wprowadzić do gleby dużo materii organicznej przed sadzeniem i po zbiorach.
Rodzina cebulowatych (Alliaceae)Cebula, czosnek, pory, szalotka, szczypiorekRośliny lekkostrawne, najlepiej podążać za roślinami z rodziny psiankowatych, gorczycowatych lub traw.
Rodzina groszkowatych (Fabaceae)Fasola, groch, jicama, orzeszki ziemneRodzina odtwórcza - używaj tych roślin strączkowych jako dodatku do azotu przed i po ciężkich nawozach z rodziny psiankowatych, gorczycowatych i kukurydzy.
Rodzina słonecznikowatych (Asteraceae)Słoneczniki, sałata, endywia, salsefia, topinamburRośliny ciężkorosnące - po nich należy zastosować rośliny z rodziny groszkowatych.

Zobacz również