Blog

Jak uprawiać kukurydzę cukrową w ogrodzie

Słodka kukurydza i fasola zebrane z mojego ogrodu.

Gdy po raz pierwszy uprawia się słodką kukurydzę, szybko można docenić jej pełny smak, gdy trafia bezpośrednio z ogrodu na stół. Na szczęście jej uprawa jest dość łatwa, jeśli ma się wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie.

Moje lato nie jest kompletne bez świeżej słodkiej kukurydzy z mojego ogrodu warzywnego. Smak kolby słodkiej kukurydzy zjedzonej w ciągu godziny od zebrania jest o lata świetlne lepszy niż kukurydza z supermarketu. Wyhodowanie idealnego kłosa wymaga trochę pracy, ale jest ona warta każdego wysiłku.

Jak sadzić kukury

dzę

Pierwszym wymogiem jest wystarczająca ilość miejsca w ogrodzie warzywnym. Słodka kukurydza najlepiej zapyla się, gdy jest uprawiana w blokach, a nie w rzędach. Wynika to z faktu, że kukurydza należy do rodziny traw i podobnie jak zboża jest zapylana przez wiatr. Jeśli więc korzystasz z podwyższonych grządek, musisz zastosować co najmniej dwie sąsiednie grządki (lub sąsiednie części grządek), aby zapylenie było skuteczne. Jeśli uprawiasz kukurydzę tylko w jednym rzędzie, może się zdarzyć, że w miejscu, gdzie powinny znajdować się ziarna, będą tylko kolby.

Szybkie kieł

kowanie nasion kukurydzy

Jednym z kluczowych warunków powodzenia uprawy kukurydzy cukrowej jest szybkie kiełkowanie nasion. Jest to ściśle uzależnione od temperatury gleby. Zbyt wczesne sadzenie spowoduje, że nasiona kukurydzy nie ogrzeją się wystarczająco, aby wykiełkować. Zbyt późne sadzenie spowoduje, że upały lata usmażą młode rośliny. Według "Biblii ogrodnika warzywnego" temperatura gleby (nie powietrza) podczas sadzenia kukurydzy cukrowej powinna wynosić 80 stopni. Moim zdaniem wystarczająca jest temperatura w zakresie 70 stopni, co w strefie 6 USDA zwykle przypada na tydzień po Dniu Pamięci, chyba że mamy wyjątkowo gorący maj.

Sadzonki

kukurydzy

nie lubią być przesadzane (tylko osoby korzystające z gleby i szklarni odnoszą z tym sukces), dlatego nie proponuję wczesnego wysiewu w pomieszczeniach, jak w przypadku pomidorów i papryki. Przed sadzeniem należy także sprawdzić prognozę pogody. Jeśli siejesz tuż przed ulewnymi deszczami, nadmiar wody może spowodować gnicie nasion kukurydzy.

Aby

nasiona kukurydzy mogły wykiełkować, należy pozostawić im 14 dni sprzyjającej pogody.

Nie sadzić kukurydzy na raz

Ilość słodkiej kukurydzy, jaką można zebrać z jednej paczki nasion, może być przytłaczająca. Jeśli chcesz tylko nakarmić rodzinę, wysiej 1/3 nasion w odstępie dziesięciu dni (w sąsiednich blokach) w ciągu 30 dni. Ja sadzę trzy razy w ciągu czerwca i zbiory są doskonałe - możemy zjeść wszystko.

W

pierwszym roku, kiedy uprawiałem kukurydzę, wysiałem wszystkie nasiona naraz i w końcu większość z nich rozdałem, bo nie mogliśmy zjeść ich wystarczająco szybko.

Related Post Czosnek: jak sadzić, uprawiać i zbieraćUżywajobficie

nawozu organicznego i regularnie

podlewajSłodka kukurydza również lubi więcej niż odpowiednią ilość wody i azotu - jest bardzo obfitym pożywieniem. Zaraz po zasadzeniu należy dodać do grządki nawóz organiczny, aby zapewnić roślinom stałe zasilanie przez cały sezon. Grządki pod kukurydzę należy również przygotować co najmniej miesiąc wcześniej, stosując dużą ilość przekompostowanego obornika lub kompostu z resztek kuchennych i odpadów z ogrodu. Upewnij się, że kukurydza jest regularnie nawadniana. Jak na tak duże rośliny kukurydza ma zaskakująco płytką strukturę korzeniową, co powoduje, że korzenie bardzo szybko wysychają. Gdy siewki przez trzy dni nie otrzymują wody w letnim słońcu, zaczynają opadać.

Przestrzegaj tych podstawowych zasad, a poznasz smak słodkiej kukurydzy jak nigdy dotąd. Więcej szczegółowych informacji na temat uprawy kukurydzy i zalecanych odmian można znaleźć w doskonałym arkuszu informacyjnym University Of Illinois Extension.

Zobacz również