Blog

Jak przycinać rośliny pomidora, aby uzyskać więcej owoców?

Przycinanie roślin pomidora kieruje więcej energii rośliny na produkcję owoców, a mniej na tworzenie nowych liści.

Przycinanie drugorzędnych pnączy pozwala na większą produkcję owoców na głównym pnączu.

Uprawa pomidorów to jedna z największych radości posiadania przydomowego ogrodu. W nasłonecznionym miejscu dostarczają one, jak się wydaje, niekończącej się obfitości owoców aż do pierwszych przymrozków.

Każdego lata ktoś zadaje mi pytanie: "Czy powinienem przycinać pomidory"? Odpowiedź brzmi, jak to często bywa w ogrodnictwie, "to zależy".

Jeśli masz nieokreśloną odmianę pomidora (krzaczastą - będzie to podane na metce lub opakowaniu nasion), , to odpowiedź na pytanie o przycinanie brzmi "nie". Pozwól mu rosnąć dziko i swobodnie. Ale jeśli masz odmianę nieokreśloną (typu winorośli), wtedy "tak". Jeśli nie jesteś pewien, jaką odmianę masz, pomidor jasno wyrazi swoje preferencje w ciągu 4 tygodni od posadzenia sadzonki. Jeśli kupisz bardziej dojrzałą roślinę w szkółce, będzie to oczywiste.

Jak

przycinać pomidory

Oświeciło mnie przycinanie pomidorów, gdy przeczytałem tę część klasyka Eliota Colemana, The New Organic Grower: "Przycinaj do pojedynczej łodygi i usuwaj pędy boczne co kilka dni ... grona owoców powinny być przycinane do trzech owoców na pierwszych dwóch grona i czterech owoców później."

Pan Coleman uprawia pomidory w szklarni i używa podwieszanych podpór na wysokości 8 stóp, aby prowadzić winorośl w górę. Jeśli możesz rig up napowietrznych wsparcia, to tylko dandy, ale typowy ogrodnik domowy może dostać się przez tylko dobrze z ładnym wysokim palikiem, który stoi co najmniej 6 stóp nad ziemią

. Przywiąż delikatnie pnącze pomidora do palika co około 12 cali. Paliki do

pomidorów

powinny być wbite w bok sadzonek pomidorów zaraz po ich posadzeniu, aby uniknąć uszkodzenia korzeni w późniejszym czasie. Gdy siewka zacznie rosnąć, trenuj pnącze pomidora, delikatnie przywiązując je do palika wstążką, starymi sznurowadłami, sznurkiem ogrodniczym lub innym miękkim materiałem (nie używaj krawatów drucianych lub chlebowych, ponieważ przecinają one łodygi). Gdy pnącze urośnie, przywiązuj je do palika co 12 cali. Przywiązanie winorośli do palika zapewnia dobrą widoczność podczas przycinania i zbiorów, a także pomaga roślinie szybciej wyschnąć po podlaniu lub opadach deszczu.

Pomidorki koktajlowe zaczynają dojrzewać. Do przywiązania pnączy do palika do pomidorów użyto wstążek. Usuwanie

odrostów i przyrostów wtórnych

W

pierwszym sezonie przycinania roślin pomidorów można poczuć się dziwnie, ponieważ odcina się dużą część rośliny, ale w rzeczywistości pomaga to w produkcji większych pomid

orów.

Usuń wszystkie odrosty, gdy tylko się rozwiną (odrosty to przyrosty w kroku między łodygą a pędem), a także wszystkie przyrosty nieistotne, takie jak pnącza, które rozlewają się po podwyższonej rabacie lub plączą się z sąsiednimi krzewami. Należy także "przykryć" winorośl na szczycie palika, ponieważ zanim osiągnie ten punkt, nowe pomidory, które wyprodukuje, najprawdopodobniej nie dojrzeją przed pierwszymi mrozami.

Odrosty, które wyrastają w "kroczu" pędów, należy przycinać zaraz po ich pojawieniu się.

Klatka na pomidory czy nie?

Na marginesie, z mojego doświadczenia wynika, że pomidory nieokreślone źle rosną w klatkach. Pod koniec sezonu zwisają one ponad górną krawędź, a winorośl ma tendencję do nadwyrężania się pod ciężarem owoców i jest podatna na złamania. Klatki na pomidory są jednak świetne dla odmian zdeterminowanych.

Related Post Ogrodnictwo bez wykopów: Grow Vegetables Without Picking Upa ShovelWycinamy

pędy najbliżej ziemi

.

Na koniec, jeśli mieszkasz w rejonie, w którym występują wilgotne lata, warto wyciąć najniższe pędy wszystkich roślin pomidora. Liście i pędy, które dotykają ziemi, są podatne na infekcje grzybicze, takie jak zaraza. Pozostawienie otwartych dolnych 12 cali pozwala na szybsze wysychanie liści po podlaniu - pomidory cenią sobie dobry przepływ powietrza.

A skoro o tym mowa, nie należy podlewać roślin pomidorów z góry za pomocą węża ogrodowego. Jeśli opady deszczu są niewystarczające, podlewaj pomidory za pomocą systemu kroplowego lub konewki tylko wokół korzeni. Utrzymywanie liści w stanie możliwie jak najbardziej suchym pomoże utrzymać szkodniki i choroby pomidorów w ryzach.

Zobacz wszystkie moje posty z poradami na temat uprawy pomidorów

Zobacz również