Blog

Brudna dziesiątka owoców i warzyw EWG: Ile z nich możesz uprawiać w swoim ogrodzie?

Environmental Working Group opublikowała tegoroczną listę Dirty Dozen, czyli 12 owoców i warzyw powszechnie dostępnych w sklepach spożywczych, które zawierają najwięcej pozostałości pestycydów. W raporcie, znanym pod nazwą "Shopper's Guide to Pesticides in Produce" (Przewodnik konsumenta po pestycydach w produktach) EWG wylicza, że w testach przeprowadzonych przez USDA na tysiącach próbek owoców i warzyw wykryto łącznie 165 różnych pestycydów.

Ekologiczne pomidory koktajlowe.

Po zapoznaniu się z listą Brudnej Dwunastki, znalazłam na niej 7 produktów, które regularnie uprawiam w swoim ogrodzie i rzadko spożywam z innych źródeł. Pozostałe kupuję ekologicznie, a najlepiej lokalnie, jeśli tylko jest to możliwe. Jedzenie produktów wolnych od pestycydów jest szczególnie ważne, ponieważ w nowym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia stwierdzono, że najczęściej stosowany herbicyd na świecie, Roundup (nazwa chemiczna: glifosat), jest prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym. (Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ujawniła w tym miesiącu, że może rozpocząć testowanie produktów spożywczych na obecność pozostałości glifosatu)

.

Najważniejsze wnioski z listy Dirty Dozen (Brudna dziesiątka) opracowanej przez Environmental Working Group:

W 99 procentach próbek jabłek, 98 procentach brzoskwiń i 97 procentach nektarynek stwierdzono obecność co najmniej jednej pozostałości pestycydu.

Przeciętny ziemniak zawierał więcej pestycydów w przeliczeniu na wagę niż jakikolwiek inny produkt.

Pojedyncza próbka winogron i słodkiej papryki zawierała 15 pestycydów.

W pojedynczych próbkach pomidorów koktajlowych, nektarynek, brzoskwiń, importowanego groszku i truskawek wykryto po 13 różnych pestycydów.

Lista Brudnej Dwunastki EWG

Które z tych Brudnej Dwunastki uprawiasz w swoim ogrodzie?

1. Jabłka

Każdej wiosny w centrach ogrodniczych pojawia się mnóstwo jabłoni. Jednak udana uprawa jabłoni z zastosowaniem metod ekologicznych jest dość trudna, chyba że mamy idealne warunki pogodowe i niewiele szkodników, w tym zarodników grzybów przenoszonych drogą powietrzną i wodną.

To

samo dotyczy gruszek, którymi zachwycałem się przez lata, dopóki infekcje grzybicze nie zniszczyły moich trzech drzew w ciągu dwóch sezonów.

2. Brzoskwinie

Och, jak ja kocham świeże brzoskwinie. Jako młody ogrodnik próbowałem uprawiać brzoskwinie, ale poddałem się po trzech sezonach. Słomką, która złamała mi serce, była inwazja chrząszcza japońskiego, który w ciągu kilku dni zniszczył brzoskwinie i liście drzewa. Po tym, jak w końcu przekonałem się na własnej skórze, że przerzedzanie należy przeprowadzać co tydzień, gdy owoce się rozwijają, a każdej zimy trzeba je rozsądnie przycinać. Uznałem, że łatwiej będzie wesprzeć mojego lokalnego rolnika ekologicznego i kupić jego brzoskwinie.

3. Nektaryny

Nektaryny mają te same problemy kulturowe co brzoskwinie, choć ja nigdy nie uprawiałem nektaryn ze względu na moje położenie (za zimno).

4. Truskawki

Ekologiczna truskawka Sarian w moim ogrodzie.

Co roku w centrach ogrodniczych i w Internecie dostępne są dziesiątki odmian sadzonek truskawek. Rośliny truskawek są łatwe w uprawie, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek i zainwestujesz w siatkę przeciw ptakom (gwarantuję, że nasi skrzydlaci przyjaciele prześcigną cię w zbiorach). Truskawki można też łatwo uprawiać w pojemnikach, zwłaszcza w doniczkach na truskawki, dzięki czemu w ogrodzie jest więcej miejsca na inne rzeczy.

Related Post Jedzenie organicznych produktów zmniejsza narażenie na pozostałości pestycydów

5. Winogrona

Winogrona są wysoko na mojej liście "następnych roślin do eksperymentowania". Jestem jednak ostrożny, ponieważ winogrona wymagają idealnego miejsca, dużej ilości światła słonecznego, czujnego przycinania i ścisłej kontroli kulturowej.

6. Seler

Seler uprawiam ekologicznie w moim ogrodzie od lat, bez większych trudności czy rozczarowań. Co roku zamrażam wiele słoików selera do wykorzystania w zimie. Jednak wielu ogrodników skarży się, że seler jest trudny w uprawie. Kluczem do sukcesu jest wysiewanie nasion w zimie w pomieszczeniach zamkniętych i sadzenie ich długo po ostatnim przymrozku. Kluczem jest woda - korzenie selera są bardzo płytkie, więc bardzo szybko wysychają. Jeśli jednak będziesz przestrzegać harmonogramu nawadniania i ściółkować korzenie kompostem, nie powinno być żadnych problemów.

7. Szpinak

Uprawa szpinaku nie może być prostsza. Wystarczy zasadzić nasiona, podlać je, dodać kompostu do gleby i ścinać tyle liści, ile się chce, tak często, jak się chce, aż do przymrozków. Można też zebrać całą roślinę za jednym razem i zasadzić na jej miejsce kolejne nasiona. Ja wysiewam nasiona szpinaku zimą w domu, sadzę je w połowie kwietnia i cieszę się nimi od kwietnia do listopada.

Uprawiaj odmiany

przystosowane do lokalnej pogody i daj im trochę cienia, ponieważ niektóre odmiany wysiewają się w upalne lato.

8. Papryka słodka / papryka ostra

Ogrodowe zbiory słodkiej papryki, ostrej papryki i pomidorów.

Uwielbiam uprawiać własną słodką paprykę. Wysiewam je w domu z nasion w pierwszym lub drugim tygodniu marca i sadzę w ogrodzie około Dnia Pamięci, aby uniknąć późnych przymrozków, które mogłyby spowodować nagłe wyginięcie roślin. Słodka papryka to jedno z tych warzyw (a właściwie owoców), które smakują słodko i pełniej, gdy są świeżo zebrane i natychmiast zjedzone. Świeża papryka nie może się równać z kupioną w sklepie.

9. Ogórki

Nie ma nic lepszego niż ogórki świeżo zerwane z winorośli. Można uprawiać tak wiele odmian, że po prostu nie są one dostępne w sklepach (ale mogą być dostępne na targu rolnym). A dobra wiadomość jest taka, że ich uprawa jest również łatwa. Po zasadzeniu nasion ogórków należy je codziennie podlewać aż do wykiełkowania. Ogórki lubią też pnącza, po których można się wspinać, co pozwala utrzymać owoce z dala od gleby, gdzie mogą zgnić lub zostać zjedzone przez owady. Ogórki uwielbiają słońce, ale ich liście są bardzo podatne na infekcje grzybicze, dlatego należy podlewać tylko korzenie roślin, a liście utrzymywać w stanie możliwie suchym

. Related Post Botanika pożądania Michaela Pollana (recenzja)

10. Pomidorki koktajlowe

Chwasty. Pomidory koktajlowe rosną jak chwasty. Jeśli nie uda Ci się wyhodować pomidorków koktajlowych, będziemy musieli odebrać Ci licencję na uprawianie ogrodu. Nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek zasadził choć jedno nasionko pomidorka koktajlowego, które nie wykiełkowało - nie przechwalam się, po prostu pomidorki koktajlowe mają niewiarygodnie wysoki wskaźnik kiełkowania. Zasadź nasionko, podlej, obserwuj, jak rośnie, zjedz pomidorki. Pomidory koktajlowe dobrze rosną także w szerokich i głębokich pojemnikach, pod warunkiem że mają kratkę lub inną pionową podporę, na której mogą rosnąć.

11. Groszek siewny

Groch może być nieco trudny w uprawie. Dla jednych ogrodników to pestka, dla innych trudność, ponieważ wiele zależy od lokalnych warunków pogodowych, od tego, jak szybko zima zmienia się w wiosnę oraz jak szybko gleba nagrzewa się i wysycha wiosną. W moim ogrodzie nie ma szans na wysiew grochu z nasion wiosną, ponieważ gleba jest zbyt zimna i mokra. Nawet sadzenie siewek grochu jest wyzwaniem, ponieważ siewki siedzą i czekają, aż gleba się ogrzeje, a potem nagle w czerwcu jest 80 stopni, a one z przerażeniem zwijają się i więdną. Groch jest rośliną uprawianą w chłodne dni i jeśli gleba nie chce się ocieplić na tyle, aby można ją było zasadzić w marcu, najlepiej jest rozpocząć uprawę grochu w pomieszczeniach zamkniętych w lutym i zasadzić sadzonki, gdy tylko stopnieje śnieg. Można też wysiać nasiona pod koniec sezonu, aby uzyskać zbiory jesienią.

12. Ziemniaki

Ziemniaki to bardzo mało wymagająca uprawa, gdy już się ją opanuje. Wystarczy kupić sadzeniaki (czyli pocięte ziemniaki, z których każdy ma "oczko"), posadzić je w odpowiedniej odległości od siebie i zebrać plony jesienią. Naprawdę fajne w uprawie ziemniaków jest to, że można zacząć je zbierać i jeść, gdy są małe. Jednak najlepsze są wtedy, gdy nabiorą trochę masy, czyli zwykle w połowie lata. Po tym okresie można zbierać ziemniaki według własnego uznania. Jesienią, przed nastaniem mrozów, należy zebrać ziemniaki, pozostawić je do wyschnięcia, a następnie odpowiednio przechować, aby można je było jeść przez całą zimę.

13. Jarmuż / Collard Greens

Jarmuż i boćwina to proste w uprawie rośliny zielonolistne. Należy tylko pamiętać, aby kupować odmiany odpowiednie dla danego klimatu. Niektóre odmiany jarmużu obumierają, gdy tylko zrobi się trochę chłodniej, a inne będą uprawiane aż do opadów śniegu. Inne spowolnią produkcję w letnich upałach. Wszystkie rośliny liściaste korzystają z odrobiny popołudniowego cienia.

Które z owoców i warzyw z listy "Brudnej dziesiątki" uprawiałeś w swoim ogrodzie?

Zobacz również