Blog

Czy można uprawiać własne ziarna kawy w domu?

Autor gościnny Michael Shewmake.

Czy można hodować ziarna kawy w domu? Absolutnie tak - to tylko kwestia warunków i zaangażowania.

Kawowe "czereśnie" na roślinie. W owocach znajdują się ziarna kawy. Zdjęcie autorstwa Skeeze z Pixabay.

Poważni kawosze nie myślą o mieleniu świeżych, całych ziaren kawy przy każdym parzeniu. Niektórzy lubią jeszcze bardziej zaangażować się w ten proces, paląc własne ziarna w domu. Ale jeśli chodzi o całkowite zaangażowanie w proces od ziarenka do filiżanki, nic nie może się równać z uprawą własnych ziaren kawy w domu.

Jakie są idealne warunki uprawy dla roślin kawowca?

W bardzo specyficznych warunkach, i tylko w niektórych częściach świata, rośliny kawowca (Coffea arabica) mogą rosnąć w przydomowym ogródku. Aby rosnąć na zewnątrz przez cały rok, rośliny kawy potrzebują umiarkowanego, wolnego od mrozu środowiska w wąskim zakresie temperatur 64°-70°F (18°C-21°C). Tolerują średnie roczne temperatury do około 73°F (24°C) (Climate.gov).

C. arabica wymaga względnie wolnego od mrozu środowiska, podobnie jak papaja. Można oczekiwać, że dojrzałe drzewa wytrzymają krótkie okresy 30°F, choć nowe pędy mogą potem nie być łatwo wypuszczane. Kawa lubi wilgotne warunki i nie toleruje gorących, suchych wiatrów. Z tych powodów większość światowej kawy uprawia się pod drzewami cienistymi, które chronią również przed napowietrznym słońcem tropikalnym. University of California Cooperative Extension

Rozważmy warunki pogodowe panujące w pasie kawowym - w krajach takich jak Meksyk, Etiopia, Kolumbia i Indonezja. Krzewy kawy Arabica preferują duże wysokości w strefach pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. W Stanach Zjednoczonych, niektóre wysoko położone regiony na Hawajach spełniają te warunki. W większości pozostałych stanów temperatury są zbyt zmienne, aby rośliny kawy Arabica mogły rozwijać się na zewnątrz przez cały rok.


Kup na Amazon: Hirt's Arabica Coffee Bean Plant - 6″ doniczka

Jak uprawiać ziarna kawy w pomieszczeniach zamkniętych

Dobrą wiadomością jest to, że można stworzyć idealne warunki wzrostu dla rośliny kawy Arabica w pomieszczeniach zamkniętych. To nie tylko kontrolowana temperatura, ale także odpowiednie światło i wilgotność, które decydują o tym, czy roślina kawy dobrze się rozwija. A roślina ta jest piękna: ciemne, błyszczące liście i kwiaty o zapachu, który wielu porównuje do zapachu jaśminu. Poza tym jest to wspaniały przedmiot do rozmów.

Cierpliwość jest jednak kluczem do uprawy krzewu kawy Arabica, ponieważ może minąć od dwóch do pięciu lat, zanim roślina zakwitnie i wyda pierwsze owoce (owoce zawierające ziarna kawy).

Related Post Jardisac Fabric Plant Pot Review

Aby rozpocząć sadzonki kawy z nasion, trzeba zamówić kilka zielonych ziaren kawy z ostatnich zbiorów. Po namoczeniu zielonych ziaren kawy w wodzie przez noc, możesz zobaczyć, że niektóre z nich zaczynają kiełkować (zauważysz mały biały wypukły z jednego końca nasion). Utrzymuj je w wilgoci i czekaj, aż wykiełkują. Będziesz potrzebować cierpliwości - wstępne kiełkowanie do faktycznego wykiełkowania może zająć około dwóch miesięcy, a wiele z wykiełkowanych nasion może nie przetrwać.

Można również rozpocząć uprawę z dojrzałych czereśni, co daje lepsze rezultaty. Ale owoce kawy mogą być trudne do zdobycia, chyba że mieszkasz w regionie uprawy kawy.

Dla większości ludzi najłatwiej jest kupić młodą roślinę kawy w szkółce. Gdy roślina osiągnie wysokość około sześciu cali, należy przesadzić ją do dużego pojemnika. W przypadku kilku sadzonek, należy je namoczyć i delikatnie rozdzielić przed umieszczeniem każdej z nich w osobnej doniczce. Rośliny kawy lubią się głęboko ukorzeniać, więc należy zapewnić im dużo miejsca.

Idealna gleba dla roślin kawy

Rośliny kawy arabskiej lubią lekko kwaśną glebę o pH od 6 do 6,5 z dużą zawartością azotu. Wielu ogrodników zaleca wzbogacanie gleby materią organiczną, taką jak suszona krew, mączka kostna i obornik. Ważne jest również, aby gleba łatwo przesychała.

Rośliny kawowca korzystają również z żelaza w glebie (często związanego z roślinami o niskim pH). Krzewy kawy rosnące na Hawajach, na przykład na wzgórzach zbudowanych z lawy wulkanicznej, otrzymują tę korzyść w sposób naturalny. Dodanie pyłu ze skał wulkanicznych do mieszanki glebowej dostarczy nieco żelaza.

Ile wody potrzebują rośliny kawowca?

Odpowiednia ilość wody ma kluczowe znaczenie. Rodzime siedlisko kawy znajduje się pod drzewami w regionach o umiarkowanym klimacie, na dużych wysokościach. Oznacza to, że będą one potrzebowały stałej ilości wody, ale nie będą lubiły "mokrych stóp" - gleba powinna pozostać wilgotna, ale nie nasycona. Dodanie mchu torfowego pomoże glebie zarówno w zatrzymywaniu wody, jak i utrzymaniu niskiego pH, a kompost również pomoże w zatrzymywaniu wody i składników odżywczych. Aby zapewnić porowatość gleby, należy dodać trochę gruboziarnistego piasku lub bazaltowego pyłu skalnego.

Upewnij się, że gleba jest całkowicie nasycona i upewnij się, że woda dokładnie odpływa z doniczki. W pomieszczeniach zamkniętych jedno głębokie podlewanie tygodniowo powinno być wszystkim, czego potrzebuje roślina.

Related Post Zakładanie ogrodu organicznego: Nakarm swoją glebę

Ale nie ma substytutu dla bycia w zgodzie z rośliną. Pogoda, wilgotność, pora roku i wiek rośliny, nawet w pomieszczeniach, mogą wpływać na ilość wody, jakiej potrzebuje. Wielkość pojemnika również ma znaczenie. Jeśli czujesz, że Twoja roślina potrzebuje częstego podlewania, może to być spowodowane tym, że korzenie przerosły pojemnik, więc konieczne będzie przesadzenie jej do większego pojemnika.

Rośliny kawy potrzebują odpowiedniego światła

Rośliny kawy lubią światło, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. Uprawiane na zewnątrz, dobrze rozwijają się w cieniu pod baldachimem drzew. Spróbuj naśladować te warunki we wnętrzu, wybierając jasne miejsce z rozproszonym światłem, najlepiej w pobliżu okna, które nie dostaje dużo bezpośredniego światła słonecznego. Lampy do uprawy mogą pomóc roślinom kawy rozwijać się w ciemniejszych miesiącach zimy.

Przycinanie krzewu kawowca

Pozostawione same sobie w naturze, krzewy kawy Arabica mogą urosnąć nawet do 40 stóp wysokości. Jednak łatwo przystosowują się do życia w doniczce i mogą rozrosnąć się w pełny i wydajny krzew. Przycinając rośliny, utrzymuj ich wielkość na odpowiednim poziomie.

Zbieranie ziaren kawy

W idealnych warunkach uprawy na zewnątrz, dobrze pielęgnowana roślina kawy Arabica może w końcu wyprodukować od 2 000 do 4 000 owoców podczas jednego zbioru, czyli około 4,5 do 9 funtów. Na jedną wisienkę przypadają dwa ziarna kawy, a do wyprodukowania jednego funta ziaren kawy potrzeba około 5 funtów wisienek. Kiedy zrobić matematykę, widać, że poważny pijący kawę będzie potrzebował dużo roślin kawy Arabica, aby stać się samowystarczalnym.

Jedna roślina indoor może nawet nie produkować wystarczającej ilości ziaren do zaparzenia 1 dzbanka kawy. Ale uprawa własnej kawy jest naprawdę o byciu częścią procesu. To będzie niezmiernie pogłębić swoją ocenę czasu i wysiłku, które idą do filiżanki kawy, i pogłębić swoją przyjemność z kawy samej, bez względu na to, gdzie ziarna są uprawiane.


Bio autora: Michael Shewmake założył Atlas Coffee Club, aby podkreślić i świętować świat kawy. Od Papui Nowej Gwinei do Peru, Burundi do Brazylii, Michael jest pasjonatem łączenia konsumentów kawy z krajami kawowymi na całym świecie, dzięki czemu globalne doświadczenie kawy czuje się lokalnie. Nie brakuje mu również zalet prowadzenia biznesu kawowego, czyli normalnego picia 5+ filiżanek dziennie.

Zobacz również